کد خبر:105974
پ
برجام
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری سروش پاسخ داد

گزارش روند اجرای برجام چگونه تهیه می‌شود؟/دلیل تأخیر قرائت گزارش در مجلس چیست؟

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، سازوکار تهیه گزارش روند اجرای برجام و دلیل تأخیر قرائت گزارش این دوره را تشریح کرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، سازوکار تهیه گزارش روند اجرای برجام و دلیل تأخیر قرائت گزارش این دوره را تشریح کرد.

 

*** گزارش روند اجرای برجام چگونه تهیه می‌شود؟

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مجتبی ذوالنوری در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار این خبرگزاری، پیرامون سازوکار تهیه گزارش روند اجرایی برجام اظهار داشت:
طبق قانون مصوب مهرماه سال ۱۳۹۴ مجلس شورای اسلامی، دولت و وزارت امور خارجه موظف شده که هر سه ماه یکبارگزارشی از روند اجرای برجام به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تقدیم کنند.

وی افزود: طبق این قانون وزارت امور خارجه به‌طور منظم و بدون تأخیر این گزارش را به‌صورت تجمیع درهرشش ماه یک‌بار به مجلس و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تحویل داده است. به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، سازوکار تهیه گزارش روند اجرای برجام و دلیل تأخیر قرائت گزارش این دوره را تشریح کرد.

 

*** راستی آزمایی گزارش وزارت امور خارجه

 

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه توضیحات خود پیرامون سازوکار تهیه گزارش روند اجرای برجام بیان کرد:
کمیسیون امنیت ملی مطالب این گزارش را بررسی و سپس آن‌ها را جمع‌آوری می‌کند و راستی آزمایی می‌کند که در حوزه‌های مختلف مثلاً در بخش اقتصادی کشور وزارتخانه‌ها، گمرک، بانک مرکزی، سازمان کشتیرانی و غیره که مربوط هستند، چه اقداماتی صورت گرفته است، مثلاً وزارت امور خارجه در گزارشش اعلام می‌کند که نفت صادرشده یا به فروش رسیده یا اینکه قطعات هواپیما تحویل داده‌شده یا خیر یا بیمه کشتی‌ها پرداخت‌شده یا هنوز آن را دریافت نکردند سپس ما همه این موضوعات مطرح‌شده را راستی آزمایی می‌کنیم.

 

*** سرکشی اعضای کمیسیون امنیت ملی از واحدهای هسته‌ای

 

ذوالنوری در ادامه تصریح کرد:
گزارش‌های شش‌ماهه‌ای را که تهیه می‌کنیم از دستگاه‌های مربوطه می‌گیریم و بعضی از این دستگاه‌ها را هم سرکشی می‌کنیم، مثلاً مراکز هسته‌ای مانند سایت نطنز، فوردو، مجتمع آب‌سنگین و راکتور اراک و کارخانه تولید کیک زرد اردکان را معمولاً به‌صورت حضوری سرکشی می‌کنیم.

 

*** ارائه گزارش جامع به صحن علنی

 

این نماینده مجلس در ادامه تأکید کرد:
پس از سرکشی از این دستگاه‌ها روند کار و پیشرفت را بررسی و پس‌ازآن گزارش روند اجرای برجام را به‌صورت جامع به صحن علنی مجلس ارائه می‌دهیم.

وی با اشاره به گزارش‌های ارائه‌شده در این مدت، یادآور شد:
گزارش‌هایی هر شش ماه یک‌بار به ما ارائه‌شده ولی با توجه به خروج ترامپ از برجام در سال گذشته و تزلزلی که پیش آمد نظر کمیسیون برای این بود که ما دو گزارش سه‌ماهه را به‌صورت شش‌ماهه تجمیع کنیم.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی  مجلس در ادامه افزود:
گزارش روند اجرای برجام که قرار است هفته آینده در مجلس ارائه شود تجمیع دو گزارش سه‌ماهه و درواقع گزارش ۶ ماهه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی است ولی متأسفانه هیأت رئیسه مجلس این گزارش را در دستور کار خود قرار نداده و زمانی که از اعضای کمیسیون موضوع را پیگیری کردیم، گفتند که به دست ما نرسیده درحالی‌که وقتی ما تمام مدارک اداری و نامه‌هایی که گزارش به پیوست آن‌ها ارسال‌شده را پیگیری کردیم، کار به جریان افتاد.
حال اینکه چرا در هیأت رئیسه نسبت به این گزارش کم‌لطفی شد را متوجه نشدیم درحالی‌که این گزارش نباید در نوبت گزارش‌های دیگر قرار بگیرد به دلیل اینکه قانون برای این گزارش زمان تعیین کرده است.

