کد خبر:106162
پ
استراتژی قطع بازو
یادداشت:

پیگیری استراتژی قطع بازو در این مقطع زمانی با چه هدفی دنبال می‌شود؟

بررسی ناآرامی‌های اخیر لبنان و عراق حکایت از پیگیری استراتژی قطع بازو توسط آمریکا و متحدانش و استفاده از این الگو برای لبنانیزه و عراقیزه کردن ایران در آستانه انتخابات این کشور است.

بررسی ناآرامی‌های اخیر لبنان و عراق حکایت از پیگیری استراتژی قطع بازو توسط آمریکا و متحدانش و استفاده از این الگو برای لبنانیزه و عراقیزه کردن ایران در آستانه انتخابات این کشور است.

 

*** استراتژی قطع بازو

 

به گزارش خبرگزاری سروش، کارشناس مسائل غرب اسیا در دومین بخش از یادداشت اختصاصی خود با عنوان “استراتژی قطع بازو” که برای این خبرگزاری ارسال کرده است، ضمن بررسی ناآرامی‌های اخیر لبنان و عراق، سناریوی آمریکایی‌ها و متحدانشان را در اجرای این الگو در ایران و لبنانیزه و عراقیزه کردن این کشور، تشریح کرده است.
وی در این یادداشت تحلیلی در واقع به این سوال پاسخ داده است که پیگیری استراتژی قطع بازو در این مقطع زمانی با چه هدفی دنبال می‌شود؟

حسین حاجی در بخش دوم یادداشت ” استراتژی قطع بازو ” نوشته است:
آمریکا از دو دهه گذشته با هدف قطع بازوهای ایران به میدان آمده است.
در واقع تلاش‌های پشت پرده آمریکا و متحدین غربی آن، نشان ازتوطئه ادامه‌دار این کشور علیه ایران و کشورهای همسو با ایران است.

 

*** پشت پرده استعفای سعد حریری

 

سعد حریری در لبنان با استعفای زود هنگام خود به پروژه “دولت سرنگونی” آمریکا کمک قابل‌ توجه‌ای کرد، هر چند سابقه حریری نشانه‌های مقاومت و ایستادگی در مقابل فشارهای بیگانه را درخود نداشت و در واقع برخی از مواضع و رفتارهای وی بخشی از پروژه “دولت براندازی” بود!

البته فشارها، تشویق‌ها و تهدیدهای بعضاً جریان‌های معارض و مخالف حاکمیت ملی و جبهه مقاومت، مانند ولید جنبلاط رئیس حزب ترقی‌خواه سوسیالیست و سمیر جعجع رئیس قوات اللبنانیه در کناره‌گیری سعد حریری بی‌تاثیر نبود.
در واقع می‌توان گفت، آنچه که آمریکا، اسراییل و کشورهایی نظیر فرانسه، عربستان و امارات متحده می‌خواستند در لبنان با این کناره‌گیری اتفاق افتاد.

* پیامدهای استعفای حریری

استعفای دولت، انحلال پارلمان و بدنبال آن خلاء سیاسی، کمترین آسیبی است که کشور لبنان را به یک کمای عمیق سیاسی فرو خواهد برد.
بدون شک این کمای سیاسی، عوارض و تبعات شکننده‌ای از قبیل ادامه تنش‌ها، ناآرامی‌ها، و هرج‌و‌مرج‌ها را به دنبال خواهد داشت.
با استعفای دولت در لبنان بجز تداوم در گیری‌ها و هدایت آن به سمت فروزان شدن شعله‌های جنگ داخلی، سخت به نظر می‌رسد‌ حادثه اعجاز برانگیزی دیگری رخ دهد و بعید به نظرمی‌رسد در این کشور “رستاخیز ملی” انجام پذیرد.

 

*** تلاش برای جدایی مردم از حزب الله

 

در صورت محقق نشدن این مهم نیز، اسرائیل به شرارت‌ها و دخالت‌های خود در لبنان ادامه خواهد داد و آمریکا با تداوم تحریم بانک‌های این کشور تلاش خواهد کرد تا میان حزب‌الله با مردم فاصله بیاندازد و با فتنه جنگ داخلی موجبات فرسایش انرژی‌های همسو با محور مقاومت را به عنوان الگوی ذبح فراهم نمایند.
در واقع می‌توان گفت این بخشی از سناریوی استراتژی قطع بازو است.

 

*** کپی نسخه لبنان در عراق

 

نویسنده در ادامه یادداشت خود به تحولات جاری در عراق پرداخته و نوشته است:
اوضاع در عراق نیز وفق مصلحت و منفعت مردم و امنیت منطقه پیش نمی‌رود!
کپی نسخه آنچه در لبنان در حال رخ دادن است در کشور عراق در حال بازسازی است.

جریانهای سکولار شیعی به رهبری ایاد علاوی با حمایت مالی و لجستیکی عربستان، و باقی‌ماندگان حزب بعث با حمایت آمریکا در خلق ناپایداری‌های عراق نقش اساسی داشتند.
مضاف بر این که در نزد جریان‌های همسو و هم‌محور نظیر جریان صدر، حکیم، العبادی، نوری مالکی و نخست‌وزیر مستقر عبدالمهدی نیز اراده جدی برای حل بحران‌ها کمتر دیده می‌شود.
با این وصف دور از انتظار نیست که عراق نیز در پروسه کمای سیاسی فرو نغلتد.
در صورت تحقق اهداف و برنامه‌های آمریکا در این دو کشور در واقع به بازوهای قدرت ایران در منطقه آسیب وارد خواهد شد و استراتژی قطع بازو محقق شده است.

 

*** اجرای الگوی عراق و لبنان در ایران
 

معادلات پیچیده و بهم‌ریخته در شمال سوریه و حمله ترکیه به اکراد، می‌تواند تکمیل کننده این پازل باشد.
آمریکا تا اینجای کار از ظرفیت احزاب و چهره‌های معارض در به هم زدن امنیت در این دو کشور بهره برده است و حالا در صدد بکارگیری از این الگو در ایران و در آستانه انتخابات این کشور است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + هفت =

کلید مقابل را فعال کنید