کد خبر:106224
پ
علی اکبر صالحی
رئیس سازمان انرژی اتمی در گفتگو با رسانه ملی:

تولید اورانیم به ۵ هزار گرم در روز، یعنی ۱۱ برابر گذشته

رئیس سازمان انرژی اتمی در گفتگو با رسانه ملی از تولید اورانیم به میزان ۵ هزار گرم در روز، یعنی ۱۱ برابر گذشته در کشور خبر داد.

رئیس سازمان انرژی اتمی در گفتگو با رسانه ملی از تولید اورانیم به میزان ۵ هزار گرم در روز، یعنی ۱۱ برابر گذشته در کشور خبر داد.

 

*** تولید اورانیم ۵ هزار گرم در روز یعنی، ۱۱ برابر قبل از گام سوم  

 

به گزارش خبرگزاری سروش، علی اکبر صالحی در گفتگو با رسانه ملی، درباره نگه‌داشتن اورانیوم و تولید آن در کشور، اظهار داشت:

قبل از گام سوم حدود ۴۵۰ گرم در روز تولید اورانیوم داشتیم که از امروز این رقم به بالای ۵ هزار گرم (۵ کیلوگرم) در روز رسیده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: امروز همزمان با ۱۳ ابان، آغاز اقدام‌های وسیع در بخش هسته‌ای در سایت نطنز را به فال نیک می‌گیریم.

وی تصریح کرد: کارکنان سازمان انرژی اتمی، توانستند با ادامه راه شهدای هسته‌ای برای کشور غرورآفرینی کنند و در دوماه گام سوم که مصادف با محرم و صفر شده بود دستاورد بزرگی برای کشور بدست آوردند.

رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه گفت: در گام سوم به دستور رئیس‌جمهور محدودیت‌های مربوط به تحقیق و توسعه نادیده گرفته شد و به تحقیق و توسعه شتاب دادیم.

صالحی افزود: تحقیق و توسعه شیوه‌های خود را دارد و برای حق ایده‌ها مانند سانتریفیوژ، نیازمند طراحی ذهنی و مفهومی دارد که بعد به طراحی محاسباتی و نمونه سازی قطعات منتهی می‌شود.

وی گفت: در رویه جهانی از زمان خلق یک ایده تا زمان به سرانجام رساندن، به مفهوم به تولید انبوه رساندن حداقل ۸ سال طول می‌کشد.

 

*** نطنز جای ۴۰ هزار سانتریفیوژ را دارد

 

رئیس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد:

همانگونه که ایده سانتریفیوژ IR۶ سال ۸۸ خلق شد و در سال ۸۹ یکی از این سانتریفیوژ‌ها رونمایی شد که از آن زمان تاکنون بعد از گذشت ۹ سال از رونمایی، کماکان در زنجیره میانی ۲۰ تایی بودیم.

وی افزود: در برنامه پیشبرد تحقیقات، زمان زنجیره ۳۰ تایی چند سال دیگر قرار بود انجام شود که به دلیل اینکه در چالش سیاسی قرار گرفتیم اراده مسئولان بر آن شد که اراده خود را به رخ دیگران بکشانند.

صالحی درباره آماده شدن IR۹ نیز گفت:

امروز از این سانتریفیوژ رونمایی شد و در دو سه ماه آینده نیز نمونه دیگر رونمایی خواهد شد تا مراحل آزمایش را بگذراند، اما نمونه IR۹ برای رساندن به تولید انبوه حدود ۱۰ سال طول می‌کشد.

وی افزود:در برجام برای ظرفیت عملیاتی غنی‌سازی تصمیم گرفتیم ۸ تا ۹ سال نگه داشته شود. طراحی مفهومی IR۸ از سال ۸۸ شروع شد که طراحی مفهومی آن پذیرفته شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره سایت نطنز نیز گفت:

نطنز جای ۴۰ هزار سانتریفیوژ را دارد و سوی سانتریفیوژ‌ها به علت اینکه بر چه مبنایی باشد فرق می‌کند که اگر بر مبنای U باشد با UF۶ متفاوت است.

 

*** غنی‌سازی ۲۰ درصد

 

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی با همت دانشمندان هسته‌ای به قدری در سانتریفیوژ پیشرفت کرده است که IR۱ که از سال ۶۸ وارد کشور شد و تا سال ۸۵ که یک زنجیره آن برپا شد ۱۷ سال طول کشید که با آموختن فرایند‌های ساخت سانتریفیوژها، خلق ایده‌ها به دست دانشمندان ایرانی انجام شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: تولید نرم‌افزار‌های طراحی ۵۰۰ مستند علمی دارد به گونه‌ای که اوباما نیز اذعان کرده بود که دیگر نمی‌توان جلوی ایران را گرفت، چون ساخت و طراحی سانتریفیوژ‌ها در ذهن دانشمندان ایرانی است.

صالحی بااشاره به غنی‌سازی ۲۰ درصد نیز گفت:

کار بزرگی که دانشمندان ما انجام داده‌اند این است که وقتی در چیدمان قرار می‌گیرند برای میزان گازدهی نیازمند برنامه‌ریزی دقیق هستند لذا در چندهفته اخیر به چیدمان ایده آل رسیده‌ایم که کار آسانی نبوده است.

وی تصریح کرد: در مذاکرات برجام درباره غنی‌سازی نسبت به ایده‌های مطرح شده، ما بدل داشتیم تا در بن بست غنی‌سازی گیر نکنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره ظرفیت نیروگاه‌هایی که قرار است در بوشهر ساخته شود نیز گفت:

ظرفیت هرکدام از این نیروگاه‌ها هزار و ۵۰ مگاوات است که هرکدام به اندازه نیروگاه بوشهر خواهد بود.

 

*** ذخایر ۱۲۸ تنی آب سنگین

 

صالحی درباره نگه‌داشتن اورانیوم و تولید آن در کشور گفت:

قبل از گام سوم حدود ۴۵۰ گرم در روز تولید اورانیوم داشتیم که از امروز این رقم به بالای ۵ هزار گرم (۵ کیلوگرم) رسیده است. در زمان اوج قبل از برجام، روزی ۷ هزار گرم غنی سازی داشتیم، اما الان به بالای ۵ هزار گرم رسیده ایم که در دو سه روز آینده به ۵ هزار و ۲۰۰ گرم خواهد رسید.

وی درباره آب سنگین اراک نیز تصریح کرد:

سالانه ۲۰ تن تولید داریم. ذخایر ۱۲۸ تنی داریم که الان در حال فروش آب سنگین هستیم.

برخلاف اینکه ترامپ خرید آب سنگین ایران را برای کشور‌های دیگر ممنوع کرده است، اما دیگر کشور‌ها به این توجهی ندارند بنابراین ممکن است سال‌های آینده آب سنگین را به مشتقات تبدیل کنیم.

صالحی درباره خارج شدن از اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی نیز گفت: باید این موضوع به تصویب مجلس برسد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس سازمان انرژی اتمی در پایان، اظهار داشت: حقوق هسته‌ای و چرخه کامل سوخت هسته‌ای از اکتشاف و استخراج تا تبدیل اورانیوم و پسماندداری است که درحال انجام است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =

کلید مقابل را فعال کنید