کد خبر:103756
پ
ریشه های ناآرامی در عراق
یادداشت

ریشه‌های نا‌آرامی در عراق چیست؟

بررسی‌های علمی و پیمایش جامعه شناسی سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در هر جامعه‌ای نشان می‌دهد که صرفاً برجسته‌کردن و تاکید بر یک عامل به تنهایی نمی‌تواند گویای بحران‌ها، آشوب‌ها و تنش‌ها باشد که این امری طبیعی است. 

بررسی‌های علمی و پیمایش جامعه‌شناسی سیاسی، اجتماعی و اقتصادی در هر جامعه‌ای نشان می‌دهد که صرفاً برجسته‌کردن و تاکید بر یک عامل به تنهایی نمی‌تواند تصویر درستی را از بحران‌ها، آشوب‌ها و تنش‌ها ارائه دهد که این امری طبیعی است. 

 

*** ریشه‌های نا‌آرامی در عراق

 

به گزارش خبرگزاری سروش، باید مجموعه و برآیند متغیرهای مستقل و وابسته را در بروز و ظهور بحران‌ها شریک دانست و بدون شک ناآرامی‌های اخیر در عراق نیز خارج از این قاعده نیست که نویسنده در این نوشتار به سهم هرکدام از عوامل ناپایداری‌ها اشاره کوتاهی می‌شود.

با وجود نقاط مثبتی که در قانون اساسی عراق است، اما توزیع قدرت در این کشور به دلایل گوناگون از جمله تنوع قومیت‌ها، در موقعیت مناسبی قرار ندارد و گشایش گره‌ها و مشکلات اساسی‌ به جای اینکه از مسیر و ساز و کار دموکراتیک عبور کند، در موارد بسیاری از راه‌ها، هم‌کاری یا دموکراسی توافقی و سهم خواهی‌های منفعتی انجام می‌گیرد.

اشکال این چرخه معیوب این است که حداقل دو پیامد منفی را به دنبال دارد و اول اینکه عنصر زمان را در مسیر جابجایی و سهم‌خواهی‌ها می‌سوزاند.

 

*** ساختار معیوب قدرت

 

بعد از انتخابات پارلمان اخیر عراق ماه‌ها طول کشید تا دولت تشکیل شود و بدلیل ساختار معیوب قدرت، نخست وزیر عراق فقط به وزارت‌خانه‌های خارجه، نفت، برق و انرژی تسلط دارد و سایر وزارت‌خانه‌ها از اختیار وی خارج است و عمدتاً در دست احزاب و جریان‌های سیاسی است.

دومین پیامد منفی این چرخه، حذف عناصر کارآمد و شایسته سالار است، طبیعی است که تداوم این پروسه، توسعه و توزیع ثروت و عدالت اجتماعی را دچار چالش می کند وبستر های فساد و ناهنجاری را بیشتر فراهم می‌کند. 

 
*** بحران وحدت

 

احزاب و گروهای سیاسی، هنوز در افق‌های نگاه خود به یک راهبرد مشترک ملی دست نیافته‌اند و بحران وحدت در عراق، علی‌رغم تلاش‌های انجام گرفته در سال‌های اخیر از مشکلاتی فرا روی این کشور است‌ که اگر عراق را در تمرین دموکراسی ببینیم یک پیش آگهی خوش‌خیم و فرجام نیکی می تواند در انتظار این کشور باشد در نتیجه خلأ مدیریت یکی از ریشه‌های نا‌آرامی در عراق  است.

 

*** اقتصاد عراق

 

عراق در چند سال اخیر از رشد اقتصادی قابل توجهی برخوردار بوده است و ارزش پول ملی دینار افزایش چشم‌گیری داشته است، از قِبل فروش نفت پول فراوانی نصیب این کشور شده که ضعف و نبود مدیریت، بیش‌تر از هشتاد درصد مردم از وضعیت اقتصادی ناراحت هستند.

فقر بهداشت، معیشت، بیکاری جوانان و فرصت‌های نابرابر، بویژه در حواشی استان‌های جنوبی این کشور بحرانی انفجار آمیز است به همین دلیل کاستی‌ها و نابرابری‌های توزیع ثروت یکی از ریشه‌های نا‌آرامی در عراق  است.

 

*** توطئه‌های بیگانگان 

 

آمریکا قدرت شکست خورده در منطقه و عراق است، پارلمان عراق درصدد تصویب قانونی است که به موجب آن زمینه اخراج شرکت‌های سیاسی و اقتصادی آمریکا را فراهم نماید.

فاصله دولت عراق از جمله عبدالمهدی نخست وزیر این کشور از سیاست‌ها و راهبردهای آمریکا ازجمله مخالفت با پروژه معامله قرن ، ضدیت و عدم مشارکت در ائتلاف عربی آمریکایی و صهیونیستی در بر قراری امنیت خلیج فارس و گرایش این کشور به سوی اهداف مشترک
جبهه مقاومت و گشایش کمر بند اقتصادی و امنیتی القائم – آلبوکمال بین عراق و سوریه با هدف تامین کانال مشترک اقتصادی فیمابین ، ایران ، عراق، سوریه و لبنان من جمله از دلایل تلاش آمریکا همراه با شرکای سیاسی خود همچون عربستان و امارات، در ایجاد آشوب‌های هدایت شده از سوی این کشورهاست که در همین راستا پایگاه عین الاسد در استان الانبار نقش اتاق فرمان در هدایت آشوب شهرهای جنوبی شیعه نشین را بر عهده داشت ؛

یکی از دلائل هدایت تظاهرات در این شهرها و سوار شدن بر موج اعتراضات به حق مردم وبه آشوب کشاندن آن ، متهم کردن دولت شیعه و ناکار آمدی است، تا از این مسیر راه‌های سقوط دولت را با کودتای روانی و مدنی فراهم نماید‌.

 

*** توطئه‌های آمریکا

 

آمریکا تلاش می‌کند با برخی از شرکای سیاسی خود در عراق، پارلمان این کشور منحل کند و دولت استعفا داده در صورت تحقق خواسته‌های آمریکا ، بدیهی است که فرصت زمان ، حداقل به مدت یکسال از عراق گرفته می‌شود و در این مدت دشمنان عراق تلاش خواهند کرد، آشوب ، جنگ داخلی ، بازگشت تروریسم و هرج و مرج را به این کشور باز گردانند.

 

*** هشداری جدی برای دولتمردان عراق

 

به گزارش خبرگزاری سروش، هر چند این بار موج اعتراضات وسیع نبوده و دامنگیر اغلب استان‌ها نشده و با جدا شدن صف مردم از آشوب طلبان بعثی ،اکنون آرامش در عراق حاکم گردیده ، اما زنگ هشداری است به دولت عراق و همه احزاب سیاسی که با حفظ وحدت و ترمیم شکاف‌های مدنی و سیاسی به جراحی دمل چرکین فساد اقتصادی بپردازند و راه بازگشت به آمریکا را مسدود کنند.

 

نویسنده: حسین حاجی کارشناس مسائل غرب آسیا

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + ده =

کلید مقابل را فعال کنید