کد خبر:104845
پ
حمله ترکیه
روزنامه گاردین نوشت:

وقتی آخرین بقایای اعتبار دولت آمریکا به عنوان یک شریک معتبر زیر تانک‌های ترکیه له شد

با سکوت آمریکایی‌ها در مقابل حمله ترکیه به کردها در شمال سوریه که شریک آنها محسوب می‌شدند، آخرین بقایای اعتبار دولت آمریکا به عنوان یک شریک معتبر زیر تانک‌های ترکیه له شد.

با سکوت آمریکایی‌ها در مقابل حمله ترکیه به کردها در شمال سوریه که شریک آنها محسوب می‌شدند، آخرین بقایای اعتبار دولت آمریکا به عنوان یک شریک معتبر زیر تانک‌های ترکیه له شد.

 

*** پیام حمله ترکیه به شمال سوریه

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حمله این هفته ترکیه به شمال سوریه نشان داد ترامپ همچنان رویکرد نادیده گرفتن متحدان و دوستان را دنبال می‌کند.
پایگاه اینترنتی این روزنامه در مقاله‌ای به قلم جولیان برگر، نوشت:
در هفته پس از مکالمه تلفنی سرنوشت ساز رئیس دولت آمریکا با رئیس‌جمهور ترکیه، آمریکایی‌ها کردها را که موثرترین متحد آنها در مبارزه با داعش، به طور کامل نادیده گرفت.
با این اقدام، در واقع آخرین بقایای اعتبار دولت آمریکا به عنوان یک شریک معتبر زیر تانک‌های ترکیه له شد.

 

*** دستور ترامپ به مقامات دولت آمریکا

 

پس از حمله آمریکا به عراق، هفته‌ای که گذشت بدترین هفته برای سیاست خارجی آمریکا بود.
به مقامات دولت آمریکا دستور داده شده است در خصوص این موضوع سکوت و آن را انکار کنند.
ترامپ به اردوغان برای حمله به شمال شرق سوریه چراغ سبز نشان داده است هرچند شواهد موجود خلاف این ادعاها را نشان می‌دهد.
پس از این که رئیس‌جمهور ترکیه تمایل خود را برای حمله به سوریه اعلام کرد، ترامپ وی را به کاخ سفید دعوت کرد، البته به مشاوران ترامپ دستور داده شده است از طرف وی دروغ بگویند.

 

*** چراغ سبز ترامپ به ترکیه

 

ترامپ در حالی که دیدگاه ترکیه را درباره کردها که آنها را تروریست می‌خواند، تکرار کرد، اعلام کرد” ممکن است دیگران بخواهند بیایند و برای یک طرف یا طرف دیگر بجنگند. به انها این اجازه را می‌دهم.”
منظور ترامپ از “دیگران” دولت اسد و حامیان ایرانی و روسی‌اش است که کردها پس از تصمیم آمریکا برای ترک سوریه برای نجات خود از آنها درخواست کمک کرده‌اند.

 

*** وقتی فعالیت پنج ساله، چند روزه به باد رفت

 

گاردین در ادامه نوشته است:
یک شراکت نزدیک و بسیار موثر میان آمریکا، انگلیس و فرانسه و مبارزان کرد و نیروهای دموکراتیک سوریه، که نزدیک به پنج سال برای شکل‌گیری آن زمان صرف شد، ظرف چند روز به طور کامل از بین رفت.
زمانی که آمریکا پشتیبانی از کردهای تحت محاصره را در کوبانی (عین العرب) در اواخر ۲۰۱۴ آغاز کرد، این شراکت در مقابل داعش موفق بود و داعش پایگاه‌های دیگر خود را نیز از دست داد.
این دستاوردها با هزینه بسیار اندکی برای آمریکا به دست آمده بود زیرا هزینه این دستاورد را نیروهای دموکراتیک سوریه که در درگیری‌ها ۱۱ هزار نیروی خود را از دست دادند، پرداخت کردند.

 

*** پشت‌پاهای ترامپ به متحدانش

 

سرعت گسترش آشوب و ناآرامی‌ها بسیار زیاد است و حالا سه سال پس از روی کار آمدن ترامپ سوالات بسیار دشواری باید پاسخ داده شود.
رئیس جمهور آمریکا از دشمنانی مثل ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی تمجید کرده است و به متحدان اروپایی و آسیایی توهین می‌کند.
ترامپ پس از روی کار آمدن، ناتو را نیز زیر سوال برد.
این موارد نشان‌دهنده آن است، آنچه ترامپ در تصمیم‌گیری‌های خود در چه اولویت‌هایی را در نظر می‌گیرد، نامشخص است.

 

*** شکست نظام سیاسی آمریکا

 

به گزارش خبرگزاری سروش، گاردین در پایان یادداشت خود آورده است:
سقوط سیاست خارجی آمریکا درواقع نشان دهنده شکست گسترده‌تر در نظام سیاسی آمریکا است و در واقع آخرین بقایای اعتبار دولت آمریکا به عنوان یک شریک معتبر زیر تانک‌های ترکیه له شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − ده =

کلید مقابل را فعال کنید