کد خبر:103809
پ
سید ابراهیم رئیسی
رئیس قوه قضائیه

فتنه‌های ایجاد‌شده در کشور عراق هماهنگ‌شده بود

رئیس قوه قضائیه، فتنه‌های ایجاد‌شده در کشور عراق را هماهنگ‌شده خواند.

رئیس قوه قضائیه، فتنه‌های ایجاد‌شده در کشور عراق را هماهنگ‌شده خواند.

 

*** فتنه‌های ایجاد شده در عراق هماهنگ‌شده است

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سیدابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه با اشاره به در پیش‌بودن اربعین حسینی (ع) اظهار داشت:

راهپیمایی اربعین از سراسر عالم یک جبهه مقاومت بین‌المللی اسلامی را شکل می‌دهد که این رویداد عظیم، جلوه انسان‌سازی و یادگیری سبک زندگی از محضر حضرت اباعبدالله الحسین(ع) است و برای همه زائران شکل‌گیری مدنیت حسینی را نوید می دهد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه این تمدن حقیقتا در مقابل تمدن‌های مدعی در عالم امروز می تواند زندگی انسان معاصر را متحول و به طرف معنویت، عدالت، اخلاق و توجه به خدا سوق دهد، به بروز برخی فتنه ها در ایام اخیر اشاره کرد و افزود:

فتنه‌هایی در عراق شکل گرفت تا رویداد عظیم اربعین را کمرنگ و کم رونق کنند. سال گذشته خواستند فتنه‌ای در مشهد با محوریت دعوای ایرانی-عراقی راه بیندازند که هدفشان محقق نشد و امسال نیز در عراق، یک فتنه آمریکایی-سعودی شکل دادند و این فتنه هماهنگ شده است تا جریان اربعین را تحت‌الشعاع قرار دهند.

 

*** قوه قضاییه با هیچ سازمانی به اندازه نیروی انتظامی ارتباط ندارد

 

رئیسی با ابراز خرسندی از هوشیاری ملت و دولت عراق برای به حاشیه راندن این فتنه و بر‌ملا‌ شدن خطوط این جریان، بر لزوم استمرار هوشیاری در این زمینه تاکید کرد و گفت:

همگان باید تلاش کنیم که رویداد عظیم اربعین به نحو احسن شکل گیرد. لازم است پیشاپیش از موکب داران، میزبانان، دولت و ملت عراق و همچنین مرجعیت هوشیار در این کشور تقدیر کنم و از مسئولان مربوطه در ایران نیز بویژه نیروهای نظامی و انتظامی که در مرزها به برقراری نظم و آرامش مشغولند، باید قدردانی کرد. 

رئیس قوه قضاییه در ادامه با تبریک هفته نیروی انتظامی و قدردانی از نیروهای پلیس در سراسر کشور، هزاران شهید نیروی انتظامی را گواه صادقی بر دفاع از امنیت و حقوق مردم دانست و اظهار کرد: قوه قضاییه با هیچ سازمانی به اندازه نیروی انتظامی ارتباط ندارد و محصول این ارتباط می تواند امنیت و آرامش برای مردم باشد.

 

*** کلانتری‌ها در خط مقدم ارتباط با مردم هستند

 

رئیسی با بیان اینکه کلانتری‌ها در خط مقدم ارتباط با مردم هستند، بر ضرورت حقوقی‌تر شدن و روزآمدی بیشتر کلانتری ها در جهت کاهش ورودی پرونده ها به دادگستری تاکید کرد و ادامه داد:

تاکید ما این است که کلانتری ها به مسائل حقوقی آشناتر شوند و بویژه در حوزه صلح و سازش فعالیت بیشتری داشته باشند. بر همین مبنا لازم است کارگروهی به ریاست دادستان کل کشور و با حضور معاونت پیشگیری از جرم، مرکز شورای حل اختلاف و نیروی انتظامی در جهت رونق صلح و سازش در کلانتری ها و هر چه حقوقی‌تر شدن این مراکز، تشکیل شود.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقض حقوق کودکان از سوی اروپا و آمریکا خاطرنشان کرد:

