کد خبر:106220
پ
نماینده دادستان
نماینده دادستان:

مدیر گروه عظام پول بیت‌المال را صرف واردات قطعات چینی می‌کرد

نماینده دادستان از تخلف مدیر گروه عظام مبنی بر صرف پول بیت‌المال برای واردات قطعات چینی خبر داد.

نماینده دادستان از تخلف مدیر گروه عظام مبنی بر صرف پول بیت‌المال برای واردات قطعات چینی خبر داد.

 

*** مدیر گروه عظام پول بیت‌المال را صرف واردات قطعات چینی می‌کرد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، مرکز رسانه قوه قضائیه، اخیرا یکی از روزنامه‌ها، ادعایی در مورد گروه عظام مبنی بر اینکه این گروه در تولید ۱۴ خودرو داخل کشور نقش مستقیم داشته که تقریبا چهار مورد آن‌ها جزو خودروهای پرتیراژ کشور هستند، مطرح کرده است.

این ادعا در حالی مطرح شده است که متهم ردیف اول این پرونده مدیر گروه عظام (تولیدکننده قطعات خودرو) متهم به افساد فی‌الارض از مجاری اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور با توسل به قاچاق سازمان یافته و حرفه‌ای قطعات خودرو به صورت عمده و کلان است.

مسعود شاه‌محمدی در پرونده رسیدگی به اتهامات گروه عظام، در واکنش به ادعاهای مطرح شده در رابطه با نقش عباس ایروانی در تولید گفت:

عباس ایروانی تعداد محدودی کارگاه تولیدی داشت که حوزه فعالیت این کارگاه‌ها مونتاژ و سرهم بندی قطعات وارداتی بوده است.

وی ادامه داد: بحث سر این است که ایروانی از بانک وام گرفته است؛ یعنی همه پول اولیه را از بیت‌المال قرض گرفته تا در راه تولید قرار دهد؛ اما عمده این پول را که مبلغ قابل توجهی نیز هست در عرصه واردات قرار داده ولی این واردات منجر به توقف تولید شده است.

شاه‌محمدی اضافه کرد:

یکی از دلایل امروز مشکل تامین قطعات خودرو همین افرادی هستند که ارز دولتی دریافت و از تسهیلات بانکی و بیت‌المال استفاده کرده‌اند که ما را به خودکفایی در تولید برسانند، اما درآن برهه از زمان این پول‌ها را به واردات اختصاص دادند.

 

*** گروه اعظام مانع خروج پراید از چرخه تولید بود

 

شاه محمدی تصریح کرد:

اگر این انحصار وجود نداشت امروز نیازمند واردات از کشورهای دیگر نبودیم، اگر ایروانی نمی‌توانست به واسطه زدوبند وام‌ بگیرد و قراردادها را در ایران خودرو و سایپا با خودش تنظیم کند اکنون شرکت‌های نوپای دیگری می‌توانستند بومی‌سازی علم را در صنعت خودرو انجام دهند.

نماینده دادستان اظهار داشت:

باید از این افراد پرسید حالا که واردات انجام دادید چرا قاچاق کردید؟ چرا تعرفه را پرداخت نکردید و چرا تعرفه ۲۵ درصدی را ۵ درصد اظهار کردید؟ چرا نماد شرکت خود را بر کالاهای وارداتی و چینی می‌زدید؟

وی اضافه کرد: ایروانی می‌توانست کالا را با ماخذ تعرفه وارد و حق بیت‌المال را پرداخت کند؛ عمده کار آن‌ها واردات بوده، پول بیت‌المال برای ایجاد تولید و خودکفایی در عرصه تولید قطعات خودرویی مورد نیاز شرکت‌های خودروساز را  با انحصاری که در دست داشتند قطعات دسته چندم چینی را وارد کرده‌اند.

شاه محمدی ادامه داد: این موضوع باعث شد برخی خودروهای تولید چند دهه قبل به واسطه سودی که گروه عظام از واردات قطعات می‌برد همچنان از خط تولید خارج نشوند.

وی با بیان اینکه بخش عمده فسادی که در بحث خودرو وجود دارد مربوط به همین افراد است، گفت:

ما نتوانستیم تولید قطعات را در کشور بومی سازی کنیم که باعث شد تا افرادی که می‌توانستند این حرفه را پیش ببرند از گود خارج شوند و خودشان با زدوبند درون گود باشند.

 

*** مسئولان حقوقی در گمرک عمده تقصیر را دارند

 

شاه محمدی به موضوع منتشر شده در فضای مجازی درباره نماینده گمرک پرداخت و افزود:

بحثی در فضای مجازی مطرح شد که نماینده گمرک تشکیل پرونده داده در صورتی که این فرد به اصرار بنده و قاضی در شعبه حاضر شد و اعلام کرد که ما شکایتی نداریم و اگر صحبتی کرد بخش عمده صحبت‌هایش به نفع ایروانی بود.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، نماینده دادستان در پایان با تاکید براینکه هیچ‌گونه اعلام جرمی در این خصوص قبل از کشف ضابطان در گمرک صورت نگرفته است، اظهار داشت:

عمده تقصیری که ما می‌دانیم بر عهده مسئولان حقوقی در گمرک بوده است، چراکه اگر متوجه بزه می‌شدند اعلام جرم نمی‌کردند و اگر اعلام جرمی هم صورت گرفته در همان مسائل جزئی خودشان بوده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =

کلید مقابل را فعال کنید