کد خبر:104254
پ
نماز جمعه تهران
خطیب جمعه تهران

لزوم قانون‌مداری مسئولین و مردم در انتخابات/ ترکیه در باتلاق آمریکا گرفتار نشود

خطیب جمعه تهران با تاکید بر لزوم قانون‌مداری مسئولین و مردم در انتخابات به دولت ترکیه هشدار داد که باتلاق آمریکا گرفتار نشود.

خطیب جمعه تهران با تاکید بر لزوم قانون‌مداری مسئولین و مردم در انتخابات به دولت ترکیه هشدار داد که باتلاق آمریکا گرفتار نشود.

 

*** خطبه اول خطیب جمعه تهران

 

به گزارش خبرگزاری سروش، آیت‌الله سید احمد خاتمی خطیب جمعه تهران، در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه این هفته تهران، اظهار داشت:‌

در خطبه ۴۵ نهج‌البلاغه مولا علی بعد از آنکه دنیا را نکوهش می‌کند و می‌گوید این دنیا برای هیچ‌کس ماندگار نیست می‌فرماید:

«سعی کنید با توشه از این دنیا بروید و بهترین توشه‌ها را برگیرید و بهترین توشه حریم‌نگهداری برای خدا است و برای خدا حساب باز کنیم.

در دنیا بیش از کفاف و نیاز از این دنیا نخواهید. اشرافی‌گری مطلوب و مقصدتان نباشد و بیشتر ازآنچه را که نیاز دارید از این دنیا طلب نکنید.»

وی با اشاره به در پیش بودن ایام اربعین حسینی، گفت:

راهپیمایی اربعین که این روزها جهان اسلام را معطر کرده است؛ نه‌تنها کشورمان بلکه جهان اسلام عطر حسین بن علی را پیداکرده و این راهپیمایی از مصادیق شعائر الهی است.

خطیب جمعه تهران ادامه داد: آن‌ها که در این راهپیمایی می‌روند اگر در سویدای دلشان بنگرید عشق به خدای حسین را می‌بینید که از رهگذر این راهپیمای دنبال می‌کنند.

نباید بگوییم این اتفاق در دنیا کم‌نظیر است، بلکه باید بگوییم بی‌نظیر است؛ بیش از ۲۰ میلیون نفر یک مسیر بیش از ۸۰ کیلومتری را پیاده طی کنند با مدیریت کاملاً مردمی و با یک شعار لبیک یا حسین که از مصادیق بارز تعظیم شعائر است.

 

** انتخابات جشن سیاسی است

 

آیت‌الله خاتمی در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به این موضوع که انتخابات در حقیقت جشن سیاسی است، گفت:‌

این جشن سیاسی را در زمان طاغوت و حتی پیش از طاغوت هم اجازه داده نمی‌شد و آن‌ها خود را همه‌کاره می‌دانستند.

همچنین برای مجلس، ساواک تعدادی اسم را می‌نوشت و به نخست‌وزیر می‌داد و درنهایت اسامی توسط شاه بررسی و تعدادی اسم حذف می‌شد و آن تعداد اسامی حذف نشده،‌ به مجلس راه پیدا می‌کردند.

وی ادامه داد: رژیم پهلوی بهایی برای مردم قائل نبودند، اما به برکت پیروزی انقلاب این جشن سیاسی اتفاق افتاد و در این چهل سال نزدیک به ۴۰ بار مردم پای صندوق رأی آمدند و سرنوشت خود را رقم زدند. باید قدر این جشن سیاسی را بدانیم.

امام‌جمعه موقت تهران تصریح کرد:‌ هرکسی دل داده انقلاب است باید تلاش برای حضور باشکوه مردم در پای صندوق‌های رأی داشته باشد. این نقطه جای اهداف حزبی نیست بلکه جای عزت و آبروی نظام است.

 

*** در انتخابات همه باید قانون‌مدار باشند

 

آیت‌الله خاتمی یادآور شد:‌ برای برپایی انتخابات باشکوه باید همه ازجمله مجریان، مردم و کاندیداها قانون‌مدار باشیم، قانون‌شکنی و تحقیر قانون در شأن هیچ‌کس و حتی در شأن مسئولان نیست.

