کد خبر:103850
پ
حضور وزیر دژپسند در نشست مشترک با بخش خصوصی
وزیر اقتصاد

اصلاح مدیریت داخلی بانک‌ها / اصلاح نظام بانکی کشور کلید خورد

وزیر اقتصاد با اشاره به اصلاح مدیریت داخلی بانک‌ها از آغاز اصلاح نظام بانکی کشور خبر داد.

وزیر اقتصاد با اشاره به اصلاح مدیریت داخلی بانک‌ها از آغاز اصلاح نظام بانکی کشور خبر داد.

 

*** لزوم تسهیل شرایط برای بازگشت ارز صادراتی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، فرهاد دژپسند در حاشیه هشتاد و نهمین نشست گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با تأکید بر لزوم تسهیل شرایط برای بازگشت ارز صادراتی، اظهار داشت:

درصورتی‌که ارز صادراتی وارد کشور شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

محور این جلسه، مالیات و بازگشت ارز صادراتی بود.برای حذف نفت از بودجه مانند سایر کشورهای دنیا باید به سمتی برویم که منابع را از طریق مالیات تأمین کنیم.

درصورتی‌که این اقدام را با سرعت انجام دهیم امکان دارد بر فعالان اقتصادی کشور فشار وارد شود بنابراین در علوم اقتصادی تأکید می‌شود که رابطه میان رشد اقتصادی و مالیات موردتوجه قرار گیرد.

 

*** اعمال معافیت مالیاتی

 

 دژپسند ادامه داد: در سال‌های گذشته منابع حاصل از صادرات از مالیات بر ارزش‌افزوده معاف بود و به‌محض اعلام، سازمان امور مالیاتی این نوع مالیات را مسترد می‌کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: اما از دو سال قبل به دلیل شرایط خاص اقتصادی برای بازگشت ارز صادراتی قانون‌گذار شرایطی را در نظر گرفت تا اطمینان حاصل شود که ارز به چرخه اقتصادی کشور بازمی‌گردد سپس معافیت مالیاتی اعمال شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت:

در ضوابط اجرایی مشکلاتی وجود داشت که قرار شد بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی تا دو هفته آینده این موضوع را بررسی کرده و تسهیلات را فراهم کنند تا صادرکنندگان دستشان باز باشد.

 دژپسند ادامه داد: بنابراین اگر صادرکننده نتوانست ارز خود را در مدت چهار ماه بازگرداند با ملاطفت با این موضوع برخورد شود.

 

*** اصلاح نظام بانکی کشور

 

فرهاد دژپسند در خصوص اصلاح نظام بانکی کشور اظهار کرد:

به دنبال اجرای دستور رئیس‌جمهور و تأکید به بنده به‌عنوان وزیر امور اقتصادی و دارایی که اصلاح نظام بانکی باید جزء نخستین اولویت‌های ما قرار گیرد، ما کارگروهی را تشکیل دادیم و با واکاوی تجربیات گذشته، با رویکرد افزایش قابلیت اجرایی، طرحی تهیه شد.

وزیر اقتصاد ادامه داد: در این طرح نا ترازی بانک‌ها، مطالبات معوق بانک‌ها از بخش خصوصی و دولتی، افزایش سرمایه و کفایت بانک‌ها، حاکمیت شرکتی، سبک کردن دارایی بانک‌ها از دارایی‌های منجمد یا همان دارایی سمی و اصلاح مدیریت داخلی بانک‌ها موردتوجه قرارگرفته است و در چندین جلسه نظرات مشاورین، بخش خصوصی و صاحب‌نظران دانشگاهی اخذشده و در انتظار طی شدن مراحل هستیم.

دژپسند بابیان اینکه اصلاح نظام بانکی در بانک‌های دولتی آغازشده است، گفت:

پنج‌شنبه گذشته جلسه مفصلی با مدیران عامل بانک‌ها داشتیم تا گام‌های لازم برای اصلاح نظام بانکی برای تشکیل یک بانک کارا را انجام دهیم.

به گفته وی یکی از مباحت مطرح‌شده در این جلسه دیجیتالی کردن بانک‌ها بوده است که با عملیاتی شدن آن، هم هزینه‌های بانکی کاهش می‌یابد و هم‌توان ارائه خدمات رشد خواهد کرد و درنهایت منجر به دیواره شیشه‌ای و سالم‌سازی بانک‌ها خواهد شد.

 

*** میزان صادرات غیرنفتی در ۱۸ ماه گذشته 

 

وی گفت: در ۱۸ ماه گذشته صادرات غیرنفتی کشور ۶۰ تا ۶۱ میلیارد دلار بوده که بر اساس آخرین آمار ۲۷ میلیارد دلار یعنی حدود ۴۵ درصد بازگشته است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: صادرکنندگان ریشه‌دار همه تلاششان این است که ارز خود را بازگردانند و ما باید کاری کنیم که ارز بیشتری به چرخه اقتصادی کشور بازگردد.

 دژپسند یادآور شد: اگر نیمی از ۵۵ درصدی که هنوز بازنگشته وارد چرخه اقتصادی شود یقین بدانید بخش توجه قابل‌توجهی از مشکلات حل خواهد شد.

وی درباره موضوع دوم جلسه امروز گفت:

یک اشتباه برداشت از سوی مسئولین و دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط این بود که تعریف اعطای تسهیلات را به صدور ضمانت‌نامه تسری داده بودند که درباره آن بحث مفصل صورت گرفت که اصلاح شد.

 وزیر امور اقتصادی و دارایی افزود: مقرر کردیم دستگاه‌های مربوطه باید دلایل را دراین‌باره ارائه کنند که در غیر این صورت، ضوابط اجرایی باید اصلاح شود تا صدور و تحدید ضمانت‌نامه از موارد مربوط به تسهیلات اعطایی بانکی خارج شود.

 

*** فرار مالیاتی ۳۰ تا ۴۰ هزار میلیارد تومانی

 

 وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره فرار مالیاتی نیز گفت: میزان فرار مالیاتی اکنون بدون در نظر گرفتن جرائم حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان است.

وی گفت: علت اختلاف در دامنه اعلامی این است که برخی موارد را باید به‌عنوان مالیات معوق و نه فرار مالیاتی در نظر گرفت.

 وی اضافه کرد: رقم ۳۰ تا ۴۰ هزار میلیارد تومانی ناشی از عدم دقت نیست بلکه به دلیل نوع تفسیر از فرار مالیاتی است.

دژپسند اضافه کرد: خوشبختانه اکنون سازمان امور مالیاتی اقدام خوبی را انجام داده است مبنی بر اینکه اگر مؤدیان مالیاتی بدهی خود را تا پایان مهرماه پرداخت کنند بدهی آن‌ها بخشیده می‌شود.

وی اضافه کرد: این‌یک فرصت طلایی است که اگر انجام شود بسیاری از مالیات‌های معوق بازخواهد گشت.

 وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره پیشنهاد مسیر سبز مالیاتی گفت: برای فعالان اقتصادی و مؤدیان مالیاتی که کارنامه مالیاتی قابل قبولی دارند تسهیلات و شرایطی برای سهولت کار در نظر گرفته می‌شود.

 دژپسند افزود: بر این اساس همه نیازمندی‌ها و بخش‌های مربوط به کسب‌وکار باید در مسیر سبز قرار داشته باشند به‌عنوان‌مثال مؤدیان خوش‌حساب نباید برای دریافت گواهینامه‌های مختلف معطل شوند.

 وی اضافه کرد: سازمان امور مالیاتی در حال تدوین دستورالعمل جدیدی است که بر اساس آن مؤدیان مالیاتی خوش‌حساب برای اقدامات مختلف با حداقل مشکلات و گرفتاری‌ها روبرو خواهند شد.

 

*** صندوق مکانیزه فروش

 

وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره طرح صندوق مکانیزه فروش نیز گفت:

شورای نگهبان دو ایراد گرفت و این طرح را به مجلس بازگرداند و بنابراین هر زمان که تصویب و به قانون تبدیل شود ما آن را اجرا خواهیم کرد.

 دژپسند اضافه کرد: ایراداتی که در این طرح مشاهده کردیم قابل رفع شدن است و امیدواریم تا پایان سال اجرایی شود.

 وزیر امور اقتصادی و دارایی درباره طرح اصلاح نظام بانکی و رتبه‌بندی نیز گفت: این طرح مسیر خودش را طی می‌کند و پیشنهاد ما همان‌طور که قول داده بودیم جلو رفته است.

 وی خاطرنشان کرد: این پیشنهاد همچنین در راستای صحبت‌های رئیس‌جمهوری در زمان آغاز به کار بنده در وزارت اقتصاد بود که تأکید کرد اصلاح نظام بانکی باید جزو اولین اولویت‌های وزارت اقتصاد باشد.

دژپسند اظهار داشت: بر این اساس در وزارت اقتصاد کارگروهی تشکیل دادیم و تجربیات گذشته کالبدشکافی شد.

 وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: در نظر داشتیم طرحی تهیه شود که قابلیت اجرایی بالا داشته و فقط حرف‌های کلی و شعار نباشد.

 دژپسند افزود: علاوه بر مؤلفه حاکمیت شرکتی، بحث نا ترازی بانک‌ها، مطالبات معوق بانک‌ها از بخش خصوصی و دولتی، افزایش سرمایه بانک‌ها و کفایت سرمایه آن‌ها نیز باید موردتوجه قرار بگیرد.

 وی ادامه داد: همچنین بانک‌ها باید از دارایی‌های منجمد که دارایی سمی به شمار می‌رود خلاص شوند.

 

*** اصلاح مدیریت داخلی بانک‌ها

 

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: همچنین اصلاح مدیریت داخلی بانک‌ها نیز در دستور کار قرار گیرد.

دژپسند در ادامه اظهار داشت: ما این بحث‌ها را تدوین کرده و در چندین جلسه، نظر مشاوران بخش خصوصی و صاحبان صاحب‌نظران دانشگاهی را اخذ کرده و ارسال کردیم و منتظر هستیم تا مراحل آن طی شود.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر اقتصاد در پایان اظهار داشت:

اما در بانک‌های دولتی این اقدامات را انجام می‌دهیم و در جلسه اخیر که با مدیران عامل بانک‌های دولتی داشتیم به آن پرداختیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − هشت =

کلید مقابل را فعال کنید