طبق گزارش های رسمی از اروپا و آمریکا، نه تنها این کشورها در فلسطین، لبنان، افغانستان، یمن و هر جای دیگری که پا گذاشته اند حقوق میلیون ها کودک را تضییع کرده‌اند بلکه در سرزمین های خودشان نیز حقوق کودکان مورد تعرض قرار می گیرد.

 

*** ساماندهی ارتباطات و مطالبات مردمی در دستور کار  شورای عالی قوه قضاییه

 

آیت الله رئیسی ادامه داد: ما به عنوان نظام اسلامی بر اساس دین و قانون اساسی خود، مدعی اروپا و آمریکا در زمینه نقض حقوق کودکان هستیم و امیدواریم با ابتناء به آموزه های دین، به حقوق کودکان در عرصه نظر و عمل توجه بیشتری شود.

براساس این گزارش، ساماندهی ارتباطات و مطالبات مردمی در دستور کار جلسه امروز شورای عالی قوه قضاییه بود که مدیرکل دبیرخانه قوه قضاییه و رئیس مرکز ارتباطات مردمی به بیان توضیحاتی در این زمینه پرداختند و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

همچنین رئیس قوه قضاییه تأکید نمود: باید به اقبالی که در این ایام به قوه قضاییه شده پاسخ مثبت نشان داده شود.

 

*** مصوبات جدید شورای عالی قوه قضائیه

در ادامه در این جلسه مواردی به تصویب رسید که در ذیل به آنها اشاره می شود:

اولاً: در موضوع اعمال ماده۴۷۷ هیئتی با مسئولیت معاون اول و عضویت معاونت قضایی، رئیس دیوانعالی کشور، دادستان کل کشور و معاونان ذیربط آنها سازوکار حقوقی مشخصی را برای نحوه پذیرش و بررسی پرونده‌های مشمول ماده۴۷۷ تهیه و تدوین نمایند، به گونه‌ای که هم فرآیند کاملاً مشخص باشد و دیدگاهها و نظرات قضات ذیربط نیز به یکدیگر نزدیک و در چارچوب قرار گیرد.

ثانیاً: معاونت حقوقی قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برای متمرکز شدن نظام معاملات کشور در اسناد ثبتی و حذف اسناد عادی از چرخه معاملات ملکی برنامه ریزی و در صورت نیاز به قانون، نسبت به تهیه لایحه و ارسال آن به مجلس اقدام نمایند.

ثالثاً: معاونت امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم و معاونت فرهنگی قوه قضاییه راهکارهای خود را برای کاهش ورودی و نیز کاهش گلایه‌مندی برخی افراد از رفتار پرسنل قوه قضاییه تهیه و ارائه نمایند.

رابعاً: ارتباطات مردمی قوه قضاییه در ستاد و استانها توسعه کمی و کیفی پیدا کند.

 

*** رونمایی از نرم‌افزار بانک ایده‌ها در سامانه خدمات قضایی

به گزارش خبرگزاری سروش، گفتنی است، در این جلسه نرم افزار بانک ایده‌ها در سامانه خدمات قضایی به منظور بهره‌گیری از ایده‌های نوین و تحولی در قوه قضاییه مورد بهره‌برداری قرار گرفت و ریاست محترم قوه قضاییه از اهتمام و تلاش‌های جدی رئیس کل دادگستری استان هرمزگان که در ماه‌های اول مسئولیت خویش تحول چشمگیری در استان ایجاد و در جهت اجرایی‌شدن مصوبات سفر اخیر به آن استان نیز اقدامات مؤثری انجام داده‌اند تقدیر کردند.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 12 =

کلید مقابل را فعال کنید