وی تصریح کرد: ما اولین کشور و آخرین کشوری نیستیم که انتخابات را برگزار می‌کنیم و انتخابات در همه جای دنیا برگزار می‌شود.

واقعیت این است که مردم به این قانون اساسی رأی دادند و بر اساس این قانون اساسی شورای نگهبان ناظر بر انتخابات است، یعنی بر اساس اصل ۹۹ قانون اساسی،‌ شورای نگهبان نظارت بر انتخابات مجلس خبرگان رهبری،‌ ریاست‌جمهوری و مجلس و مراجعه به آرای عمومی و همه‌پرسی را بر عهده دارد.

خطیب جمعه تهران با اشاره به موضوع نظارت استصوابی، خاطرنشان کرد:

این نوع نظارت از زمان امام راحل بوده است و موضوع جدیدی نیست. نمی‌توان هرکسی که وارد شد، به او اجازه ورود دهیم و باید همه این افراد با نظارت باشند. در زمان امام راحل، مسعود رجوی رد شد.

 

*** برخی اظهارات و ابلاغات بوی دوقطبی کردن جامعه را می‌دهد

 

آیت‌الله خاتمی ادامه داد:‌ ازجمله رفتارهای ناپسند در آستانه انتخابات، دوقطبی کردن جامعه است.

دوقطبی کردن‌هایی که رأی بیاورد. برخی از اظهارات و اقدامات و برخی از ابلاغات بوی دوقطبی کردن جامعه را می‌دهد.

اگر واقعاً مصلحت کشور را می‌خواهید، نه مصلحت باند و جناحتان؛ این کار را نکنید. دوقطبی کردن جامعه به مصلحت اتحاد جامعه اسلامی نیست.

 

*** اغتشاشات اخیر در عراق

 

وی همچنین در بخش دیگری از خطبه دوم با اشاره به اغتشاشات اخیر در عراق، اظهار داشت:‌

حدود دو هفته پیش شنیدیم که اغتشاشاتی در عراق صورت گرفت و متأسفانه در این جریان بیش از ۱۰۰ نفر کشته و بیش از ۶ هزار نفر مجروح شدند. خبر تلخی بود زیرا مردم این کشور مدت‌زمانی نیست که از شر دیکتاتوری صدام خلاص شدند.

خطیب جمعه تهران گفت:‌ خواسته‌ای که معترضین در این جریان داشتند، به تعبیر خود مسئولان عراقی و به تعبیر نخست‌وزیر عراق، خواسته حق بود که می‌توان به اصلاح ارائه خدمات اداری، اعتراض به بیکاری، قطعی برق،‌ آب غیربهداشتی اشاره کرد.

البته مسئولان عراق نیز به آن‌ها قول دادند که اوضاع را بهتر کنند. اصل این اعتراضات ریشه به‌جایی داشته است.

 

*** تحت شعاع قرار گرفتن اربعین اولین هدف اتفاقات اخیر عراق

 

آیت‌الله خاتمی تصریح کرد:‌ بی‌تردید دشمنان مردم عراق، سوار این موج شدند. باید گفت که چرا در این زمان این اعتراض را انجام دادند و می‌توانستند این اعتراضات را به زمان دیگر موکول کنند.

آن‌ها چهار هدف از این کار را دنبال می‌کردند. یکی از آن‌ها تحت‌الشعاع قرار دادن اربعین بود که مردم از آن‌ها بترسند و البته به فضل خدا ناکام ماند.

وی ادامه داد: امروز شاهد هستیم که از همه جای دنیا به کربلا می‌روند و تعداد زائران ایرانی اربعین کربلا چهار برابر شده است.

در سامانه سماح بیش از سه میلیون نفر ثبت‌نام کرده‌اند که نیمی از آن‌ها رفته‌اند و نیمی دیگر در حال رفتن به کربلا هستند.

