کد خبر:106227
پ
وزیر کشور
وزیر کشور:

واردات ذرت‌های آلوده به کشور، صحت ندارد

وزیر کشور موضوع واردات ذرت‌های آلوده به کشور را تکذیب کرد.

وزیر کشور موضوع واردات ذرت‌های آلوده به کشور را تکذیب کرد.

 

*** واردات ذرت‌های آلوده صحت ندارد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه سی و هشتمین جلسه ستاد اطلاع‌رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور در جمع خبرنگاران، اظهار داشت:

از سال ۹۲ تا ۹۵ حدود ۳۰ میلیون تن ذرت وارد کشور شد و در این میان یک محموله حدود صد و پنجاه هزار تنی از طریق دریا قصد ورود به کشور داشت که دستگاه‌های مربوط و وزارت کشور این موضوع را به دقت رصد کردند و با همکاری دستگاه‌های متولی تخصصی نگذاشتند این کالا وارد شود.

وزیر کشور ادامه داد: سه فقره‌نامه به دولت ارسال شد و رئیس‌جمهور دستور محکمی در خصوص وارد نشدن این کالا به کشور داد و اکنون نیز تمهیداتی اندیشیده می‌شود این ذرت‌ها مرجوع یا امحا شود.

رحمانی فضلی با یادآوری اینکه ذرت‌های آلوده ذرت علوفه‌ای و دامی است، گفت:

در برخی رسانه‌ها این موضوع به نوعی مطرح شد که این ذرت‌ها خوراک انسان است، اما اینطور نیست و این محموله، ذرت علوفه‌ای و دامی بوده و به هیچ وجه وارد کشور نیز نشده است.

 

*** انتقاد‌ها و شکایت‌ها از گرانی بلیت هواپیما 

 

وی در ادامه با بیان اینکه یکی از موضوع‌های بسیار مهمی که در این جلسه مطرح شد بحث قاچاق کالا و نحوه انعکاس اخبار و اطلاع رسانی درخصوص قاچاق کالا بود، افزود:

در این جلسه تأکید شد که در خصوص اطلاع‌رسانی موارد قاچاق کالا، باید رسانه‌ها در مورد محموله‌هایی که با عنوان قاچاق مطرح می‌شود، با توجه به تعاریف خاص قانونی، دقت کنند تا مباحث به درستی مطرح شود.

وزیر کشور با بیان اینکه در ادامه این جلسه موضوع مالیات و برخی نگرانی‌ها که در جامعه در خصوص سپرده‌های بانکی مطرح شده است، بررسی شد، بیان کرد:

نماینده وزارت اقتصاد این موضوع را توضیح داد و اعلام کرد نگرانی در این زمینه وجود ندارد و این موضوع که سپرده‌های مردم بررسی و برای آن‌ها مالیات تعیین می‌شود، درست نیست.

 

*** معافیت‌های مالیاتی انتشارات و مطبوعات

 

وی با اشاره به اینکه برخی اخبار مطرح شده در جامعه در مورد معافیت‌های مالیاتی انتشارات و مطبوعات نیز بررسی شد، گفت:

موضوع لغو معافیت‌های مالیاتی مطبوعات در بودجه سال آینده صحت ندارد و بر اساس اعلام وزارت اقتصاد چنین مسئله‌ای از سوی این وزارتخانه در پیش نویس‌های اولیه بودجه سال آینده به سازمان برنامه و بودجه ارائه نشده است و چنین مسئله‌ای نخواهیم داشت.

وزیر کشور با اعلام اینکه با توجه به انتقاد‌ها و شکایت‌ها از گرانی بلیت هواپیما در تعطیلات اخیر، قیمت بلیت هواپیما هم بررسی شد، افزود:

در این جلسه ستاد، از مدیران سازمان هواپیمایی کشوری دعوت شد که اعلام کردند بسیاری از این موارد را پیگیری کرده‌اند، این پیگیری‌ها ادامه دارد و قیمت بلیت‌ها به صورت مداوم رصد می‌شود.

وی اضافه کرد: بر اساس تصمیم ستاد، سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان متولی و مسئول پیگیری و رصد قیمت بلیت هواپیماست تا قیمت‌های بلیت را با کمک کارشناسان سازمان هواپیمایی بررسی و قیمتی واقعی و تعادلی تعیین کنند که هم صنعت عظیم هواپیمایی کشور را در شرایط تحریمی سرپا و زنده نگه دارد و حقوق مردم هم ضایع نشود.

 

*** راهپیمایی عظیم و بزرگ مردم در روز ۱۳ آبان

 

وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود در جمع خبرنگاران گفت:

در این جلسه همچنین گزارشی از سوی قوه قضائیه درخصوص عملکرد رسانه‌ها و مطبوعات ارائه شد و اعلام کردند روند همکاری مطبوعات، رسانه‌ها و سایت‌ها با ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور روند خوبی است و گلایه‌ها و شکایت‌های رسیده از دستگاه‌ها به شدت کاهش یافته است که این امر را به همه مطبوعات و رسانه‌ای‌های عزیز تبریک می‌گویم و تشکر می‌کنم و ان شاء الله این همکاری ادامه پیدا کند.

وزیر کشور با اشاره به ۱۳ آبان و اینکه در سال گذشته آمریکا از یک هفته قبل اعلام کرده بود ۱۳ آبان شرایط سیاسی جامعه ایران به هم خواهد ریخت و مردم علیه نظام راهپیمایی می‌کنند و ۱۳ آبان را به عنوان یک موعدی برای هیجان، تنش‌ها و اعتراض‌ها تلقی کرده بود، عنوان کرد:

این در حالی است که سال ۹۸ شاهد راهپیمایی عظیم و بزرگ مردم در روز ۱۳ آبان و پاسخ آن‌ها به یاوه‌گویی‌های دشمن بودیم و امسال نیز پس از گذشت یک سال همچنان شاهد بودیم که مردم چگونه پای کار آمدند و از نظام دفاع می‌کنند و به دشمنان شان خط و نشان می‌کشند و به آن‌ها تذکر می‌دهند و می‌گویند ما در صحنه حاضر هستیم.

وی افزود: ما نیز باید قدردان مردم باشیم و تلاش کنیم شرایط مطلوبی در وضع معیشتی مردم ایجاد شود.

 

*** روند قیمت کالا‌ها به چه صورت است؟

 

رحمانی فضلی در ادامه به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص روند قیمت کالا‌ها اشاره کرد و گفت:

قیمت کالا‌ها به صورت روزانه بررسی و هر ماه گزارشی ارائه می‌شود بر اساس این گزارش از ۱۰۰ قلم کالا که در سبد معیشتی مردم وجود دارد، حدود ۵۵ قلم کالا روند کاهش قیمت در یک ماه گذشته داشته و حدود ۲۰ تا ۲۵ قلم کالا با ثبات قیمت مواجه بوده است. بقیه کالا‌ها بین یک تا ۵ درصد افزایش قیمت داشته است و هفت قلم کالا نیز افزایش قیمت بالای ۵ درصد داشت که دلایل این مسئله نیز توضیح داده شد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر کشور در پایان، اظهار داشت:

قرار شد دستگاه‌های تخصصی حساسیت‌های لازم را به این موضوع داشته باشند؛ چرا که با توجه به کاهش قیمت ارز انتظار می‌رود روند قیمت کالا‌ها نیز کاهشی باشد و اگر مواردی هم افزایشی بود، باید دلایل آن روشن شود تا در تنظیم بازار و همچنین مکانیسم اقتصادی به گونه‌ای عمل کنیم که شاهد کاهش قیمت‌ها باشیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید