کد خبر:103779
پ
رئیس مجلس در جمع خبرنگاران
رئیس مجلس:

حذف یارانه نقدی به قشر ضعیف جامعه آسیب می‌رساند

رئیس مجلس، حذف یارانه نقدی را موجب آسیب به قشر ضعیف جامعه دانست.

رئیس مجلس، حذف یارانه نقدی را موجب آسیب به قشر ضعیف جامعه دانست.

 

*** تشریح نشست غیرعلنی خانه ملت

 

به گزارش خبرگزاری سروش، علی لاریجانی در حاشیه جلسه علنی پارلمان در تشریح نشست غیرعلنی صبح امروز خانه ملت در جمع خبرنگاران، اظهار داشت:

یک کار نسبتا تحقیقاتی موسعی با کمک مرکز پژوهش‌های مجلس و سازمان برنامه و بودجه و همچنین مراکز دیگری که در دولت می‌توانستند اطلاعات مفیدی در این رابطه ارائه کنند با کمک وزاتخانه‌های مربوطه انجام شد تا تصویری از موضوع مشخص شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی، افزود:

در رسانه‌ها گاهی ارقام و اعداد مختلفی ارائه می‌دهند که میزان یارانه‌ها در کشور و آن بخشی که در بودجه نیز هر سال می‌آید و یارانه‌هایی که در رابطه با ارز به این مسائل متفاوتی داریم و یا یارانه بنزین و گاز به بخش‌های دیگر چقدر است و چقدر از ان مربوط به سهم خانوار و چقدر مربوط به حمل و نقل و صنعت و تولید است.

 

*** اراده مجلس مبنی بر فشار نیاوردن بر مردم

 

وی، ادامه داد: در درجه اول باید تصویر روشن می‌شد چون تصمیم‌گیری در این قضیه یک خطی نیست.

لاریجانی در ادامه، خاطرنشان کرد:

وقتی قرار باشد تصمیمی گرفته شود باید مراقبت کرد تا به خانوارها صدمه‌ای وارد نشود بلکه به ‌آنها کمک شود و نیز به تولید کشور لطمه نخورد.

رئیس مجلس، یادآور شد: به نظر من در جلسه امروز تصویر نسبتا واضحی از یارانه‌های پنهان ارائه شد و آنچه مهم است این است که در راه‌حل‌ها نظرات مختلف است و اکنون نیزبنایی بر این نیست که مجلس فوری تصمیمی را بگیرد چرا که فرصت برای این کار داریم و بناست که در این زمینه بررسی‌ها کامل شود لذا بنده به کمیسیون بودجه آن را ارجاع دادم تا کمیسیون‌های مختلف در این زمینه بحث کنند.

وی، گفت: مهم این است که همه بدانند اراده مجلس بر این است که به هیچ وجه نباید فشاری به مردم بیاید یعنی اگر قرار باشد تغییری بوجود بیاید باید کاملا هدایت شده به نفع طبقات پایین قرار بگیرد.

لاریجانی در ادامه تصریح کرد:

اکنون یارانه‌هایی که در کشور مصرف می‌شود طبقات بالاتر در ابعاد مختلف یارانه بیشتری استفاده می‌کنند و طبقات پایین‌تر کمتر استفاده می‌کنند.

 

*** سهمیه بندی سوخت

 

وی اعلام کرد: ما هر تصمیمی درخصوص یارانه‌ها بگیریم ارائه مجلس این است که حتما باید زندگی طبقات پایین بهتر شود نه اینکه فشار به آنها بیاید و همچنین باید مراقبت شود تا تولید کشور لطمه نخورد، این گام اول برای کار بوده است.

لاریجانی ادامه داد: البته برخی پیشنهادات نیز مطرح شد اما ما راجع‌به پیشنهادات اکنون تصمیم نگرفتیم و باید در کمیسیون بودجه بعدا بحث شود، البته لایحه آن را باید دولت بدهد و فکر می‌کنم به بودجه‌‌ برسیم این بحث‌ها جدی‌تر خواهد شد.

وی، مبنی بر اینکه درخصوص سهمیه بندی سوخت نیز، گفت:

خیر؛ یکی از راه‌ها این است که سهمیه‌هایی که به مردم در رابطه با سوخت داده می‌شود به اندازه‌ای باشد که اکنون هست یعنی نرخ آن همین حدود باشد.

وی، افزود: راه‌های دیگر بدیلی نیز موجود است که در حال حاضر مجلس برای آن تصمیم نگرفته و بحث در حال پخته شدن است البته مسائلی نیز دولت دارد که آنها در بودجه مطرح می‌شود.

 
*** وضعیت یارانه‌های پنهان و آشکار

 

وی درباره وضعیت یارانه‌های پنهان و آشکار در لایحه بودجه سال ۹۹ کل کشور، تصریح کرد:

در نشست امروز مجلس در این رابطه سازمان برنامه و بودجه مباحثی را مطرح کرد، البته این موضوع مطرح شد که مسئله یارانه پنهان را به یکباره نمی‌توان اصلاح و تغییر داد از این رو باید حل این مسئله به صورت تدریجی محقق شود.

لاریجانی ادامه داد: من در اینجا تاکید می‌کنم که نظر قاطبه نمایندگان مجلس این است که هر تغییری در بحث قانون هدفمندی یارانه‌ها باید وضع زندگی مردم به ویژه طبقات پایین‌تر را بهبود بخشد نه اینکه این اقدامات موجب بروز تلاطم شود از این رو پیدا کردن فرمول مناسب در این حوزه باید با بررسی و فکر صورت گیرد.

وی در رابطه با تصمیمات صورت گرفته درخصوص کاهش وابستگی بودجه کشور به درآمدهای نفتی، تصریح کرد:

در شرایط کنونی، اصلاح قانون هدفمندی و اخذ مالیات از راهکارهای کاهش وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی محسوب می‌شود از این رو اصلاح قانون می‌تواند میزان وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی را تحت تاثیر قرار دهد.

 

*** اصلاح قیمت حامل‌های انرژی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس مجلس در پایان، مبنی بر اینکه در شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا درباره اصلاح قیمت حامل‌های انرژی تصمیم گرفته شده است یا خیر، اظهار کرد:

یکی از موضوعاتی که در اصلاح ساختار بودجه رهبر معظم انقلاب دستور داده بودند که راجع به آن بحث شود همین است اما هنوز تصمیم قاطعی که اعلام شود خیر اخذ نشده است و اگر تصمیم گرفته شود اعلام می‌کنیم.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + 14 =

کلید مقابل را فعال کنید