کد خبر:106865
پ
وزیر آموزش و پرورش

واکنش وزیر آموزش و پرورش به اقتصاد ۱۵ هزار میلیارد تومانی پیرامون کنکور

وزیر آموزش و پرورش به اقتصاد ۱۵ هزار میلیارد تومانی پیرامون کنکور درکشور واکنش نشان داد.

وزیر آموزش و پرورش به اقتصاد ۱۵ هزار میلیارد تومانی پیرامون کنکور درکشور واکنش نشان داد.

 

*** واکنش وزیر آموزش و پرورش به اقتصاد ۱۵ هزار میلیارد تومانی پیرامون کنکور

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محسن حاجی میرزایی در نشست “همدلان آینده‌نگر سیستان وبلوچستان”، اظهار داشت:

ما تمرین‌های این چنینی در کشور بسیار کم داریم؛ جایی که همه انرژی‌های پراکنده حول یک هدف روشن و مشخص متمرکز شوند و با تشخیص درست اولویت‌ها، برنامه‌ها و دستیابی به اهدافی که دنبال می‌شوند بسیار مورد اهمیت است.

این که این فعالیت‌ها به توسعه معطوف است به نظر نوآوری درستی است. ما در بسیاری از مواقع اهداف اصلی‌مان گم می‌شود زمانی که اهداف روشن می‌شود و تلاش‌ها در جهت دستیابی به آن هدف سازماندهی و برنامه‌ریزی می‌شود با نتایج بهتری روبرو خواهد بود.

حاجی میرزایی معتقد است که نقش آموزش و پروش در برنامه‌ریزی‌های توسعه که در نگاه برنامه‌ توسعه است و به عنوان نقطه کانونی مورد توجه قرار گرفته است، با نقص و کوتاهی همراه بوده است و خوب است که در این تلاش هماهنگ به این نقص نیز بپردازیم.

 

*** اهداف اصلی تعلیم و تربیت آماده‌کردن افراد برای زندگی است

 

وی با بیان اینکه اهداف اصلی تعلیم و تربیت آماده‌کردن افراد برای زندگی شرافتمند، مستقل، مشارکت در سازندگی جامعه، دوری از استیصال و انزوا و حاشیه نشینی و دلزدگی است گفت:

آموزش و پرورش به دنبال این است که افرادی را برای ایفای مسئولیت و نقش‌های متعددی که در زندگی جمعی به عهده دارند تقویت کند این هدف تحت تاثیر غلبه کمیت‌گرایی و تلاش برای پوشش حداکثری به فراموشی سپرده شده است.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: امروز محصول نهایی نظام تعلیم و تربیت خود را با کنکور تنظیم می‌کند و توجه آن به نیازهای واقعی و عرصه کار و تلاش و توانایی برای ایفای مسئولیت‌های مدنی و اجتماعی کمتر مورد اعتنا قرار می‌گیرد.

حاجی میرزایی ادامه داد: مجموعه اقتصاد بزرگی پیرامون آموزش و پرورش شکل گرفته که حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان است، این مجموعه خود را با آن هدف تنظیم کرده است و در جهت تقویت مأموریت‌های اصلی آموزش و پرورش به کار گرفته نمی‌شود. هدف آموزش و پرورش، ایفای نقش‌هایی است که در توسعه بر عهده دارد.

 

*** محرومیت‌های سیستان و بلوچستان

 

 وی تصریح کرد: ما فکر می‌کنیم وضعیتی که امروز داریم محصول یادگیریهای دیروز ماست و نتیجه یادگیریهای امروز، فردای جامعه ما را می‌سازد اگر می‌خواهیم فردای پررونق تر و کم مسئله‌تری داشته باشیم باید نسلی که پرورش می‌یابد قابلیت‌ها و ظرفیت‌های بیشتری برای پیوستن به عرصه توسعه کشور داشته باشد به نظر می‌رسد فرصت برنامه‌ریزی توسعه در استان سیستان و بلوچستان این مجال را می‌دهد که مقداری به نیازهای واقعی منطقه توجه کنیم.

تهدید ناشی از فاصله‌های شدیدی که بین شاخص‌ها در استان سیستان و بلوچستان و استان‌های دیگر است باید تبدیل به فرصتی شود برای نگرش نوین تر به عرصه تعلیم و تربیت و پیوستن عمیق‌تر به نیازهای جامعه. توسعه سیستان و بلوچستان به چه آدم‌هایی و با چه مختصاتی نیاز دارد؟ آیا به مجموعه لیسانس و فوق لیسانس و دکترا نیازمند است یا کسانی که می‌توانند از اشتغال جامعه و صنعت بومی منطقه و فعالیت‌های توسعه منطقه حمایت کنند؟

وی تاکید کرد: اکنون که این تشکل مبارک شکل گرفته است حاضریم جهت‌گیری‌های آن را در آموزش و پرورش همراهی کنیم به گونه‌ای که توانمندی‌های لازم برای ایفای مسئولیت‌های واقعی توسعه در منطقه فراهم شود و افراد را به سرعت جذب فعالیت و کار و تلاش کنیم.

 

*** فاصله‌ها مانع وحدت ملی است

 

وزیر آموزش و پرورش در پایان با بیان اینکه فاصله‌ها مانع وحدت ملی است و دشمن انسجام و وحدت جامعه است، اظهار داشت:

زمانی که میان یک منطقه با منطقه دیگر، شهری با شهر دیگر و استانی با استان دیگر فاصله ایجاد شود، تنها یک محرومیت را به آن جامعه تحمیل نمی‌کند، بلکه به زبان انسجام و پیوند و ارتباط میان جوامع آسیب می‌زند و به وحدت جامعه و ملی ما آسیب می‌زند کسانی که از این فاصله‌ها آسیب می‌بینند تنها کسانی نیستند که در این استان‌ها زندگی می‌کنند، بلکه همه جامعه ملی ما و همه هدف‌های توسعه و آرمان‌های ما از این فاصله ضربه می‌خورند فاصله‌ها زبان گفت و گو را تضعیف می‌کند و به زبان تفاهم ملی، اشتراک و همدلی و همکاریهای جمعی آسیب وارد می‌کند. 

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید