کد خبر:106590
پ
تولید آلومینیوم
گزارش:

سرمایه‌گذاری میلیارد دلاری ایران برای تولید آلومینیوم

در این گزارش پیشینه سرمایه‌گذاری میلیارد دلاری ایران برای تولید آلومینیوم در کشور بررسی شده است که در ادامه می‌خوانید.

در این گزارش پیشینه سرمایه‌گذاری میلیارد دلاری ایران برای تولید آلومینیوم در کشور بررسی شده است که در ادامه می‌خوانید.

 

*** سرمایه‌گذاری میلیارد دلاری ایران برای تولید آلومینیوم

 

به گزارش خبرگزاری سروش، بررسی پیشینه کارخانه آلومینیوم جنوب که در منطقه ویژه صنایع انرژی بر لامرد (استان فارس) واقع شده، گویای آن است که در سال۱۳۸۲ (۲۰۰۳ میلادی) شرکت مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب (سالکو) به منظور توسعه صنایع انرژی‌بر و با هدف صادرات، رفع فقر، افزایش اشتغال و استفاده بهینه از منابع عظیم گازی کشور با ساخت یک کارخانه ذوب آلومینیوم با ظرفیت تقریبی یک میلیون تن در سال در سه فاز جداگانه برنامه‌ریزی شد.

چشم‌انداز پیش‌بینی شده برای شکل‌گیری این مجموعه، تبدیل‌شدن به بزرگ‌ترین تولیدکننده آلومینیوم در کشور و قرارگرفتن در جمع چهار تولیدکننده برتر آلومینیوم در خاورمیانه از راه توسعه ظرفیت تولید آلومینیوم برای ایجاد ارزش‌افزوده در بخش انرژی و دسترسی به بازارهای صادراتی است.

قرارداد این شرکت در سال ۱۳۹۰ (۲۰۱۱) به صورت EPCF (مهندسی، اجرا و ساخت با شرط تأمین مالی) با شرکتان. اف.سی چین امضا شد و اعتبار اسنادی آن در سال ۱۳۹۴ (۲۰۱۵ میلادی) فعال شد.

 

*** افتتاح رسمی فاز نخست آلومینیوم جنوب (سالکو)

 

اکنون طبق پیش بینی‌های صورت گرفته انتظار می‌رود، افتتاح رسمی فاز نخست آلومینیوم جنوب (سالکو) آذرماه امسال با حضور مقام‌های ذی‌ربط کلید بخورد و به این ترتیب یک سوم از ظرفیت کارخانه فعال خواهد شد.

آمارها نشان می‌دهد که میزان کل سرمایه‌گذاری این طرح یک میلیارد دلار است و اشتغال‌زایی مستقیم این کارخانه یک هزار و ۲۰۰ نفر در نظر گرفته شده است.

طرح آلومینیوم جنوب با مشارکت سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و سرمایه‌گذاری غدیر شکل گرفت.

یکی از ویژگی‌های پروژه سالکو، مشارکت پنج بانک کشور بوده است که با هدایت بانک صادرات صورت گرفته است.

کارخانه آلومینیوم جنوب، قرار است با ظرفیت ۱۰۰ هزار تن از مجموع ۳۰۰ هزار تن فاز نخست، وارد مدار تولید شود.

دیگ‌های فاز نخست این مجموعه (۳۰۰ هزار تن) به مرور وارد مدار تولید می‌شود و در سال ۱۳۹۹ تکمیل خواهد شد.

سالکو با تکمیل سه فاز به ظرفیت یک‌میلیون تن خواهد رسید.

 

*** هدف صنعت آلومینیوم ایران در ۱۳۹۹

 

جمهوری اسلامی برای افق ۱۳۹۹ دستیابی به تولید ۸۲۳ هزار تن شمش آلومینیومی را هدف‌گذاری کرده که برای تحقق این مهم یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری صرف می‌شود، صنعت آلومینیوم پس از سالها از شکل‌گیری مثلث سه وجهی ایرالکو، المهدی و هرمزال، تبدیل به مربع چهارضلعی می‌شود که آلومینیوم جنوب از یک ایده کلان روی کاغذ، تبدیل به یک ضلع تولید در این بخش می‌شود.

