کد خبر:106616
پ
سورنا ستاری
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور:

علی‌رغم طوفان‌های سیاسی همچنان تبادلات علمی پابرجا است

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور از پابرجا‌بودن تبادلات علمی علی‌رغم طوفان‌های سیاسی خبر داد.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور از پابرجا‌بودن تبادلات علمی علی‌رغم طوفان‌های سیاسی خبر داد.

 

*** علی‌رغم طوفان‌های سیاسی همچنان تبادلات علمی پابرجاست

 

به گزارش خبرگزاری سروش، تاریخ‌ساز این نسل جوان در حوزه‌های علم، فناوری و کارآفرینی، هنگامی محقق می‌شود که تغییراتی اساسی در فرهنگ و نظام کسب و کار و علم و فناوری روی دهد.

ستاری ادامه داد: کشورهای اسلامی باید بدانند در صورتی پیشرفت خواهند کرد که از نوآوری‌های نسل جوان‌شان حمایت کنند و محیط امنی برای بروز این نوآوری‌ها در اختیار ایشان قرار دهند.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، اظهار داشت: اینک در دورانی به سر می‌ریم که حرکت چرخ‌های توسعه دنیای غرب، به کندی و کاستی گراییده است.

جماعت‌شان، پیر شده و انگیزه‌هایشان، رنگ باخته است. اما می‌بینیم که دنیای اسلام، با وجود همه فتنه‌های وارداتی و جنگ‌های استعماری که بر دامان‌اش، افتاده، همچنان تاثیرگذار است و جوان و امیدوار.

در پس قرن‌ها دوری از دوران طلایی علم، تسلیم دسیسه‌ها و ناملایمات نشده است و هنوز ، پا در میان عمل دارد و دست بر آتش تدبیر. در چنین شرایطی، راهکار اصلی ارتقا و خیزش دوباره جهان اسلام، بهره‌مندی از سرمایه‌های فکری و آموزش مناسب نیروی انسانی جوان است.

وی تاکید کرد: تبادلات علمی بین کشورهای اسلامی به مانند پل‌های سترگ و برقراری است که با جابجایی دولت‌ها و طوفان‌های بزرگ سیاسی در جامعه جهانی پابرجا باقی می‌ماند و سبب نزدیکی روزافزون ملت‌های اسلامی خواهد شد.  

   

*** ایران، بزرگ‌ترین تولیدکننده دانش در جهان اسلام

 

ستاری افزود: ما باور داریم که جهان اسلام، لیاقتمندانه می‌تواند بر صدر دنیای دانش جلوس کند و مومنانه و فروتنانه، جمله آدمیان را به گرد نورانیت مهرش فرا بخواند و در فناوری‌های آینده ساز (Disruptive technology)، هوش مصنوعی، واقعیت مجازی، کلان داده، فناوری فضایی، زیست فناوری، نانو، سلول‌های بنیادی، فناوری‌های همگرا و… سرآمد شود.

وی بیان کرد: ما با اعطای جایزه جهانی مصطفی(ص) به‌عنوان یکی از نمادهای مهم شایستگی و برتری علمی و فناوری در سطح جهان تجلیل می‌کنیم تا ضمن توسعه علم و فناوری، ارزش‌های والای انسانی و بشری، همچنان رواج یابد و رفاه، امنیت و سلامت در جهان هستی تضمین شود.

ستاری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده دانش در جهان اسلام و قدرتی برتر در حوزه فناوری‌های پیشرفته و اکوسیستم دانش‌بنیان، با تکیه بر جوانان اندیشمند و خستگی‌ناپذیرش، امروز به یکی از پتانسیل‌های جهان اسلام تبدیل شده است گفت:

در بسیاری از زمینه های تولید علم همچون پزشکی، فنی و مهندسی، صاحب آمارهای درخشان بین المللی است که به عنوان عضوی از جهان بزرگ اسلام، افتخارآفریده است.

 

*** عملکرد مناسب در تبادل با کشورهای اسلامی

 

وی با تاکید بر اینکه جوانان دانشمند و کارآفرینان موفق ما می‌توانند به‌خوبی در تبادل با کشورهای اسلامی به توانمندسازی آنها یاری رسانند گفت:

جوانان ایرانی توانسته‌اند در عرصه علوم نوین و پیشرفته همچون نانو، زیست فناوری و سلول‌های بنیادی، با قدرت‌های غربی، برابری کند یا در برخی موارد از آنان نیز پیشی بگیرد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در پایان، اظهار داشت:

این افتخار و جایگاه نه با تکیه بر نفت و منابع زمینی، بلکه با اتکا به نیروی انسانی و ایمانی کسب شده است و همین الگو می‌تواند در سراسر جهان اسلام به کار گرفته شود و ثمرات شیرین به کام مسلمانان بنشاند، اقتدار اسلامی که بر پایه انسانیت و شرافت انسانی بنا شده است، با همکاری علمی و دانشی همه مسلمانان، در همه جهان برقرار و تسری خواهد یافت.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × 3 =

کلید مقابل را فعال کنید