کد خبر:106455
پ
نشست خبری سازمان انرژی اتمی

نشست خبری سخنگوی سازمان انرژی اتمی در فردو

نشست خبری سخنگوی سازمان انرژی اتمی در مجتمع غنی‌سازی فردو برگزار می‌شود.

نشست خبری سخنگوی سازمان انرژی اتمی در مجتمع غنی‌سازی فردو برگزار می‌شود.

 

*** نشست خبری سخنگوی سازمان انرژی اتمی در فردو

 

به گزارش خبرگزاری سروش، بهروز کمالوندی معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی فردا (شنبه) ۱۸ آبان ماه در نشستی خبری در محل تأسیسات غنی‌سازی شهید مسعود علیمحمدی (فردو) به تشریح آخرین اقدامات انجام شده در راستای اجرای گام چهارم کاهش تعهدات برجامی می‌پردازد.

رئیس‌جمهوری ایران روز سه شنبه ۱۴ آبان ماه و در پایان فرصت ۶۰ روزه سوم ایران به طرف‌های باقیمانده در برجام برای اجرای تعهداتشان، به سازمان انرژی اتمی دستور داد که از روز ۱۵ آبان ماه گام چهارم را در فردو با گازدهی به سانتریفیوژها در این تأسیسات آغاز کند.

روحانی با بیان اینکه گام چهارم مثل گام‌های دیگر قابل بازگشت است، اظهار داشت:

هر زمانی آنها به تعهدات کاملشان برگشتند ما نیز به تعهدات کاملاً بر می‌گردیم، طبق برجام بیش از هزار سانتریفیوژ (۱۰۴۴) در فردو داریم در برجام قرار بود این سانتریفیوژها بچرخند، اما گاز به آنها تزریق نکنیم که بنده در دستوری به سازمان انرژی اتمی می‌گویم که از چهارشنبه گازدهی را در فردو آغاز کنیم  هر وقت آنها به تعهداتش عمل کردند ما دو مرتبه گاز را قطع می‌کنیم.

وی، عنوان کرد: ظرف ۲ ماه آینده فرصت مذاکره داریم و اگر راه‌حل درستی را یافتیم و پیدا کردیم و راه حل این است که تحریم‌ها برداشته شود و به راحتی بتوانیم نفتمان را بفروشیم و از پول‌های بانکمان استفاده کنیم و سایر تحریم‌هایی که در فلزات و بیمه انجام دادند بردارند و ما هم به شرایط گذشته برمی‌گردیم.

 

*** گازدهی UF6 به سانتریفیوژها در فردو

 

پس از آن نیز نامه ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره گازدهی UF6 به سانتریفیوژها در فردو تحویل و در این نامه از بازرسان آژانس خواسته شد برای نظارت بر این فرآیند در ساعت مشخص شده در این تاسیسات حضور یابند.

در نهایت و در راستای اجرای دستور رئیس‌جمهوری، عملیات انتقال گاز هگزافلوراید اورانیوم UF6 از سایت غنی‌سازی نطنز به سایت غنی‌سازی فردو آن نیز به خاطر نزدیکی مسافت در ساعات اولیه بامداد چهارشنبه ۱۵ آبان ماه آغاز و حوالی ظهر چهارشنبه مخزن ۲۸۰۰ کیلویی حاوی حدود ۲ هزار کیلوگرم گاز هگزافلوراید اورانیوم UF6، از مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی‌ روشن نطنز به سایت شهید علیمحمدی فردو آن نیز با نظارت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتقل و در سالن خوراک دهی مجتمع شهید علیمحمدی فردو قرار گرفت.

پس از انتقال مخزن و اتصال آن به خطوط خوراک‌دهی و انجام موفقیت‌آمیز همه عملیات فنی مرتبط شامل خلأ‌سازی نهایی، کنترل ماشین‌های سانتریفیوژ و شیرها و چک کردن سیستم‌های کنترل و اتوماسیون و راه‌اندازی بخش‌های جمع‌آوری و اتمام عملیات پسیواسیون، در دقایق اولیه روز پنجشنبه عملیات گازدهی زنجیره‌ها و ماشین‌های سانتریفیوژ و جمع آوری اورانیوم غنی شده در سایت فردو آغاز شد.

البته آنگونه که سخنگوی سازمان انرژی اتمی پیش از این عنوان کرده بود، روز پنجشنبه از محصول نمونه‌گیری و آژانس این نمونه‌ها را می‌بیند و حوالی ساعت ۱۰ و ۱۱ صبح شنبه به سطح ۴.۵ درصد می‌رسیم.

 

*** برداشت محصول اورانیوم غنی شده

 

معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی روز پنجشنبه ۱۶ آبان نیز در اظهاراتی، عنوان کرد:

مشغول برداشت محصول اورانیوم غنی شده هستیم که به تدریج به سطح پایداری مستمر می‌رسد و تلقی ما این است که تا صبح شنبه برداشت مستمر دائم ۴.۵ درصد را خواهیم داشت.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در پی بیانیه شورای عالی امنیت ملی در ۱۸ اردیبهشت ماه سال جاری و در یکمین سالگرد خروج آمریکا از برجام، تاکنون سه گام کاهش تعهدات در چارچوب برجام برداشته شده و ایران در گام‌های پیشین دیگر محدودیت‌های مربوط به میزان و سقف غنی‌سازی، میزان آب سنگین و تحقیق و توسعه را رعایت نکرد.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید