کد خبر:105735
پ
سعد حریری

آینده لبنان پس از استعفای نخست‌وزیر این کشور چه خواهد شد؟

پس از حدود دو هفته تظاهرات گسترده در لبنان و کنارگیری نخست وزیر این کشور اکنون آینده این کشور در هاله‌ای از ابهام است.

پس از حدود دو هفته تظاهرات گسترده در لبنان و کنارگیری نخست‌وزیر این کشور اکنون آینده این کشور در هاله‌ای از ابهام است.

 

*** آینده لبنان پس از استعفای نخست‌وزیر این کشور چه خواهد شد؟

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حریری با این استعفاء عملا بار مشکلات و نارسایی‌های اقتصادی را که ریشه در نظام طائفی و وجود فساد در سیاستمداران سنتی این کشور و وابستگی آنها به برخی کشورهای غربی و عربی منطقه دارد بر عهده میشل عون و گروه‌های حامی وی قرار داد.

اگرچه سازو کارهای سیاسی در لبنان برای شرایط پیش آمده راهکارهای قانونی پیش‌بینی کرده است و نمی توان استعفای حریری را نشان‌دهنده بن بست سیاسی در این کشور دانست اما بدون شک رفتار بازیگران سیاسی در لبنان دستخوش تحول خواهد شد.

 

*** فساد در سیاستمداران سنتی این کشور

 

نخست‌وزیر سابق لبنان با این استعفاء عملا بار مشکلات و نارسایی‌های اقتصادی را که ریشه در نظام طائفی و وجود فساد در سیاستمداران سنتی این کشور و وابستگی آنها به برخی کشورهای غربی و عربی منطقه دارد، بر عهده میشل عون و گروههای حامی وی قرار داد

شانه خالی‌کردن حریری از پاسخگویی به مطالبات مردم شاید در کوتاه مدت بتواند وی و طرفدارانش را از مواجهه با اعتراضات مردمی دور نگاه دارد لیکن به طور قطع شرایط و جایگاه وی در آینده سیاسی لبنان را بشدت تضعیف خواهد کرد.

 

*** تحولات دو دهه اخیر لبنان چه چیزی را نشان می‌دهد؟

 

عربستان سعودی که حامی سنتی خاندان حریری در لبنان بوده است به دلایل مختلف که بخشی از آن به فقدان ثبات شخصیتی در سعد الحریری بر می‌گردد از او رویگردان شده و ترجیح می‌دهد منویات خود را از طریق سمیر جعجع پیگیری کند و از این رو حریری نیز در این عرصه احساس تنهایی می‌کند.

انتظار می‌رود که نقش و کارکردحزب الله که همواره به عنوان لنگر ثبات در این کشور عمل کرده است در شرایط پس از استعفای حریری افزایش قابل توجهی داشته باشد چرا که لبنان در شرایط کنونی بیش از هر زمان دیگری نیازمند از خود گذشتگی و افزایش انسجام سیاسی و اجتماعی است و حزب‌الله نشان داده که در این خصوص می‌تواند کارکرد منحصر بفردی داشته باشد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، تجربه حاصل از تحولات لبنان در دو دهه اخیر نشان می‌دهد که اعتبار قابل توجه حزب‌الله و رهبر هوشمند آن سید حسن نصرالله که اهلیت سیاسی و سلامت اقتصادی آن برای مردم لبنان به قطعیت رسیده در شرایط حال حاضر می‌تواند مانع شکل‌گیری تشتت اجتماعی در لبنان شده و در جلوگیری از تاثیرگذاری اراده‌های فرا ملی در تحولات آینده لبنان نیز بسیار تعیین‌کننده باشد

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 9 =

کلید مقابل را فعال کنید