کد خبر:104890
پ
مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها
رئیس‌جمهوری در مراسم آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری:

ضرورت مهارت‌ محورشدن دانشگاه/ سرنوشت کشور را انتخابات‌ تعیین می‌کند

رئیس‌جمهوری در مراسم آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری با تاکید بر ضرورت مهارت محور‌شدن دانشگاه، نقش انتخابات‌ در سرنوشت کشور را تعیین‌کننده دانست.

رئیس‌جمهوری در مراسم آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری با تاکید بر ضرورت مهارت محور‌شدن دانشگاه، نقش انتخابات‌ در سرنوشت کشور را تعیین‌کننده دانست.

 

*** رسیدگی به دانشگاه برای دولت اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حسن روحانی در آیین آغاز رسمی سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری کشور که در دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار داشت:

بی تردید امروز دانشگاه‌های کشور مسوولیت سنگینی را برعهده دارند و دولت هم در برابر دانشگاه مسوول است و ما همیشه در دولت در تلاشیم تا مشکلات دانشگاه حل شود.

رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه دانشگاه برای دولت اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد و به صورت عام حوزه و دانشگاه را باید در کنار هم بدانیم، افزود:

مجموعه دانشگاه و حوزه اداره آینده جامعه را بر عهده دارند و دانشجویانی که در دانشگاه درس می‌خوانند هر چند در حین تحصیل مسئولیت اجرایی ندارند اما از لحظه ورود به دانشگاه احساس می‌کنند که از مسئولان و مدیران آینده کشور هستند.

 

*** دانشگاه‌ها مسئولیت سنگینی بر دوش دارند

 

وی اظهار داشت: بی‌تردید دانشگاه‌ها مسئولیت سنگینی بر دوش دارند و متقابلاً جامعه و دولت هم در مقابل دانشگاه مسئول است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در ارائه خدمات به دانشگاه از سوی دولت نقایصی هم وجود دارد، بیان داشت:

ما همیشه در دولت تلاش می‌کنیم تا این مشکلات را رفع نمائیم. به وزیران علوم و بهداشت و روسای دانشگاه‌ها همیشه تأکید کرده و می‌کنم که به ورزش جوانان، سلامت، تغذیه و رفاه آنها به همان اندازه‌ای که برای سیاست جوان‌ها و یادگیری آنها وقت می‌گذاریم، اهمیت بدهیم و وقت بگذاریم.

روحانی تأکید کرد: به دانشجوی عالم، سالم، بانشاط، فعال، دلسوز و شیفته کشور نیاز داریم و همه اینها باید در کنار هم قرار بگیرند تا ما بتوانیم به وظیفه اصلی خود عمل کنیم.

 

*** سرنوشت کشور را انتخابات‌ تعیین می‌کند

 

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع انتخابات‌ مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه سال ۹۸، افزود:

فضای دانشگاه است که انتخابات‌ را گرم می‌کند. در دوران انقلاب هم فضای دانشگاه بود که انقلاب را گرم می‌کرد، البته بازار، حوزه‌های علمیه و مساجد هم انقلاب را گرم می‌کردند اما دانشگاه در این زمینه پیشتاز بود.

وی با بیان اینکه  سرنوشت آینده کشور ما را انتخابات‌های ما تعیین می‌کند، افزود:

بهترین راه، صندوق رای است، برای شکستن افراط، اصلاح جامعه و شایسته سالاری باید به صندوق رای مراجعه کنیم. برای اینکه افکار به حق مردم حاکم بشود باید سراغ صندوق رای برویم؛ ما راه دیگری نداریم.

 

*** اهمیت ارتقاء کیفیت دانشگاه‌های کشور

 

رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به اهمیت ارتقاء کیفیت دانشگاه‌های کشور، اظهار داشت: معتقدیم فضای کمی و کیفی در دانشگاه‌ها باید در کنار هم مورد توجه قرار بگیرد و خوشبختانه در این راستا اقدامات خوبی، انجام شده است.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: در ۴۱ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی برغم همه مشکلات، دانشگاه‌های کشورمان در رشته‌های مختلف به رسالت و وظایف خود به خوبی عمل کردند به نحوی که امروز سطح دانشگاه‌های کشورمان نسبت به منطقه و حتی جوامع پیشرفته خیلی عقب نیست و تحرکات خوبی از لحاظ علم و دانش داشته‌ایم.

 

*** دانشگاه باید مهارت محور شود

 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه پیشرفت علم و دانش ایران به‌جایی رسیده است که فردی که خودش پزشک است یکی از اقوام خود را برای درمان به ایرن می‌فرستد، افزود:

این موضوع نشان‌دهنده این است که ایران از لحاظ کیفیت و رسیدگی، پایین‌تر از کشورهای اروپایی نیست و از لحاظ بهداشتی مراکز درمانی ایران بهتر از اروپایی‌ها است. اقدام این پزشک جراح نشان می‌دهد که کشورمان در علوم و دانش مختلف در رده‌های بالایی قرار دارد.

روحانی در ادامه با تأکید بر اینکه دانشگاه‌ها باید مهارت‌ محور باشند، اظهار داشت:

محور اصلی در دانشگاه نباید علم باشد، البته علم در بسیاری از امور پایه مهارت و پیشرفت و توسعه است اما نباید صرفاً به علم اکتفا شود، علم باید در کنار نیازمندی‌های جامعه قرار بگیرد.

وی افزود: در اینکه برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه، شغل به اندازه کافی نیست، ممکن است دلایل مختلفی بیان شود اما بی‌تردید فارغ‌التحصیل دانشگاه مهارت‌محور بهتر و زودتر از فارغ‌التحصیل دانشگاهی که حافظه‌محور بوده می‌تواند شغل مناسب پیدا کند.

 

*** دسترسی به ابزارآلات نوین عمل جراحی

 

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز داده‌ها، ابر داده‌ها، ربات‌ها و هوش مصنوعی برای ما پیش‌بینی می‌کنند، اظهار داشت:

این پیش‌بینی‌ها به طوری است که اگر ۱۰۰ دانشمند با هم و همزمان تفکر کنند، کار یک ساعت آن ماشین را انجام نمی‌دهند.

روحانی ادامه داد: دنیا در حال تحول است و در آینده ممکن است حتی از راه دور به کمک ابزارآلات نوین عمل جراحی صورت پذیرد. باید برای این تحولات آماده شویم، همین موضوع بار مسئولیت ما را بسیار سنگین می‌کند تا بدین وسیله دانشجویان را برای آینده آموزش دهیم.

 

*** استفاده از شبکه‌های اجتماعی و ابزار نوین ارتباطی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس‌جمهور در پایان اظهار داشت: 

بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی به‌خصوص در حوزه تحصیلات تکمیلی دانشجویانی را که جذب می‌کنند، اولین سوالی که از آنان می‌پرسند در مورد قدرت استفاده از شبکه‌های اجتماعی و ابزار نوین ارتباطی است.

 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + 5 =

کلید مقابل را فعال کنید