کد خبر:104498
پ
اربعین
خبرگزاری سروش گزارش می دهد:

هشت روز مانده به اربعین حسینی

هشت روز مانده به اربعین حسینی اخبار مختلفی از این رویداد بزرگ مسلمانان منتشر شده است.

هشت روز مانده به اربعین حسینی اخبار مختلفی از این رویداد بزرگ مسلمانان منتشر شده است.

 

***  هشت روز مانده به اربعین حسینی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، جان باختن ۳۰ زائر ایرانی در ایام اربعین مهمترین اخباری بود که هشت روز مانده به اربعین حسینی، در صدر اخبار این حوزه قرار گرفت.

 

*** جان باختن ۳۰ زائر ایرانی در ایام اربعین حسینی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مدیرکل روابط عمومی جمعیت هلال احمر در صفحه شخصی خود نوشت:

۳۰ زائر ایرانی تاکنون براثر حوادث ترافیکی در ایام اربعین جان باخته‌اند و ۱۴۳ مصدوم هم توسط هلال احمر به داخل مرز منتقل شده‌اند.

وی گفت: این در حالی است که روزانه ۴۵ نفر در ایران بر اثر همین‌گونه سوانح می‌میرند و با توجه به حجم ترافیک و زیرساخت نامناسب در عراق آمارها چندان نگران‌کننده نیست.

 

*** زائران از حضور در مرز خسروی خودداری کنند‌

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه محدودیت‎های زمانی در مرز خسروی وجود دارد، اظهار داشت:

از صبح تا کنون چند ده هزار زوار منتظر عبور از گیت‎های کشور جمهور اسلامی و ورود کشور عراق هستند.

 محمدرضا آمویی افزود:

ظرفیت در مرز خسروی تکمیل است، لذا زوار اربعین روزهای سفر خود را مدیریت کنند و یا از ظرفیت‎ها دیگر مرزها برای شرکت در پیاده‎روی عظیم اربعین استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه زوار تحت هیچ شرایطی مرز خسروی را برای عبور از کشور امروز انتخاب نکنند عنوان کرد:

با توجه به جمعیت انبوهی که در حال حاضر در مرز خسروی برای عبور وجود دارد، سایر زوار تحت هیچ شرایطی به این مرز مراجعه نکنند.

 

*** تشکیل کمیته ویژه در مجلس برای پیگیری قیمت بلیت هواپیما در اربعین حسینی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به برنامه‌های این کمیسیون برای رسیدگی به وضعیت قیمت بلیت هواپیما در ایام اربعین، اظهار داشت:

گزارشی‌هایی از سوی مردم و برخی نهادها درباره افزایش بی‌سابقه قیمت بلیت هواپیما به کمیسیون عمران ارسال شده که آنها را بررسی می‌کنیم.

وی با انتقاد از نبود نظارت از سوی و دولت و وزارت راه و شهرسازی بر شرکت‌های هواپیمایی برای تعیین نرخ بلیت هواپیما در ایام خاص، به‌ویژه اربعین، گفت:

نبود نظارت بر شرکت‌های هواپیمایی موجب شده تا این شرکت‌ها خودسرانه اقدام به افزایش قیمت بلیت هواپیما در ایام اربعین داشته باشند که باید با آنها برخورد شود.

 

*** فراهم‌کردن ۱۵۰ اتوبوس برای بازگشت زائران به کشور 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مدیر پایانه مرزی شلمچه

اظهار داشت: در حال حاضر ۱۵۰ اتوبوس در بارانداز شلمچه برای انتقال زائران به عمق کشور مستقر شده‌اند و برای استقرار اتوبوس تابلو ۱۰ استان نصب‌شده است.

وی به مشکلات جابه‌جایی در عراق نیز اشاره کرد و افزود:

تاکنون حدود ۱۵۰ دستگاه اتوبوس به عراق اعزام‌شده‌اند و حدود ۳۰ تا ۴۰ کامیون لبه‌دار نیز در مرز شلمچه مستقر هستند و قرار است کار گذر موقت آن‌ها برای جابه‌جایی زوار در عراق انجام شود.

 

*** تکمیل ظرفیت مرز خسروی برای ۲ روز آینده

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مرز خسروی سال ۹۸ برای نخستین بار میزبان زائران اربعین است و استقبال زائران از این مرز سبب ازدحام جمعیت از مسیرهای دسترسی به پایانه مرزی و پایانه خروج شده است.

براساس اعلام ستاد اربعین استان کرمانشاه ظرفیت مرز خسروی برای دو آینده تکمیل است و زائرانی که قصد خروج از مرز خسروی را دارند سفر خود را ۲۴ تا ۴۸ ساعت به تاخیر انداخته تا در مرز معطل نشوند.

 

*** ترافیک سنگین در مرز مهران 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس پلیس راه استان ایلام با تشریح آخرین وضعیت محورهای مواصلاتی استان ایلام، اظهار داشت:

تردد در تمام محورهای مواصلاتی استان ایلام در حال انجام است و کُندی حرکت در برخی محورها ناشی از شرایط توپوگرافی منطقه و کم عرض بودن آن نقطه است.

به گفته رئیس پلیس راه استان ایلام به جهت تقسیم بار ترافیک بسیاری از خودروها از محور حمیل ـ سرابله ـ ایلام به مهران به مسیر اسلام‌آباد ـ قلاجه ـ ایوان به ایلام هدایت شده‌اند که این اقدام مانع از ایجاد گره ترافیکی در محورهای مواصلاتی استان ایلام است.

