کد خبر:106658
پ
در یادداشتی
یادداشت:

مبارزه با فساد ، کلید قفل امید اجتماعی

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در گزارشی مبارزه با فساد را کلید قفل امید اجتماعی دانست.

نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در گزارشی مبارزه با فساد را کلید قفل امید اجتماعی دانست.

*** رشد اقتصادی علاوه بر بهبود عملکرد دولت‌ها

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حسین سلاح ورزی در گزارش خود آورده است:

به گزارش خبرگزاری صنایع، به‌تازگی یک پژوهش معتبر بین‌المللی اقتصادی در مورد رابطه وضعیت مبارزه با فساد و میزان رشد اقتصادی و سرمایه‌گذاری در کشورها از سوی اتاق بازرگانی ایران ترجمه ‌شده و در اختیار فعالان اقتصادی، رسانه‌ها، سیاست‌گذاران و افکار عمومی قرار گرفته است.

بر اساس یافته‌های این پژوهش، به‌طور میانگین، هر یک نمره افزایش امتیاز در شاخص ادراک فساد موجب ایجاد ۱٫۷ درصد رشد در اقتصاد شده و همچنین باعث رشد چشمگیر تمایل سرمایه‌گذاران خارجی به حضور و فعالیت در کشور می‌گردد.

در نگاه نخست می‌توان این رشد اقتصادی و افزایش تمایل سرمایه‌گذاران برای حضور در کشورهای فساد ستیز را به افزایش بهره‌وری در اثر بهبود عملکرد دولت در حوزه‌های نظارتی و تولید کالاهای عمومی نسبت داد؛ اما این بهبود چشمگیر در اثر بهبود وضعیت اجرای قوانین، آن‌ نیز در شرایطی که قانون‌گذاری و تنظیم‌گیری اقتصادی در همه کشورها کیفیت یکسانی ندارد، قدری عجیب است.

به عقیده نگارنده این رشد اقتصادی علاوه بر بهبود عملکرد دولت‌ها، ناشی از بهبود وضعیت انتظارات فعالان اقتصادی و جامعه، در مورد آینده است.

*** چشم‌انداز و انتظاراتی برای مردم و فعالان اقتصادی

نمایش عزم و اراده دولت‌ها در فساد ستیزی، یعنی تبدیل مناسبات تجاری به یک تعامل پایدار و منصفانه که تحت تأثیر اعمال‌نفوذ من غیر حق و اعمال قدرت سودجویانه برخی از بازیگران، از منطق بنیادی خود که همان خلق ارزش از طریق ارتقای بهره‌وری است، منحرف نمی‌شود؛ یعنی امیدوار کردن مردم و فعالان اقتصادی، به حضور در یک رقابت منصفانه که در آن اولاً همگان نتیجه شایستگی و تلاش‌های خود را دریافت می‌کنند و از این طریق خود حاکم سرنوشت خود خواهند بود و دوما خروجی این رقابت از طریق برقرار ساختن شایسته‌سالاری درنهایت به نفع تمام جامعه است.

ترسیم چنین چشم‌انداز و انتظاراتی برای مردم و فعالان اقتصادی، به‌ویژه در بخش خصوصی، موجب می‌شود؛ ریسک‌پذیری کارآفرینان بیشتر، علاقه‌مندی صاحبان سرمایه به مشارکت اقتصادی افزون‌تر، امید مردم برای کوشش در جهت ارتقای بهره‌وری شخصی و نقش‌آفرینی مثبت در تعاملات اقتصادی و اجتماعی پررنگ، قانون نزد همگان محترم‌تر و نهایتاً هزینه‌های مداخله و نظارت دولت کوچک‌تر شود. مجموعه این عوامل است که موجب تأثیر شگرف مبارزه با فساد بر رشد اقتصادی و افزایش سرمایه‌گذاری می‌شود.

البته باید این نکته را نیز در نظر داشت که مبارزه با فساد، صرفاً نمایش سرعت و جدیت در رسیدگی به تخلفات و مجازات مجرمین نیست در کشورداری نیز، همانند پزشکی، پیشگیری بهتر از درمان است.

*** پایان گزارش سلاح‌ورزی

روشن و واضح کردن قوانین و اجتناب از مفصل و تفسیرپذیر ساختن آن، معماری صحیح فرایندهای عملیاتی و نظارتی دولت برای حذف گلوگاه‌ها و امضاهای طلایی، واگذاری اداره اقتصاد به بازار آزاد، مبتنی ساختن قانون‌گذاری و تنظیم مقررات به منطق حمایت از عملکرد بازار در ارتقای بهره‌وری، شفاف ساختن فرایند تصمیم سازی و مشارکت دادن مؤثر ذینفعان در این فرآیند و در نهایت پاسخگو بودن دولت و تمام ارکان حاکمیت در برابر منطق تصمیم‌گیری، همه و همه از اجزای ضروری مبارزه با فساد و پیشگیری از وقوع آن است.

به گزارش خبرگزاری سروش، در پایان این گزارش آمده است:
این رویکرد سیستماتیک برای مبارزه با فساد در پیوند با عزم سیاسی جدی برای تعقیب این رویه، به‌رغم همه مخالفت‌ها و سنگ‌اندازی‌هایی که به‌طور طبیعی از سوی ذینفعان ناحق فرآیندهای آلوده به فساد، در مسیر این تغییرات و اصلاحات اصولی، صورت خواهد گرفت، یکی از ستون‌های اساسی بنای باشکوه توسعه پایدار، در هر سرزمینی است.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − 16 =

کلید مقابل را فعال کنید