کد خبر:105489
پ
نفت ایران
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد

سهم  ۲۰ درصدی صنعت نفت در تولید ناخالص داخلی ایران

با وجود تحریم‌ها سهم صنعت نفت در تولید ناخالص داخلی ایران ۲۰ درصد است.

با وجود تحریم‌ها سهم صنعت نفت در تولید ناخالص داخلی ایران ۲۰ درصد است.

 

*** سهم  ۲۰ درصدی صنعت نفت در تولید ناخالص داخلی ایران

 

به گزارش خبرگزاری سروش، هرچند در نگاه نخست ممکن است برآوردهای منفی صندوق بین‌المللی پول از رشد اقتصادی ایران در سال جاری میلادی تقویت‌کننده ادعای دولت ترامپ در مورد «موفقیت سیاست فشار حداکثری» به نظر برسد، اما پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول حاکی از آن است که با وجود تحریم‌های آمریکا رشد منفی اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ متوقف خواهد شد و اقتصاد ایران مسیر ترمیم را باز خواهد یافت.

بررسی دقیقتر اقتصاد ایران نشان می‌دهد که ترمیم اقتصادی در این کشور از هم اکنون آغاز شده است و ثبات در حال بازگشت به قیمت‌های مصرف‌کننده، بخش تولید، تجارت و بازار ارز ایران است.

بر خلاف آنچه ظاهرا ممکن است به نظر برسد، این علائم مثبت اقتصادی می‌تواند چشم انداز مذاکره میان ایران و آمریکا را تقویت کند. زیرا ثبات اقتصادی می‌تواند این اطمینان و اعتماد را به ایران ببخشد که می‌تواند از موضع قدرت به مذاکره با آمریکا بپردازد.

مشخص‌ترین نشانه ثبات اقتصادی تقویت ارزش ریال است. از ماه می تاکنون، ارزش ریال ایران در برابر دلار آمریکا ۴۰ درصد تقویت شده است. بانک مرکزی ایران با به کارگیری فن‌آوری‌های جدید صرافی‌ها را به بانک‌ها متصل کرده و یک بازار متشکل ارزی ایجاد کرده است که به صورت دیجیتالی مورد نظارت قرار می‌گیرد و بدین طریق راه برای سوء استفاده سفته‌بازان و دلالان از بازار ارز بسته می‌شود.

به نظر می‌رسد که سیستم جدید حتی با اوج‌گیری تنش‌های ژئوپلتیک در تابستان سال ۹۸ کارایی خود را به اثبات رسانده و توانسته جلوی نوسانات شدید بازار ارز را بگیرد.

 

*** صادرات غیرنفتی ایران در سال ۲۰۱۹ میلادی

 

تقویت ارزش ریال در کاهش نرخ تورم نیز موثر بوده است. شاخص قیمت مصرف‌کننده در ماه سپتامبر تنها ۶٫۱ درصد رشد داشته که کندترین رشد از زمان برقراری مجدد تحریم های آمریکا در ۱۸ ماه قبل بوده است. رئیس کل بانک مرکزی ایران پیش‌بینی کرده که نرخ تورم در طی ماه‌های آینده باز نیز کاهش یابد.

ثبات در بازار ارز ایران همچنین به ترمیم بخش تولید در این کشور نیز کمک کرده است. بر اساس شاخص مدیران خرید که اتاق بازرگانی ایران گردآوری کرده، فعالیت های تولیدی پس از چند ماه کاهش در ابتدای سال، به تدریج در حال افزایش است. رقم شاخص مدیران خرید ایران در ۵ ماه از ۷ ماه گذشته از رقم ۵۰ فراتر رفته است که نشان‌دهنده ترمیم بخش تولید در این کشور است.

بر اساس پیش‌بینی‌ها صادرات غیرنفتی ایران در سال ۲۰۱۹ میلادی به رقم بی‌سابقه بیش از ۴۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

در نتیجه تلاش دولت و بخش خصوصی برای تقویت تجارت منطقه‌ای، احتمالا سال ۹۸ برای اولین بار در تاریخ مدرن ایران میزان صادرات غیرنفتی این کشور از صادرات نفتی‌اش فراتر خواهد رفت. میزان صادرات نفت ایران در نتیجه تحریم‌های دولت آمریکا به حدود ۱۰ میلیارد دلار کاهش یافته است.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، هرچند کاهش درآمدهای نفتی موجب کم شدن درآمدهای ارزی ایران شده و به منابع درآمدی دولت لطمه زده است، اما یک تطبیق ساختاری بین هزینه‌های کشور با صادرات غیرنفتی کشور در حال انجام است، در حال حاضر صنعت نفت حدود بیش از ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی کشور را تشکیل می‌دهد، این بدان معناست که ایران دیگر یک اقتصاد نفتی محسوب نمی‌شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − یازده =

کلید مقابل را فعال کنید