کد خبر:105270
پ
برنامه‌‌ریزی دولت
رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور خبر داد

برنامه‌‌ریزی دولت برای ایجاد ۹۸۸ فرصت شغلی

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور از برنامه‌‌ریزی دولت برای ایجاد ۹۸۸ فرصت شغلی خبر داد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور از برنامه‌‌ریزی دولت برای ایجاد ۹۸۸ فرصت شغلی خبر داد.

 

*** برنامه دولت برای ایجاد ۹۸۸ فرصت شغلی 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمدباقر نوبخت در مراسم بزرگداشت روز آمار و برنامه‌ریزی با بیان اینکه دولت طرحی را برای ایجاد ۹۸۸ هزار فرصت شغلی برنامه‌ریزی کرده است، اظهار داشت:

این طرح را در قالب ۸ برنامه پیش خواهیم برد و هر استانی دارای یک برنامه اشتغال است و ۲۵ درصد هزینه اشتغال را همان ابتدای کار پرداخت کرده‌ایم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: برای اشتغالزایی ۱۸۰۰ میلیارد تومان از بودجه عمومی و بیش از ۷ هزار میلیارد تومان از تسهیلات بانکی پرداخت شده است.

وی ادامه داد: قرار بود ۱.۵ میلیارد دلار با مجوز رهبر معظم انقلاب از صندوق توسعه ملی برداشت شود که تا امروز یک میلیارد و ۲۵۵ میلیون دلار برداشت شده است.

 

*** سرمایه‌گذاری ۱۳ هزار میلیارد تومانی برای اشتغال روستایی و شهری

 

نوبخت تصریح کرد: معادل ریالی این مبلغ، ۱۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان می‌شود، یعنی بالای ۱۳ هزار میلیارد تومان برای اشتغال روستایی و شهری سرمایه‌گذاری شده است.

وی با اشاره به برنامه‌‌ریزی دولت برای ایجاد ۹۸۸ فرصت شغلی، افزود: تاکنون ۱۰۹ هزار طرح پذیرفته و ۷ هزار میلیارد تومان بابت این طرح‌ها پرداخت شده است.

نوبخت تصریح کرد: حداقل برای ۲۳۷ هزار نفر با استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی اشتغال ایجاد شده است.

 

***  *** انتقاد نوبخت از منتقدان 

 

نوبخت با اشاره به انتقادات وارده به آمار مرکز آمار به ویژه در حوزه اشتغال، تاکید کرد:

آمار اعلامی از سوی مرکز آمار ایران متقن است و بر اساس آمار خزانه، ۲۸ هزار و ۹۵۰ میلیارد تومان در ۶ ماه نخست سال برای طرح‌های عمرانی پول داده‌ایم این مساله به نگه‌داشتن کارگران بر سر کار کمک می‌کند.

نوبخت با بیان اینکه هر فردی زندگی خودش را مبنا قرار می‌دهد، افزود:

توقعی سازمان برنامه این نیست که اگر آمار نامناسب است آن را مناسب نشان دهید کما اینکه در بحث نرخ تورم که آمارها تا ۵۰ درصد هم رسید این ارقام منعکس شد،

 

*** برخی از کاهش نرخ تورم خوششان نمی‌آید

 

رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین با اشاره به نظارت دستگاه‌های مختلف ، گفت: یکی از وظایف سازمان برنامه و بودجه نظارت بر دستگاه‌ها است که در کنار دیوان عدالت اداری، سازمان بازرسی، سازمان حسابرسی، دیوان محاسبات،‌ وزارت اطلاعات و سایر دستگاه‌های نظارتی عهده‌دار نظارت هستند.

نوبخت با اشاره به برنامه‌‌ریزی دولت برای ایجاد ۹۸۸ فرصت شغلی ادامه داد: برای اینکه بتوانیم بودجه‌ریزی انجام دهیم موضوع جمع‌آوری اطلاعات و آمار مهم است به همین دلیل دو مرکز یعنی مرکز آمار ایرانی برای داده‌های عمومی و سازمان نقشه‌برداری به عنوان متصدی اطلاعات داده‌های مکانی را در زیر مجموعه سازمان برنامه و بودجه داریم.

 

*** آمار باید به هنگام و سریع باشد

 

وی با تاکید بر اینکه آمار باید به هنگام و سریع باشد، بیان داشت:

در دو ماه گذشته نرخ تورم نقطه به نقطه شهریور نسبت به مدت مشابه سال قبل و همچنین دو ماه اخیر افت قابل توجهی داشته است، البته نرخ میانگین همچنان بالا است که این مسئله به دلیل نوسانات سال قبل است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه، افزود: در هر یک از این ماه‌ها تورم تا ۶ واحد درصد تقلیل یافته است که در حال حاضر روند نرخ تورم مثبت است.

 

*** مذاکره با آمریکا با شرایط مطرح‌‌شده قابل قبول نیست

 

وی بیان داشت: ملت ایران در زمان کوتاهی موج بزرگی را که برخی کشورها را دچار مشکل می‌کند پشت سر گذاشت و به خود آمد.

نوبخت افزود: ترامپ گفته است اگر ایران کوتاه نیاید  تا چند ماه دیگر کار ملت ایران تمام است، اما شاهد آن هستیم که برای مذاکره التماس می‌کردند و  مذاکره را مشروط به بندهایی کردند که برای ما قابل قبول نیست.

 

*** ۸۴۴ هزار نفر به شاغلان افزوده شد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس سازمان برنامه و بودجه در پایان با اشاره به اینکه آمار باید صحیح باشد تا بتواند واقعیت امر را به برنامه‌ریزان نشان دهد، اظهار داشت:

بر اساس آمار بدستآمده نرخ بیکاری در تابستان ۱۰.۵ درصد بوده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱.۸ درصد تقلیل یافته استو در همین راستا نیز ۸۴۳ هزار نفر به شاغلان افزوده شده و ۴۵۵ هزار نفر از جمعیت بیکاران کاهش یافته است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =

کلید مقابل را فعال کنید