 

*** سهم ۲۱.۵ درصد آلومینیوم از کل سرمایه‌گذاری

 

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) پیش از این اعلام کرده بود، میزان سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای طرح‌های توسعه زنجیره آلومینیوم ۱۱ میلیارد دلار است که ۲۱.۵ درصد از کل سرمایه‌گذاری مورد نیاز بخش معدن و صنایع معدنی را تا افق ۱۴۰۴ دربرمی گیرد.

 

*** ایران در جمع تولیدکنندگان میلیونی آلومینیوم خاورمیانه

 

امروز در منطقه خاورمیانه، شرکت‌های «صحار» در عمان،‌ «قط ـ آلوم» در قطر، «دوبال» در امیرنشین دوبی، «امال» در ابوظبی امارات، آلبا در بحرین، «معادن» در عربستان و «اجیپتالوم» در مصر، شرکت‌های مهم تولیدکننده آلومینیوم به شمار می‌روند، اما بهره‌برداری از کارخانه آلومینیوم جنوب موجب می‌شود که کشورمان در شمار تولیدکنندگان میلیونی این فلز راهبردی قرار گیرد.
امروز باوجود اینکه جمهوری اسلامی در تولید شمش آلومینیوم با کشورهای حاشیه خلیج فارس فاصله پیدا کرده، درحالی که برنامه‌ریزی و اجرای برنامه تأسیس نخستین کارخانه آلومینیوم ایران مربوط به نیمه دوم دهه ۴۰ شمسی است و در سال‌های آغازین دهه ۵۰ به بهره‌برداری رسید، هیچ‌یک از کشورهای منطقه در این عرصه حاضر نبودند، اما جنگ تحمیلی یکی از عوامل مؤثر در عقب‌ماندگی در این بخش محسوب می‌شود.

علاوه براین، دوران سازندگی نیز اولویت‌های دیگر، مانع از توجه به این بخش شده، اما اکنون شرایط اقتصاد مقاومتی بستری برای توجه به این بخش فراهم ساخته، زیرا منابع غنی انرژی کشورمان یکی از دلایل اهمیت دادن به صنعت آلومینیوم محسوب می‌شود.

 

*** ۲۵ درصد قیمت تمام‌شده صنعت آلومینیوم مربوط به انرژی است

 

مطالعات نشان می‌دهد که ۲۵ درصد قیمت تمام‌شده صنعت آلومینیوم مربوط به انرژی است؛ بنابراین در این عرصه کشورمان با برخورداری از ذخایر گسترده نفت و گاز، می‌تواند جایگاه خود را ارتقا بخشد.

واقعیت اینکه، آمریکا روزگاری برای ساخت نخستین کارخانه آلومینیوم با ایران همکاری داشت، اما امروز جمهوری اسلامی پیشرفت‌های شتابنده در علوم گوناگون دارد و بنابراین برای جلوگیری از رشد ایران، واشنگتن کشورهای مختلف از جمله اروپایی را تحت فشار قرار می‌دهد، تا مانع از همکاری در زمینه‌های لازم شود.
متخصصان ایرانی نیز می‌دانند که بومی‌سازی صنایع، از جمله آلومینیوم می‌تواند زمینه رشد آن را فراهم سازد، اما بهره‌گیری از سرمایه‌گذاری‌های مشترک یکی از راه‌های پیشرفت در این عرصه است.

 

*** سند چشم‌انداز ۱۴۰۴

 

به گزارش خبرگزاری سروش، اکنون سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ به عنوان نقشه راه بخش‌های مختلف به حساب می‌آید، اما برای اینکه این سند در حد آرزو نباشد، بخش‌های مختلف با همگرایی و همپوشانی می‌توانند نقشی مؤثر در تحقق اهداف افق ۱۴۰۴ داشته باشند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 7 =

کلید مقابل را فعال کنید