کد خبر:104014
پ
حسن روحانی

ابلاغ قانون تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی از سوی رئیس‌جمهوری

رئیس‌جمهوری قانون تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی را ابلاغ کرد.

رئیس‌جمهوری قانون تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی را ابلاغ کرد.

 

*** ابلاغ قانون تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، براساس این قانون فرزندان حاصل از ازدواج شرعی زنان ایرانی با مردان غیرایرانی که قبل یا بعد از تصویب این قانون متولد شده یا می‌شوند، قبل از رسیدن به سن هجده سال تمام شمسی به درخواست مادر ایرانی در صورت نداشتن مشکل امنیتی (به تشخیص وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) به تابعیت ایران درمی‌آیند.

همچنین فرزندان مذکور پس از رسیدن به سن هجده سال تمام شمسی، در صورت تقاصای نشدن ازسوی مادر ایرانی، می‌توانند تابعیت ایران را تقاضا کنند که در صورت‌نداشتن مشکل امنیتی به تابعیت ایرانی پذیرفته می‌شوند.

پاسخ به استعلام امنیتی باید حداکثر ظرف سه ماه انجام شود و نیروی انتظامی مکلف است نسبت به صدور پروانه اقامت برای پدر غیرایرانی در صورت نداشتن مشکل امنیتی اقدام کند.

در صورتی که پدر یا مادر متقاضی در قید حیات نبوده و یا در دسترس نباشند، در صورت ابهام در احراز نسبت به متقاضی، احراز نسب با دادگاه صالح می باشد.

 

*** تصویب این قانون توسط مجلس

 

به گزارش خبرگزاری سروش، بر این اساس افراد فاقد تابعیتی که خود و حداقل یکی از والدین شان در ایران متولد شده باشند، می‌توانند پس از رسیدن به سن هجده سال تمام شمسی، تابعیت ایرانی را تقاضا کنند که در صورت نداشتن سوء پیشینه کیفری و نیز نداشتن مشکل امینی به تابعیت ایران پذیرفته می‌شوند و این قانون در جلسه ۲ مهرماه ۱۳۹۸ مجلس شورای اسلامی تصویب و پس از تایید شورای نگهبان ابلاغ شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + ده =

کلید مقابل را فعال کنید