 

*** هیچ‌کس نمی‌تواند ملت‌های ایران و عراق را از هم جدا کند

 

امام‌جمعه موقت تهران بابیان اینکه هدف دیگر از این اغتشاشات، تفرقه میان دو ملت ایران و عراق است، عنوان کرد:

رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند که ایران و عراق دو ملتی هستند که دل‌ها و جان‌هایشان به‌واسطه اهل‌بیت (ع) متصل به یکدیگرند و روزبه‌روز این اتصال بیشتر می‌شود.

هیچ‌کسی نخواهد توانست این دو ملت را از هم جدا کند و توطئه آن‌ها اثری ندارد.

آیت‌الله خاتمی بیان کرد:‌ سومین هدف دشمن نگران از پیوند خوردن ملت عراق با محور مقاومت و انتقام از برخی مسئولان عراقی است که قاطعانه در مقابل رژیم اشغالگر صهیونیستم و خواسته‌های نامشروع آمریکا ایستاند.

آن‌ها با این اغتشاشات خواستند انتقام بگیرند.

وی اظهار داشت: این اغتشاشات سه ضلع اساسی داشت؛ اولین ضلع آن آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی است. رژیم صهیونیستی، این رژیم معترضین را انقلابیون عراق خواند. این‌ها معرکه‌گردان‌های شیطان اول هستند.

 

** عربستانی بنایی برای آدم شدن ندارد

 

خطیب جمعه تهران با اشاره به نقش رژیم‌های مرتجع عرب به‌خصوص عربستان سعودی در اتفاقات اخیر عراق، گفت:

۷۹ درصد پیام‌های توئیتری اغتشاش از عربستان بود و این کشور بنا بر آدم شدن ندارد. در همه جای دنیا بلوا و آشوب به پا می‌کند و در کشور خودش مثل مرغ نجاست‌خوار، لذتشان آدم‌کشی و کشتن مردم مظلوم یمن است.

آیت‌الله خاتمی تصریح کرد:‌ سومین ظلع پسمانده‌های حزب بعث است. برخی از خبرگزاری‌ها همچون خبرگزاری العربیه که برای عربستان است و یا خبرگزاری بی‌بی‌سی و سی‌ان‌ان و دیگر خبرگزاری‌ها و فضای مجازی آلوده این آتش را افروخت.

 

** ترکیه مراقب باشد در دام آمریکا نیفتد

 

وی با اشاره به لشکرکشی ترکیه به شمال سوریه تحت عنوان عملیات چشمه صلح، عنوان کرد:‌

این کار ترکیه تجاوز به یک کشور مستقل است و موضع نظام جمهوری اسلامی ایران ناصحانه و توقف فوری حملات و خروج نظامیان از خاک سوریه است.

خطیب جمعه تهران تأکید کرد: یک نصیحت به دولت ترکیه دارم مبنی بر اینکه عربستان به‌عنوان نوکر آمریکا، حرف آمریکا را شنید و در باتلاق افتاد.

او یک‌هفته‌ای می‌خواست کار یمن را تمام کند اما بعد از پنج سال رزمندگان یمنی هستند که حرف اول را می‌زند؛ بنابراین ترکیه مراقب باشد تا به این دام آمریکا نیفتد.

بلافاصله وقتی آمریکا نیروهایش را از شمال سوریه می‌برد، ترکیه خود را به آن نقطه رساند تا جای او را بگیرد. ترکیه باید مراقب باشد تا باتلاق جدیدی برای خود درست نکند.

 

*** سالگرد شهادت آیت‌الله اشرفی اصفهانی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، خطیب نماز جمعه تهران در پایان با اشاره به ۲۲ مهرماه سالگرد شهادت آیت‌الله اشرفی اصفهانی پنجمین شهید محراب و امام‌جمعه وقت کرمانشاه، اظهار داشت:‌

وی بزرگی از مجاهدان قبل از انقلاب بود و زندان‌های طاغوت را دید و با حضورش در جبهه مایه تقویت رزمندگان اسلام بود و به دست منافقان کوردل به آرزوی دیرینه خود یعنی شهادت رسید.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سرووش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + یازده =

کلید مقابل را فعال کنید