کد خبر:106929
پ
طرح ترافیک
وزیر بهداشت و درمان خبر داد

ارسال پرونده تخلف ۱۶ میلیون یورویی در تجهیزات پزشکی به قوه قضائیه

وزیر بهداشت و درمان لز ارسال پرونده تخلف ۱۶ میلیون یورویی در تجهیزات پزشکی به قوه قضائیه خبر داد.

وزیر بهداشت و درمان لز ارسال پرونده تخلف ۱۶ میلیون یورویی در تجهیزات پزشکی به قوه قضائیه خبر داد.

 

*** برخورد وزارت ارشاد با تخلفات

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سعید نمکی با اشاره به برخورد وزارت ارشاد با تخلفات، اظهار داشت:

مبارزه با فساد مالی و تخلفات اداری در وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو ادامه دارد و به هیچ‌وجه در این مبارزه با کسی تعارف نداریم و تاکنون هفت یا هشت پرونده تخلفات مالی در سازمان غذا و دارو و شرکت‌های زیرگروه و تحت نظارت این سازمان و ارزهای اختصاص‌یافته به واردات این کالاها، تشکیل شده و مراحل رسیدگی به آن ادامه دارد.

وزیر بهداشت و درمان ادامه داد: ابتدای ورودم به وزارت بهداشت مبارزه با این موارد تخلفات مالی را در سازمان غذا و دارو شروع کردم و اعلام شد که ۱.۴ میلیارد یورو تخلفات مالی درباره ارزهای اختصاص یافته به واردات تجهیزات پزشکی وجود دارد و به شرکت‌های متهم فرصت دادیم مدارک و اسناد خود را درباره سرنوشت ارزهای اختصاص یافته به وزارت بهداشت بفرستند.
 
 

*** ارسال پرونده تخلف ۱۶ میلیون یورویی در تجهیزات پزشکی به قوه قضائیه 

 
 
وی در ادامه بیان داشت: برخی شرکت‌ها اسناد مربوط به واردات کالاها و تجهیزات پزشکی را ارائه کردند، مدارک و اسناد بانک‌ها و گمرک را نیز بررسی کردیم. در نهایت و ته خط به ۱۶ میلیون یورو ارزی رسیدیم که هیچ مدرکی دال بر واردات تجهیزات پزشکی نداشتند و دیگر نتوانستند مدرکی دال بر واردات کالا در قبال ارز دریافتی ارائه کنند که آنها را به قوه قضاییه دادیم.
نمکی با بیان اینکه در مورد دارو تخلفات کمتر است و در حال پیگیری هستیم تا مدارک آنها را تکمیل کنیم، بیان داشت:
همه این تخلفات مربوط به سال ۹۷ و ارزهای اختصاص یافته برای واردات کالاها و تجهیزات پزشکی در گذشته است اما از سال ۹۸ با اصلاح سامانه تی تک و محکم گرفتن مراحل اختصاص ارز برای واردات تجهیزات پزشکی و ایجاد سیستم های کنترل موازی جلوی این تخلفات را گرفتیم و  این قدر واردات را ضابطه مند کرده ایم که دیگر کسی نمی تواند از این کارها بکند.
وزیر بهداشت افزود: این پرونده ۱۶ میلیون یورویی فقط مربوط به واردات تجهیزات پزشکی است. پرونده های دیگری در حوزه های دیگر از جمله دارو وجود دارد و در مجموع هفت یا هشت پرونده تخلفات مالی در وزارت بهداشت در حال پیگیری است.
 
 

*** بازداشت سه کارمند سابق وزارت بهداشت

 
 
نمکی در خصوص بازداشت سه کارمند سابق وزارت بهداشت که در هیات امنای ارزی و معاونت توسعه منابع این وزارتخانه کار می کردند و تخلفات اقتصادی داشتند ، گفت:
این افراد ۲۰ آبان با دستور مقام قضایی و با حضور ضابطان بازداشت شدند. دو نفر از افراد بازداشت شده از اعضای هیات امنای ارزی وزارت بهداشت بودند که شرکت آوای سلامت زیر مجموعه این نهاد است و یک نفر دیگر از افراد بازداشت شده از مدیران سابق حوزه مالی- اداری وزارت بهداشت است.
وی ادامه داد: افراد بازداشت شده در زمینه خریدهای ارزی وزارت بهداشت، تعاونی مسکن و پالایشگاه نفت اصفهان فعالیت‌های اقتصادی داشتند و  این افراد در همان روزهای اول حضور من در وزارت بهداشت برکنار شدند و پرونده آنها به قوه قضاییه ارجاع شد و سه شنبه بازداشت شدند.
 
 
*** فساد در حوزه واردات دارو و تجهیزات پزشکی
 
 
نمکی پیش از این و در ماه‌های گذشته از فساد در حوزه واردات دارو و تجهیزات پزشکی خبر داد و گفت:
عده‌ای تخلفاتی در حوزه واردات دارو و تجهیزات پزشکی انجام داده‌اند که در حال پیگیری آنها هستیم و در این رابطه متأسفانه برخی افراد در سازمان غذا و دارو با این افراد همراه بوده‌اند که بازداشت شده و در حال بازجویی هستند.
 
 
به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر بهداشت و درمان در پایان اظهار داشت:
متأسفانه مواردی ارز دولتی برای واردات دارو یا تجهیزات پزشکی دریافت کرده‌اند اما داروهای تاریخ گذشته وارد کرده‌اند که برخورد با آنها در دستور کارمان است. یا اینکه این افراد به جای استنت قلب، کابل برق آوردند و بعد هم فرار کرده‌اند، اما بنده این قول را می‌دهم که با تمام وجود از اعاده حقوق بیت‌المال از هیچ چیز کوتاهی نخواهم کرد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 2 =

کلید مقابل را فعال کنید