کد خبر:104778
پ
وزیر بهداشت
وزیر بهداشت تاکید کرد

لزوم حمایت دبیرکل سازمان بهداشت جهانی از سلامت مردم ایران در برابر تحریم‌های درمانی

وزیر بهداشت بر لزوم حمایت دبیرکل سازمان بهداشت جهانی از سلامت مردم ایران در برابر تحریم‌های درمانی و داروئی تاکید کرد.

وزیر بهداشت بر لزوم حمایت دبیرکل سازمان بهداشت جهانی از سلامت مردم ایران در برابر تحریم‌های درمانی و داروئی تاکید کرد.

 

*** لزوم حمایت دبیرکل سازمان بهداشت جهانی از سلامت مردم ایران در برابر تحریم‌های درمانی 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سعید نمکی در مراسم افتتاح اجلاس وزرای بهداشت کشورهای منطقه مدیترانه شرقی در سالن اجلاس سران، اظهار داشت:

از دبیرکل سازمان بهداشت جهانی که در این اجلاس حضور دارد، انتظار داریم از مظلومیت کشور ایران که در اوج جنگ ظالمانه اقتصادی می‌کوشد بدون عقبگرد در حوزه سلامت و ارتقای خدمات بهداشتی تلاش کند، دفاع کرده و نگذارد سلامت مردم کشور ما لگدمال عهدشکنی و خودکامگی آمریکا شود.

وی اضافه کرد: ما متعهد به ارائه خدمات بهداشتی به همه افراد اعم از شیعه، سنی، کلیمی، مسیحی، زرتشتی و حتی زندانیان محکوم به اعدام هستیم و از سازمان بهداشت جهانی می‌خواهیم نگذارد سلامت هیچ کسی توسط جنگ‌افروزان و فرقه‌گرایان دستخوش آسیب، تهدید و بی‌عدالتی شود.

وزیر بهداشت گفت: ایران آماده است تا تجارب موفق خود را در حوزه بهداشت و درمان در اختیار دیگر کشورها قرار دهد و بی‌تردید تنها راه کنترل بیماری‌های واگیر و کاهش آسیب به سلامت مردم از مسیر انتقال تجارب و هماهنگی کشورهای منطقه و حمایت سازمان بهداشت جهانی می‌گذرد و ما به عنوان مسئولان جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود در این زمینه پایبندیم.

 

*** پایبندی ایران به قطعنامه‌های سازمان بهداشت جهانی برای پوشش همگانی سلامت

 

نمکی ادامه داد: جمهوری اسلامی به تمام تعهدات خود و قطعنامه‌های سازمان بهداشت جهانی و سازمان ملل برای پوشش همگانی سلامت پایبند است و دولت یازدهم و دوازدهم با اجرای طرح تحول سلامت موفقیت های چشمگیری در این زمینه به دست آورده است.

وی گفت: اقدامات ایران برای پوشش همگانی سلامت از سی سال پیش و قبل از اعلامیه آلماآتا با ایجاد ۱۷ هزار خانه بهداشت در روستاها و اتصال آنها به پایگاه‌های بهداشتی شهری ۱۰۰ درصد روستاییان و ۹۰ درصد شهرنشینان را تحت پوشش قرار داد.

وزیر بهداشت اضافه کرد: کاهش مرگ و میر مادران از ۲۰۰ در ۱۰۰ هزار نفر در دهه ۸۰ میلادی به ۲۰ در ۱۰۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۸ و کاهش مرگ و میر نوزادان از ۱۲۰ در هزار تولد زنده به ۱۳.۴ در هزار تولد زنده و پوشش ۹۸ درصدی واکسیناسیون کودکان بارها از طرف کارشناسان سازمان بهداشت جهانی مورد بازدید و تقدیر قرار گرفته و در بسیاری از کشورها الگوبرداری شده است.

 

*** مروری بر اقدامات انجام شده برای بهبود خدمات نظام سلامت

 

نمکی افزود: تابستان سال ۹۸ نیز وزارت بهداشت طرح پرونده الکترونیک سلامت ایرانیان را که از مسائل مورد توجه رئیس‌جمهوری بود، کلید زد که این اقدام ریل‌گذاری بزرگی برای اجرای برنامه پزشک خانواده، نظام ارجاع و اجرای راهنماهای بالینی برای بهبود خدمات نظام سلامت است و با اجرای این برنامه، فشار خون ۳۱ میلیون نفر افراد بالای ۳۰ سال بررسی شد و ۲ میلیون فرد جدید مبتلا به فشار خون که قبلا از بیماری خود مطلع نبودند، شناسایی شدند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در پایان وزیر بهداشت با اشاره به سیل نوروز۹۸، اظهار داشت:

جمهوری اسلامی ایران توانست بدون کمک خارجی این سیل را بدون حتی یک مورد همه‌گیری و شیوع بیماری‌های واگیر و اسهالی کنترل کند و نشان داد توان پاسخگویی به حوادث بزرگ را دارد و این الگوی بی‌نظیری بود که اجرا شد و مدل موفقی برای مدیریت در شرایط بحران است که می‌تواند به عنوان یک تجربه موفق در سازمان بهداشت جهانی مورد توجه قرار گیرد و چالش‌های مهمی در منطقه مدیترانه شرقی و جود دارد از جمله افزایش شیوع مصرف دخانیات که به عنوان رئیس کنوانسیون کنترل دخانیات از سازمان بهداشت جهانی می‌خواهیم در راستای کاهش ۳۰ درصدی مصرف دخانیات تا سال ۲۰۲۵ و مبارزه با تجارت غیرقانونی محصولات دخانی همکاری کند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − سه =

کلید مقابل را فعال کنید