 

*** ۳۰تانکر آبرسان سیار برای زائرین

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مدیر عامل آبفای استان ایلام  از توزیع روزانه ۵ میلیون لیتر آب توسط ۳۰ تانکر آب رسان بین زائران کربلای معلی در مرز مهران خبر و اظهار داشت:

توزیه ۵ میلیون لیتر آب بین زائران از مرز مهران تا زرباطیه عراق توزیع می‌شود.

به گفته مدیرعامل آبفای استان ایلام کلیه مواکب بین راهی در استان تحت پوشش آبرسانی تانکرهای سیار آبفا قرار دارند.

 

*** ازدحام جمعیت مانع پاسخگویی ترابری عراق برای انتقال زائران

 

به گزارش خبرگزاری سروش، فرمانده سپاه خوزستان، اظهار داشت: خوشبختانه امسال شاهد حضور پرشور و استقبال بی‌سابقه مردم جهت شرکت در راهپیمایی جهانی اربعین حسینی هستیم.

وی بابیان اینکه تمامی مرزهای استان خوزستان در امنیت کامل هستند و هیچ‌گونه مورد ناامنی در هر دو مرز این استان نداشتیم، عنوان کرد:

کشور عراق همکاری خوبی با ایران جهت تأمین امنیت مرز و زوار در شهرهای نجف و کربلا دارد.

فرمانده سپاه خوزستان بابیان اینکه در مسیر نجف تا کربلا نیز امنیت زائران کاملاً برقراراست، بیان کرد:

توصیه بنده به زوار عزیز این است که حتماً از مسیرهای اصلی جهت شرکت در راهپیمایی اربعین استفاده کنند.

 

*** تکذیب گرانفروشی پروازهای اربعین توسط ایرلاین‌های داخلی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری، اظهار کرد:‌

در ایام اربعین سال ۹۸ یعنی ۲۰ تا ۳۰ مهر شرکت‌های هواپیمایی بر اساس توافق صورت گرفته بلیت پرواز رفت و برگشت تهران-نجف-تهران و مشهد-نجف-مشهد را به ترتیب به قیمت ۲٫۲ و ۲٫۸ میلیون تومان به فروش رسانده‌اند.

وی با تاکید بر این‌که یک مورد تخلف از سوی ایرلاین‌ها در خصوص این قیمت‌ها نداشته‌ایم و حتی برخی شرکت‌های هواپیمایی تخفیف‌هایی را برای زائران در نظر گرفتند، تصریح کرد:

تنها یک مورد تخلف از سوی آژانس هواپیمایی طی روزهای گذشته گزارش شد که مجوز این آژانس را لغو کردیم.

 

*** فراهم‌کردن ۱۵۰ اتوبوس برای بازگشت زائران به کشور

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مدیر پایانه مرزی شلمچه، اظهار داشت:

در حال حاضر ۱۵۰ اتوبوس در بارانداز شلمچه برای انتقال زائران به عمق کشور مستقر شده‌اند و برای استقرار اتوبوس تابلو ۱۰ استان نصب‌شده است.

وی به مشکلات جابه‌جایی در عراق نیز اشاره کرد و افزود:

تاکنون حدود ۱۵۰ دستگاه اتوبوس به عراق اعزام‌شده‌اند و حدود ۳۰ تا ۴۰ کامیون لبه‌دار نیز در مرز شلمچه مستقر هستند و قرار است کار گذر موقت آن‌ها برای جابه‌جایی زوار در عراق انجام شود.

 

*** استقرار ۲ هزار نیروی انسانی و۱۸۷ دستگاه خودروی خدماتی در مرزهای ایران و عراق

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سخنگوی ستاد اربعین شهرداری تهران با اشاره به بخشی از اقدامات اجرایی کمیته خدمات شهری ستاد مرکزی اربعین حسینی کشور که مسئولیت آن با شهرداری تهران است، اظهار کرد:

براساس تقسیم بندی‌های صورت گرفته، مسئولیت ارائه خدمات در مرز مهران به شهرداری های منطقه ۵ تهران، اراک و اردبیل واگذار شد. با هماهنگی‌های صورت گرفته در مجموع ۸۰۰ نیروی انسانی ، ۴۶ دستگاه انواع ماشین آلات خدماتی ، ۵۸۰ چشمه سرویس بهداشتی و ۵ اکیپ آتش نشانی در مرز حضور خواهند داشت.

وی ادامه داد: شهرداری‌های منطقه ۱۳ شهرداری تهران، کرمانشاه و ارومیه با ۳۱۳ نیروی انسانی ، ۴۳ دستگاه انواع ماشین آلات خدماتی ، ۳۸۰ چشمه سرویس بهداشتی و ۸ اکیپ آتش نشانی مسئولیت خدمات رسانی در مرز خسروی را برعهده دارند.

 

*** مواکب غذای سرد بین زائرین حسینی توزیع نکنند‌

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در پایان رئیس مرکز بهداشت خوزستان اظهار کرد:

زائرین باید از حمل مواد غذایی فسادپذیر خودداری و غذا را در همان محل به صورت گرم مصرف کنند از مصرف مواد خام و سالاد پرهیز کنند.

وی با اشاره به بازدید شبانه روزی بازرسان بهداشت محیط در تیم‌های ویژه از موکب‌ها و کنترل کیفی آب و مواد غذایی گفت: خادمان موکب‌ها باید در مراکز بهداشت شهرستان‌های مبدا آموزش‌های بهداشتی لازم را ببینند و معاینات پزشکی برای آنها انجام شود و در صورت ابتلا به اسهال و استفراغ، به هیچ عنوان در تهیه و توزیع مواد غذایی شرکت نکنند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − دوازده =

کلید مقابل را فعال کنید