کد خبر:103933
پ
وحید مجید
رئیس پلیس فتا:

رمزهای دوم یک‌بار مصرف بزودی عملیاتی می‌شود

رئیس پلیس فتا از عملیاتی شدن رمزهای دوم یک‌بار مصرف به علت برداشت‌های غیرقانونی از حساب‌بانکی و کلاه‌برداری خبر داد.

رئیس پلیس فتا از عملیاتی شدن رمزهای دوم یک‌بار مصرف به علت برداشت‌های غیرقانونی از حساب‌بانکی و کلاه‌برداری خبر داد.

 

***رمزهای دوم یک‌بار مصرف به زودی عملیاتی می شود

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سردار وحید مجید در تشریح علت پیگیری جدی پلیس فتا برای عملیاتی‌شدن رمزهای دوم یک‌بار مصرف، اظهار داشت:

در ۵ ماه اخیر در حوزه قمار بالغ بر ۱۹۱ پرونده بررسی شد و در حوزه ۵ جرم نخست در فضای سایبری اعم از مزاحمت‌های اینترنتی، برداشت‌های غیرقانونی از حساب‌بانکی، کلاه‌برداری، هتک حیثیت و انتشار فیلم‌ها و اطلاعات خصوصی افراد بالغ بر ۳۷ هزار پرونده مورد بررسی قرار گرفت که ۴۰ درصد به حوزه برداشت‌های اینترنتی مرتبط بود.

وی ادامه داد: چهار جرم نخست از جمله برداشت غیرقانونی، کلاه‌برداری اینترنتی، هتک حیثیت و انتشار عکس‌های خصوصی هم‌چنان رتبه اول را دارد در این شرایط چنانچه رمزهای پویا فعال شود آمار این جرائم کاهش می‌یابد و براین‌ اساس به صورت جدی دنبال عملیاتی کردن رمزهای یک‌بار مصرف هستیم.

رئیس پلیس فتا بیان کرد: در این زمینه با بانک مرکزی جلسه و مکاتابات بسیاری داشته‌ایم، چرا که معتقدیم اگر رمزهای یک‌بار مصرف اجرا شود آمار بسیاری از جرائم کاهش می‌یابد براین اساس دنبال این موضوع هستیم و اصرار بر اجرایی شدن این طرح داریم.

سردار مجید تاکید کرد: حدود دوسال دنبال اجرایی شدن این موضوع بوده‌ایم قرار بود این طرح از اول خرداد ماه سال ۹۸ اجرا شود، با بانک‌ها جلسات متعددی داشتیم و بانک‌ها هماهنگی لازم را انجام دادند اما به دلایلی اول خرداد اجرایی نشد.

 

*** جلوگیری از حدس زدن کلمات عبور ضعیف

 

وی افزود: شیوه اجرای آن در بانک‌های مختلف، متفاوت است براین اساس بار دیگر با بانک مرکزی وارد تعامل شدیم و این مساله مطالبه جدی پلیس است.

حاصل جلسات با بانک مرکزی نتایج خوبی داشته و به زودی این طرح عملیاتی می‌شود.

یکی از روش‌های جلوگیری از حدس زدن کلمات عبور ضعیف و نامناسب استفاده از رمزهای یک بار مصرف یا on tim password است.

رمز یک‌بار مصرف برای ایمن‌سازی دسترسی کاربران به سیستم‌های الکترونیکی است که در آن از قابلیت‌های رمزنگاری برای تولید رمز تصادفی یک بار مصرف استفاده می‌شود.

با رمز یک‌بار مصرف امنیت ورود به سامانه اینترنت‌ بانک تقویت می‌شود همچنین از رمزهای یک‌بار مصرف برای انجام تراکنش‌های مالی در اینترنت‌بانک نیز استفاده می‌شود به این شکل که برای انجام هر تراکنش، به یک رمز جدید نیاز خواهید داشت.

 

*** تعویق این طرح به دلیل ایجاد مشکل در برخی از اپلیکیشن‌های بانکی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس پلیس فتا در پایان اظهار داشت:

اول خرداد ۹۸ به بانک‌ها اعلام شد تا طرح رمزهای دوم یک‌بار مصرف را اجرا کنند تا رمزهای ایستا با رمزهای پویا جایگزین شود اما بانک مرکزی این طرح را به دلیل ایجاد مشکل در برخی از اپلیکیشن‌های بانکی به تعویق انداخت.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =

کلید مقابل را فعال کنید