کد خبر:105286
پ
وزیر صنعت
وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد

لزوم داخلی‌سازی ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار صنایع پتروشیمی تا افق ۱۴۰۴

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اجرای ۹ میلیارد دلار طرح در صنایع پتروشیمی بر لزوم داخلی‌سازی ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار صنایع پتروشیمی تا افق ۱۴۰۴ تاکید کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اجرای ۹ میلیارد دلار طرح در صنایع پتروشیمی بر لزوم داخلی‌سازی ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار صنایع پتروشیمی تا افق ۱۴۰۴ تاکید کرد.

 

*** داخلی‌سازی کلید رفع مشکلات کشور

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رضا رحمانی، وزیر صمت در مراسم امضای تفاهم‌نامه داخلی‌سازی تجهیزات صنایع پتروشیمی در راستای نهضت ساخت داخل با اشاره به اهمیت داخلی‌سازی در حل مشکلات کشور، اظهار داشت:

این تفاهم‌نامه‌ها و میزهای ساخت داخل نمادین است و روزانه انواع قراردادها و تفاهم‌نامه‌ها در این حوزه امضا و منعقد می‌شود بنابراین لازم است توجه انجمن‌ها به حوزه ساخت داخل و رونق تولید باشد.

وی در ادامه بر لزوم تغییر نوع نگاه به رونق تولید و ساخت داخل تاکید کرد: باید این نوع نگاه تغییر یابد و همه باید به این باور برسیم که راه حل مشکلات کشور همین توحه به ساخت داخل و رونق تولید است همچنین برگزاری این تفاهم‌نامه‌ها و میزها در واقع یک پیروزی در جبهه جنگی است که در آن پیروز شدیم.

 

*** لزوم فرهنگ‌سازی برای ترغیب مردم به خرید کالا داخلی

 

وزیر صنعت به فعالیت‌های مثبت وزارتخانه‌هایی مانند نفت، انجمن‌ها و تشکل‌های بخش خصوصی پرداخت و گفت:

در برخی حوزه‌ها شرکت‌ها و انجمن‌ها پای کار آمدند و پرچم نهضت ساخت داخل را سرافرازانه بالا بردند در راستای حمایت از این شرکت‌ها و انجمن‌ها هر کالا و محصولی را که با کیفیت در داخل تولید می‌شد را ورودش را ممنوع کردیم یا با تعرفه مدیریت کردیم.

وی درخصوص افزایش قیمت کالاهای داخلی و تمایل کم خریداران نیز، اظهار کرد: اگر کالای ایرانی مثلا ۱۰ درصد نیز گران باشد با فرهنگ‌سازی باید مردم را به خرید آن متمایل کنیم.

 

*** وزارت صنعت شرکت‌های بزرگ را برای جذب نیروهای نخبه مکلف کرده است

 

رحمانی ضمن قدردانی از تلاش‌های مطلوب استارت‌آپ‌ها، افزود:

بحث فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان را همزمان با ساخت داخل داریم، استارت‌آپ‌هایی که آمدند در برخی موارد بهتر از شرکت‌های بزرگ دنیا کارها را ساماندهی کرده‌اند و نتایج مطلوب‌تری داشته‌اند.

وزیر صنعت با تاکید بر لزوم به کارگیری نخبگان در حوزه‌های مختلف، گفت:

به شرکت‌های بزرگ برای جذب نیروهای نخبه تکلیف کردیم، برای صنعت نیز سهمیه جذب سرباز نخبه گرفتیم.

 

*** لزوم ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار داخلی‌سازی در حوزه صنایع پتروشیمی تا افق ۱۴۰۴

 

وی در ادامه با اشاره به سفرهای اخیر خود، بیان کرد:

در سفرهای اخیر خود به استان‌های مختلف کشور از آثار ساخت داخل در واحدهای صنعتی و تولیدی استان‌ها نیز بازدید کردم و شاهد رشد و شکوفایی استان‌ها در بحث ساخت داخل بودم.

رحمانی گفت:

تا آخر سال ۹۸ چند میز دیگر به صورت نمادین در فولاد، مس، فلزات، برق، الکترونیک، موتور سیکلت و لوازم خانگی خواهیم داشت همچنین در صنایع غذایی شش ماهه اول سال  ۹۸، ۱۵ درصد افزایش تولید داشته‌ایم و کارهای مشترکی با وزارت جهاد در این حوزه خواهیم داشت.

وزیر صنعت افزود: انجمن‌ها نیز خودشان پرچم ساخت‌ داخل را بالا بگیرند، و لازم است تا ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار در حوزه پتروشیمی و صنایع پتروشیمی تا افق ۱۴۰۴ باید داخلی‌سازی شود اکنون نیز ۹ میلیارد دلار طرح در دست اجرا در بخش پتروشیمی است.

 

*** رونق تولید زمینه‌ساز رفع بیکاری

 

رحمانی با اشاره به رهنمود رهبر انقلاب اسلامی مبنی بر اینکه که اگر تولید رونق بگیرد بیکاری رفع می‌شود،بیان کرد:

راه جلوگیری از رکود همین توجه به ساخت داخل و رونق تولید می‌باشد همچنین کار در حوزه تولید مقدس و جهادی است که مدیران باید این را باور داشته باشند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در پایان وزیر صنعت، اظهار داشت:

از کمیسیون صنایع و معادن مجلس و رئیس و اعضای این کمیسیون و رئیس مجلس شورای اسلامی که با اعتقاد برای حمایت از رونق تولید پای کار آمده‌اند، قدردانی می‌کنم همچنین دولت، رئیس‌جمهور و معاون اول برای رونق تولید کمک کردند که جای تشکر دارد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − یک =

کلید مقابل را فعال کنید