کد خبر:106346
پ
غنی‌سازی اورانیوم
سخنگوی سازمان انرژی اتمی

۴.۵ درصد غنی‌سازی اورانیوم در «فردو» خواهیم داشت

سخنگوی سازمان انرژی اتمی از غنی‌سازی ۴٫۵ درصدی اورانیوم در «فردو» خبر داد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی از غنی‌سازی ۴٫۵ درصدی اورانیوم در «فردو» خبر داد.

 

*** قرار گرفتن ۲۰۰۰ کیلوگرم گاز UF۶ در «فردو»

 

به گزارش خبرگزاری سروش، بهروز کمالوندی در گفتگویی با شبکه خبر با اشاره به قرار گرفتن ۲۰۰۰ کیلوگرم گاز UF۶ در «فردو»، اظهار کرد:

امروز مخزن ۲۸۰۰ کیلوگرمی که حدود ۲ هزار کیلو «هگزافلوراید اورانیوم» در آن قرار دارد از سایت هسته‌ای شهید احمدی روشن به مجتمع غنی‌سازی فردو منتقل شد، این انتقال صبح امروز (چهارشنبه ۱۵ آبان) و تحت نظارت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صورت گرفت.

وی با بیان اینکه قرار بود بر اساس برجام در مجتمع فردو غنی‌سازی انجام نشود و مواد هسته‌ای نیز در این سایت وجود نداشته نباشد، گفت:

در راستای اجرای گام چهارم کاهش تعهدات برجامی، قرار است هم غنی‌سازی در این مجتمع صورت گیرد و هم مواد هسته‌ای در فردو وجود داشته باشد.

 

*** فرآیند غنی‌سازی

 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: فرآیند غنی‌سازی چند مرحله دارد که مرحله اول آن انتقال مواد هسته‌ای به مجتمع فردو بود که صبح امروز انجام شد، در مراحل بعدی این مواد به خطوط خوراک وصل می‌شود و پس از آن نیز مراحل دیگری دارد که فکر کنم طی چند ساعت آینده به صورت کامل انجام خواهد شد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در پایان تاکید کرد:

پس از اینکه گاز را به سانتریفیوژها تزریق کنیم، چند ساعتی هم طول می‌کشد تا به پایداری برسد و تا روز شنبه که مجددا بازرسان آژانس می‌آیند، ما به مرحله‌ای خواهیم رسید که ۴.۵ درصد غنی‌سازی خواهیم داشت.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید