کد خبر:106544
پ
حسن روحانی
رئیس‌جمهور خبر داد

کشف میدان نفتی جدید با ۵۳ میلیارد بشکه نفت

رئیس‌جمهور از کشف میدان نفتی جدید با ۵۳ میلیارد بشکه نفت خبر داد.

رئیس‌جمهور از کشف میدان نفتی جدید با ۵۳ میلیارد بشکه نفت خبر داد.

 

*** نقش مردم یزد در پیروزی انقلاب

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حسن روحانی در سخنرانی خود در جمع مردم یزد با بیان اینکه نخستین حرکت بزرگ انقلاب در سال ۵۷ از سوی مردم یزد آغاز شد، اظهار داشت:

 اوج حرکت انقلاب اسلامی در دی‌‌ماه سال ۵۶ از قم و ‌‌تبریز آغاز شد، اما در ‌فروردین سال ۵۷ حرکت و نهضت اصلی را مردم ‌غیور یزد  آغاز کردند و ‌در نهایت دهم فروردین سال ۵۷ بود که قدم‌به‌قدم ما را به پیروزی انقلاب نزدیک‌تر کرد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در تمام مراحل بعد از انقلاب ‌مردم یزد در صف مقدم بوده‌اند، تصریح کرد:

‌از دفاع مقدس گرفته تا سازندگی این کشور مردم یزد در صحنه بوده‌اند و فداکاری لشکر غدیر در دوران دفاع مقد‌س و در میدان‌های نبرد و به ویژه ‌عملیات خیبر که ‌جوانان غیور این سرزمین ‌با سختی‌ها و مشکلات فراوان ایستادند و با دشمن بعثی ‌جنگیدند.

 

*** ملت ایران اسلامی ‌همیشه در خط انقلاب خواهند ماند

 

وی با بیان اینکه ‌ملت بزرگ ایران اسلامی ‌همیشه در خط انقلاب بوده و هستند، اضافه کرد:

‌اختلاف و فاصله میان مردم و مسئولان خواست آمریکا است و نباید بگذاریم خواست آمریکا از حنجره عده‌ای معدود بلند شود و در حال حاضر که در شرایط تاریخی بسیار مهمی قرار داریم ملت ایران باید در برابر فشار بیگانگان یکپارچه ایستادگی کنند.

روحانی با بیان اینکه در طول سال ۹۷ و ۹۸ فشار اقتصادی بر کشور‌مان فراوان بود، گفت:

‌مردم روزهای سختی را از لحاظ اقتصادی داشتند اما در عین حال ایستادگی و وحدت مردم و تلاش پیگیری‌ امروز ما را به نقطه‌ای رسانده که به اعتقاد من آمریکا مأیوس شده است. ‌‌

 

*** شکست آمریکا در برابر ایستادگی ملت ایران

 

رئیس‌جمهور کشور با بیان اینکه آمریکا ‌به خوبی می‌داند که ‌ملت بزرگ ایران در برابر فشار آن‌ها ایستادگی و مقاومت کردند، ادامه داد:

تمام این ایام به نقطه‌ای رسیدیم که دشمن را مأیوس کنیم، آمار و ارقام اقتصادی ‌‌به ما می‌گوید که از ماه اردیبهشت ۹۸ در هر ماه شرایط ‌بهتر و بهتر شده است و این روند در ماه‌های گذشته همچنان پیش روی ما بوده است.

وی با اشاره به تداوم فشار دشمن علیه ملت بزرگ ایران، خاطرنشان کرد:

‌در ماه‌های اردیبهشت تا مهر، هر ماه فشار تورم را کنترل کردیم، آمار بانک مرکزی‌ می‌گوید تورم ماه اردیبهشت سه درصد، تورم ماه خرداد ۲٫۳ ‌درصد، تورم تیر ۲٫۲ درصد، مرداد ۰٫۸ درصد و شهریور ۰٫۸ درصد رسید و ‌این به آن معنا است که کارآفرینان، کشاورزان، کارگران و مهندسان‌ در سراسر کشور تلاششان را افزوده کرده‌اند.

 

*** صادرات غیر‌نفتی ایران‌ رونق دارد

 

روحانی با اشاره به اینکه‌ اینکه ‌صادرات غیر‌نفتی ایران‌ رونق دارد، گفت:‌

همه مردم در این مسیر حرکت کرده‌اند و ما امروز اگر در کنار یکدیگر برای آبادانی کشور تلاشمان را اضافه کنیم،‌ اگر در این شرایط بتوانیم در برابر دنیا در زمینه علم و دانش و همچنین فعال‌کردن شرکت‌های دانش‌بنیان شاهد یک تحول بزرگ‌ باشیم، به خوبی می‌توانیم دشمنانمان را منکوب کنیم.

 

*** سه لایحه دولت برای مبارزه با فساد

 

رئیس‌جمهور با اشاره به تلاش مسئولان برای مبارزه با فساد، بیان داشت: دولت در سه لایحه مهم راه‌های اساسی مبارزه با فساد را روشن کرده و دو لایحه آن را به مجلس ارائه کرده است.

وی مهم‌ترین مسئله برای مبارزه با فساد را شفافیت عنو‌ان کرد و ادامه داد:

‌همه مردم‌، مسئولین، شرکت‌های دولتی و همه دستگاه‌ها ‌باید با شفافیت اقداماتشان‌ را ‌برای مردم تشریح کنند، درآمد شرکت‌ها، فعالیت شرکت‌ها، کار نهادها باید کاملا ‌روشن باشد تا مشخص باشد از بودجه بیت‌المال چه میزان ‌مصرف کرده‌اند و برای آبادانی کشور چه کاری را انجام داده‌اند.

روحانی با بیان ‌اینکه لایحه شفافیت ‌لایحه بسیار مهمی است که دولت به مجلس ارائه کرده است، گفت: ‌امیدوارم نمایندگان مجلس شورای اسلامی در آینده نزدیک بتوانند این لایحه را به تصویب برسانند.

رئیس‌جمهور در خصوص لایحه دوم و سوم، بیان داشت:

لایحه دوم دولت ‌مبارزه با فساد ایست که از اهمیت بالایی برخوردار است و همچنین لایحه سوم تعارض منافع است که این لایحه نیز در دولت در حال بررسی است و در آینده به مجلس ارائه خواهد شد.‌

 

*** باید با شفافیت و عزمی راسخ با فساد مبارزه کنیم

 

رئیس‌جمهور کشور با بیان اینکه همه‌ باید با شفافیت و عزمی راسخ با فساد در این جامعه مبارزه کنیم، بیان کرد:

همه مردم و ‌جناح‌ها خواستار مبارزه با فساد به صورت شفاف هستند و. قوه قضائیه باید با فسادهای میلیونی و میلیاردی برخورد کند و مبارزه با فساد میلیارد دلاری را هم برای مردم توضیح‌ دهد.

 

*** کشف میدان نفتی جدید با ۵۳ میلیارد بشکه نفت

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اعلام خبری خوش به مردم ایران از اکتشاف یک میدان بزرگ جدید نفتی خبر داد و افزود:

کارگران شرکت اکتشاف نفت به یک میدان بزرگ نفتی دست پیدا کرده‌اند  که ‌ظرفیت این میدان نفتی به اندازه ۵۳ میلیارد بشکه نفت است.

روحانی، تصریح کرد: این ‌یک میدان نفتی بزرگ است که از بستان آغاز می‌شود و تا نزدیک امیدیه ادامه داد ‌و ۲ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع وسعت این میدان نفتی است و ۸۰ متر عمق دارد.

رئیس‌جمهور، ادامه داد: این نشان آن است که ما کشور ثروتمندی داریم و علی‌رغم دشمنی‌های آمریکا به کاخ سفید اعلام می‌کنیم که به کوری چشم همه دشمنان ملت ایران، در آن ایامی که شما فروش نفت ایران را تحریم کرده و به ملت ایران فشار آوردید، کارگران و مهندسان عزیز‌مان توانستند ۵۳ میلیارد بشکه نفت را در یک مخزن بزرگ کشف کنند.

 

*** درآمد نفتی ۳۲ میلیارد دلار افزایش می‌یابد

 

وی با اشاره به میزان قابل توجه استخراج نفت از این میدان نفتی، بیان داشت:

دانش و تکنولوژی حرف اول را می‌زند و اگر یک درصد بازیافت نفتی این میدان افزایش یابد، درآمد نفتی ما ۳۲ میلیارد دلار اضافه می‌شود.

روحانی، ادامه داد: باید از فناوری‌های پیشرفته جهان استفاده کنیم و هر کجای دنیا علم و فناوری باشد باید به سراغ آن برویم از آن استفاده کنیم.

رئیس‌جمهورافزود: اگر ضریب بازیافت این میدان ۱۰ درصد باشد یعنی ۳۲۰ هزار میلیارد درآمد ما است و اگر ضریب ما بیشتر شود، درآمد بیشتری به دست می‌آوریم؛ بنابراین ما باید با علم، دانش و تکنولوژی مردم را ثروتمند کرده و راه و مسیر درست را مشخص کنیم.

 

*** دور کار بزرگ برای رفاه مردم یزد

 

روحانی با بیان اینکه برای این استان دو کار بزرگ باید انجام خواهد شد، اظهار داشت:

کار اول برای مردم یزد مسئله آب است و در شورای عالی آب تصویب شد که آب آشامیدنی ۳۰ سال آینده استان یزد تامین است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: تمام جزئیات این مصوبات روشن است که از کدام حوزه آبریز آب آشامیدنی مردم یزد در طول سال‌های آینده تا ۳۰ سال چگونه تامین می‌شود.

وی مسئله دوم را آب صنعت دانست و بیان کرد:

 آب جنوب شیرین‌سازی خواهد شد و به عمق فلات قاره، یزد و کرمان می‌رسد و ان‌شاالله سال آینده ۲۰ میلیون از این آب وارد یزد می‌شود.

روحانی افزود: در شورای عالی آب تمام آب مورد نیاز صنعت و کشاورزی یزد از دریای عمان تصویب و مقدار آن تخصیص داده شده است.

 

*** استان یزد جزو استان‌های پیشتاز در کشت گلخانه‌ای است

 

وی با بیان اینکه شهر یزد شهر ثبت شده در جهان است و این شهر شهر جاذبه‌ها است، با گردشگری باید بیکاری را در استان یزد ریشه کن کنیم گفت:

استان یزد جزو استان‌های پیشتاز در کشت گلخانه‌ای است و این حوزه می‌تواند بیکاری را در این استان ریشه کن کند اعتبارات لازم برای تکمیل راه آهن یزد اقلید تصویب شده و امیدوارم تا پایان سال آینده شاهد تکمیل این خط و ایجاد رونق در زندگی، مسافرت‌ها و معادن این استان ایجاد شود.

روحانی خاطرنشان کرد: در سفر قبلی ۴۶ طرح و پروژه با ۹۷۰ میلیارد تومان مصوب شد که یک هزار و ۹۱ میلیارد تومان برای این پروژه‌ها پرداخت شده ولی همه پروژه‌ها تکمیل نشده و ۲۲ طرح افتتاح شده، ۱۶ طرح بالای ۷۰ درصد و ۸ طرح زیر هفتاد درصد پیشرفت دارند.

 

به گزارش خبرگزاری صنایع، رئیس جمهور کشور در پایان، اظهار داشت:

بیش از ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای ۳۷ پروژه اختصاص داده شده اس و در شورای اداری جزئیات آن را برای مردم  یزد اعلام می‌کنیم.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × پنج =

کلید مقابل را فعال کنید