 

*** تأخیر در قرائت گزارش روند اجرای برجام

 

نماینده مردم قم در رابطه با زمان قرائت این گزارش در صحن علنی مجلس، گفت:
برای قرائت این گزارش یک تأخیری صورت گرفت که امیدواریم در ادامه دیگر شاهد آن نباشیم و هیأت رئیسه این را در دستور کار خود قرار داده است و اگر دستورهای قبلی ادامه‌دار نباشند احتمالاً گزارش مذکور در این هفته در صحن علنی مجلس قرائت می‌شود در غیر این صورت به هفته‌های بعدی موکول می‌شود.

وی افزود: گزارش شش‌ماهه بعدی نیز تقریباً آماده است اما هنوز آن را به هیأت رئیسه تحویل ندادیم به این دلیل که منتظر بودیم تا در این خصوص تعیین تکلیف کنند، زیرا گفته‌شده بود که قصد دارند این موضوع را از دستور کار مجلس حذف کنند ولی این کار صورت نگرفت و این موضوع در دستور کار قرار گرفت.

 

*** پیامد تحریم‌ها بر اقتصاد کشور

 

ذوالنوری در ادامه پیرامون تأثیرات این گزارش‌ها و روندی که تاکنون طی شده است، اظهار داشت:
متأسفانه تاکنون این موضع و رویکرد نتیجه مثبت و خاصیتی نداشته به‌ویژه بعدازاینکه آمریکا از برجام خارج شد، زیرا پس از خروج آمریکا از برجام تحریم‌هایی علیه مردم و کشور ما صورت گرفت که درگذشته شاهد آن نبودیم و کشورهای دیگر نیز از آن‌ها تبعیت کردند. تحریم‌هایی مانند، سپاه پاسداران، شخص وزیر امور خارجه و نهادهای زیر نظر دفتر رهبری نیز جزو تحریم‌ها قرار گرفتند.

وی با اشاره به تحریم‌های تحمیلی به کشورمان، تصریح کرد:
علیرغم تشدید تحریم‌ها در کشورمان ما دیگر تأثیر این تحریم‌ها در اقتصاد کشور تقریباً کمرنگ شده می‌بینیم چون برای مسئولین کشور این باور ایجادشده که ما اگر برجام، (CFT) و کنوانسیون‌های دیگر (FATF) را هم بپذیریم دشمن اراده‌ای برای رفع تحریم‌ها ندارد.

 

این نماینده مجلس ادامه داد: ما در بی‌خاصیت کردن تحریم‌ها توانسته‌ایم درصد بسیار بالایی موفق باشیم چراکه درگذشته با یک تحریم کوچک آمریکا اقتصاد کشور متزلزل می‌شد اما در حال حاضر باوجود مشکلاتی که داریم توانسته‌ایم با تکیه‌بر توان داخلی به اهدافمان برسیم.

 

*** توان داخلی در مقابل تحریم‌ها

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پایان با اشاره به اینکه بیشتر مشکلات کشور از بی‌کفایتی و سوء مدیریت برخی مسئولین است تا تحریم‌های آمریکا، اظهار داشت:

این تحریم‌ها قابل مدیریت هستند به‌طوری‌که درگذشته بسیاری از تولیدکنندگان کارخانه‌ها از نداشتن مواد اولیه شکایت می‌کردند اما امروزه با تکیه‌بر توانایی‌های داخلی مواد اولیه چند ماه تأمین می‌شود، پس با تکیه‌بر این توانمندی‌های باارزش می‌توانیم بر تحریم‌ها غلبه کنیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − پنج =

کلید مقابل را فعال کنید