کد خبر:104993
پ
چین و آمریکا
ادعای جدید خبرگزاری رویترز

هشدار کاخ سفید به شرکت‌های چینی در ارتباط با ایران

خبرگزاری رویترز در گزارشی جدید از هشدار کاخ سفید به شرکت‌های چینی در ارتباط با ایران خبر داد.

خبرگزاری رویترز در گزارشی جدید از هشدار کاخ سفید به شرکت‌های چینی در ارتباط با ایران خبر داد.

 

*** هشدار کاخ سفید به شرکت‌های چینی در ارتباط با ایران

 

به گزارش خبرگزاری سروش، خبرگزاری رویترز در گزارش خود به نقل از دو مقام ارشد دولت آمریکا مدعی شد که کاخ سفید در هشداری خطاب به شرکت‌های چینی، نسبت به خاموش‌کردن دستگاه‌های موقعیت‌یاب کشتی‌ها برای آن‌چه مخفی کردن انتقال نفت ایران برخلاف تحریم‌های واشنگتن خوانده شده به شدت ابراز نگرانی کرده است.

یکی از این دو مقام که خواست نامش فاش نشود به رویترز گفت:

ما در حال ارسال پیام‌هایی بسیار جدی به شرکت‌های کشتیرانی هستیم. این کار (خاموش کردن موقعیت‌یاب) بسیار خطرناک و غیر مسئولانه است.

 

*** چین بزرگ‌ترین خریدار نفت تهران پس از خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای

 

چین باوجود بازگشت تحریم‌های آمریکا علیه ایران پس از خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ همچنان بزرگ‌ترین خریدار نفت تهران به شمار می‌آید. دولت آمریکا حتی برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران تحریم‌های خود را در ماه مه تشدید کرد.

آمریکا در ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۸ نیز پنج فرد و ۲ شرکت کشتیرانی چینی را با ادعای اینکه برخلاف تحریم‌های واشنگتن اقدام به خرید نفت ایران کرده‌اند، در فهرست تحریمی خود قرار داد. چند روز پس از این اتفاق، ۱۴ نفتکش متعلق به این شرکت‌ها که حدود یک- سوم ناوگان آنها به شمار می‌آید در روزهای بین ۳۰ سپتامبر تا هفت اکتبر دستگاه‌های موقعیت یاب خودکار خود را خاموش کردند و هیچ سیگنالی را ارسال یا دریافت نکردند.

با این حال، رئیس‌جمهور آمریکا در هشدار خود به شرکت‌های چینی مشخص نکرده است که چگونه می‌خواهد مانع از این شود که نفتکش‌ها دست از خاموش کردن موقعیت‌یاب‌هایشان بردارند.

 

*** هشدار درخصوص تحریم چین

 

کاخ سفید به شرکت‌های کشتیرانی و مقامات ساحلی درباره تجارت نفت ایران هشدار داده و آنها را تهدید کرده است که در صورت چنین کاری با تحریم مواجه خواهند شد.

 

به گزاری خبرگزاری سروش، دیگر مقام آمریکایی در گفت‌وگو با رویترز، اظهار داشت:

واشنگتن بر این باور است که با تحریم نفتی فشار اقتصادی بسیار زیادی بر ایران اعمال می‌کند. ما در این مرحله، کشتی به کشتی را دنبال می‌کنیم چراکه هر یک از آنها برای اقتصاد ایران مهم است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه