کد خبر:106352
پ
اسحاق جهانگیری
معاون اول رئیس جمهور:

لزوم استمرار رشد مثبت اشتغال‌زایی در نیمه دوم سال

معاون اول رئیس‌جمهور بر لزوم استمرار رشد مثبت اشتغال‌زایی در نیمه دوم سال تاکید کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور بر لزوم استمرار رشد مثبت اشتغال‌زایی در نیمه دوم سال تاکید کرد.

 

*** لزوم استمرار رشد مثبت اشتغال‌زایی در نیمه دوم سال

 

به گزارش خبرگزاری سروش، اسحاق جهانگیری در هفتاد و نهمین جلسه شورای عالی اشتغال با تاکید بر اینکه اشتغالزایی در مقطع فعلی یکی از اولویت‌های اصلی دولت است، اظهار داشت:

ایجاد فرصت‌های شغلی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و در مسیر تلاش برای دستیابی به رشد اقتصادی نیز باید تمرکز خود را بر رشد اقتصادی اشتغالزا معطوف کنیم.

وی با اشاره به گزارش عملکرد مثبت ایجاد اشتغال در فصل بهار و تابستان، گفت:

اگر رویه مثبت اشتغالزایی در شش ماهه دوم سال نیز استمرار پیدا کند، اشتغالزایی در سال ۹۸ به منزله کارنامه درخشانی در مقابله با فشارها و تحریم‌های ظالمانه آمریکا خواهد بود.

 

*** برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی مجدد واحد‌های تولیدی

 

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به نامگذاری سال ۹۸ از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی تحت عنوان سال رونق تولید، افزود:

رونق تولید در حقیقت به معنای به حرکت درآمدن چرخ واحدهای تولیدی کشور و به تبع آن ایجاد فرصت‌های شغلی است و عملکرد اشتغالزایی کشور در حوزه ایجاد اشتغال طی شش ماهه نخست سال ۹۸ نشان می‌دهد همه بخش‌ها و دستگاه‌ها اهتمام ویژه ای نسبت به تحقق منویات رهبر معظم انقلاب و شعار سال ۹۸داشته اند.

جهانگیری افزود: برای فعال شدن واحدهای تولیدی و بنگاه‌های اقتصادی، لازم است برنامه‌ریزی و اقدامات ویژه‌ای در جهت تامین سرمایه درگردش واحدهای تولیدی که نقش پیشران دارند انجام شود چراکه با راه‌اندازی این واحدها، مجموعه‌ای از واحدهای تولیدی پایین دست آنها نیز به حرکت در می‌آیند.

 

*** اختصاص ۱٫۵ میلیارد دلار از منابع برای اشتغال‌زایی

 

وی منابع حاصل از تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۹۷ و ۹۸ را فرصتی مناسب برای اجرای طرح‌های اشتغال روستایی پایدار و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به فعالان اقتصادی دانست و افزود: 

دستگاه‌ها برای این موضوع به صورت جدی وقت بگذارند و گزارش عملکرد خود را به صورت ماهانه از طریق دبیرخانه شورایعالی اشتغال و سازمان برنامه و بودجه ارائه دهند.

معاون اول رئیس‌جمهور تصریح کرد:

اگرچه اختصاص ۱٫۵ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغال‌زایی کاری بزرگ و پراهمیت بود، اما این ۱۸ هزار میلیارد تومان در مقابل تسهیلات عظیم بانکی، منابع مالی نهادهای عمومی غیردولتی و چندصد هزار میلیارد تومان منابع بخش خصوصی که در اقتصاد کشور در گردش است رقم چندان بزرگی نیست.

باید تلاش کنیم مدیریت کلان اقتصاد کشور به گونه‌ای باشد که بخشی از این منابع عظیم در مسیر ایجاد اشتغال پایدار هدایت شود.

 

*** برنامه اشتغال روستایی

 

جهانگیری با اشاره به گزارش ارائه شده در جلسه در خصوص میزان پیشرفت برنامه اشتغال روستایی، بر لزوم استمرار اجرای این برنامه و پیگیری مجدانه همه دستگاه‌های مرتبط تاکید کرد و با اشاره به بازدید چندماه قبل خود از نمایشگاه توانمندی و کارآفرینی افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) در مشهد گفت:

این نمایشگاه یکی از کارهای افتخارآمیز کمیته امداد در راستای توانمندسازی مددجویان بود که افراد تحت پوشش توانسته بودند با استفاده از تسهیلات اشتغال روستایی، به افرادی کارآفرین تبدیل شوند و برای تعداد زیادی از متقاضیان کار، فرصت شغلی فراهم کنند.

وی نظارت بر عملکرد برنامه اشتغال روستایی را پراهمیت عنوان و بیان کرد:

ایجاد «سامانه ناظر» و دیگر سامانه‌های نظارتی اقدامات خوبی است که به انجام رسیده که مغایرت‌ها را بسرعت شناسایی و از انحرافات جلوگیری خواهد کرد.

 

*** خواسته معاون رئیس‌جمهوری از وزارت تعاون

 

به گزارش خبرگزاری سروش،  معاون اول رئیس‌جمهور در پایان از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه خواست اهتمام ویژه‌ای نسبت به اطلاع رسانی در خصوص عملکرد دولت در بخش اشتغالزایی داشته باشند و مردم را در جریان برنامه ها و عملکرد دولت برای ایجاد فرصت های شغلی قرار دهند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + 17 =

کلید مقابل را فعال کنید