کد خبر:106739
پ
ایران

تمدید وضعیت فوق‌العاده ملی در ارتباط با ایران از سوی رئیس‌جمهوری آمریکا

رئیس‌جمهوری آمریکا در نامه‌ای به کنگره این کشور وضعیت فوق‌العاده ملی در ارتباط با ایران را یک سال دیگر تمدید کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا در نامه‌ای به کنگره این کشور وضعیت فوق‌العاده ملی در ارتباط با ایران را یک سال دیگر تمدید کرد.

 

*** تمدید وضعیت فوق‌العاده ملی در ارتباط با ایران

 

به گزارش خبرگزاری سروش، بر اساس قانون وضعیت فوق‌العاده ملی آمریکا، وضعیت‌های فوق‌العاده به صورت خودکار پس از یک سال از اعلام منقضی می‌شوند مگر آنکه رئیس‌جمهوری این کشور در مدت ۹۰ روز پیش از انقضا، تمدید آن را اعلام کند.
ترامپ در این نامه به کنگره گفته است که این وضعیت فوق‌العاده ملی در ارتباط با ایران که در ۱۴ نوامبر ۱۹۷۹ (۲۳ آبان ۱۳۵۸) اعلام شده، پس از ۱۴ نوامبر ۲۰۱۹ نیز ادامه می‌یابد.

 

*** متن نامه رئیس‌جمهوری آمریکا

 

رئیس‌جمهوری آمریکا در این نامه آورده است:

روابط ما با ایران هنوز عادی نشده و فرایند اجرای توافقنامه‌ها با ایران به تاریخ ۱۹ ژانویه ۱۹۸۱ (توافق الجزایر در ۲۹ دی ۱۳۵۹) ادامه دارد. بر همین اساس، من تصمیم گرفته‌ام که ادامه وضعیت فوق‌العاده ملی در ارتباط با‌ایران ضرورت دارد.

 

*** توافق الجزایر میان ایران و آمریکا

 

توافق الجزایر که با میانجیگری کشور الجزایر میان نمایندگان‌ایران و آمریکا امضا شد، به تسخیر سفارت آمریکا در تهران و آزادی گروگان‌های آمریکایی پایان داد.
این وضعیت فوق‌العاده که توسط جیمی کارتر رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا در واکنش به تسخیر لانه جاسوسی ایالات متحده در تهران اعلام شد، با آنچه بیل کلینتون سلف ترامپ در سال ۱۳۷۳ اعلام کرده بود، متفاوت است.
کلینتون در ۱۵ مارس ۱۹۸۱ (۲۴ اسفند ۱۳۷۳) علیه ایران وضعیت فوق‌العاده دیگری اعلام کرد که همکاری شرکت‌های نفتی آمریکایی با‌ایران را تحریم می‌کرد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، هر دو فرمان وضعیت فوق‌العاده ملی علیه ایران از زمان اعلام تاکنون توسط همه رویسای جمهوری آمریکا تمدید شده است.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + هشت =

کلید مقابل را فعال کنید