کد خبر:107166
پ
وزارت راه و شهرسازی
روابط عمومی وزارت راه و شهرسازی:

آغاز روند صعودی معاملات بازار مسکن

روابط عمومی وزارت راه و شهرسازی از آغاز روند صعودی معاملات بازار مسکن خبر داد.

روابط عمومی وزارت راه و شهرسازی از آغاز روند صعودی معاملات بازار مسکن خبر داد.

 

*** آغاز روند صعودی معاملات بازار مسکن

 

به گزارش خبرگزاری سروش، روابط عمومی دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، جزئیات معاملات بازار مسکن تهران در آبان ماه ۹۸ را اعلام کرد که بر این اساس، در ماه گذشته ۴ هزار و ۶۸ فقره معامله مسکن ثبت شد که نسبت به ماه آبان، حدود ۵۰۰ فقره افزایش داشته که رشد ۱۵ درصدی را نشان می‌دهد؛ این در حالی است که این تعداد نسبت به آبان ۹۷، حدود سه هزار فقره کاهش داشته است.

همچنین بر اساس این گزارش، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در پایتخت، ۱۲ میلیون و ۶۱۷ هزار و ۶۰۰ تومان بود که نسبت به ماه قبل از آن (مهرماه ۱۳۹۸) حدود ۱۵۰ هزار تومان کاهش قیمت را به ثبت رسانده است؛ این در حالی است که نرخ هر مترمربع واحد مسکونی، کاهشی معادل ۱.۳ درصد داشته است.

در عین حال، قیمت هر مترمربع واحد مسکونی، نسبت به آبان ماه سال ۹۷ که متوسط ۹ میلیون و ۱۸۵ هزار و ۸۰۰ تومانی را به ثبت رسانده، بیش از ۳.۵ میلیون تومان افزایش داشته است که رشدی معادل، ۲۷.۱۹ درصدی را نشان می‌دهد.

 

*** آمار میزان معاملات در مناطق مختلف تهران

 

بر اساس آنچه وزارت راه و شهرسازی اعلام کرده، منطقه یک به عنوان گران‌ترین منطقه پایتخت بوده که متوسط قیمت آن، به ۲۴ میلیون و ۹۸۶ هزار و ۱۰۰ تومان رسیده است؛ این در شرایطی است که این نرخ، نسبت به آبان ماه ۹۸، سه میلیون تومان در هر مترمربع کاهش داشته است.

همچنین پرمعامله ترین منطقه پایتخت در آبان ماه ۹۸ منطقه ۵ با ۶۲۵ فقره معامله بوده که میانگین قیمت آن، ۱۴ میلیون و ۵۴۱ هزار و ۵۰۰ تومان برآورد شده است.

کم معامله‌ترین بخش پایتخت نیز به منطقه ۱۹ با تنها ۲۳ فقره معامله مسکن اختصاص دارد.

در عین حال، ارزان‌ترین منطقه تهران، منطقه ۱۸ با میانگین هر مترمربع ۵ میلیون و ۸۳۶ هزار و ۲۰۰ تومان معرفی شده است.

همین طور به جز مناطق ۴، ۷، ۹، ۱۲، ۱۳، ۱۴، ۱۵، ۱۸ و ۱۹ که میانگین قیمت مسکن در این مناطق افزایشی بود، در سایر مناطق تهران قیمت مسکن کاهشی بوده است.

 

*** بیشترین افزایش ماهانه قیمت مسکن

 

بیشترین میزان افزایش ماهانه قیمت مسکن به منطقه ۱۴ تهران با یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در ماه آبان ۹۸ اختصاص دارد و بیشترین کاهش نیز، به منطقه یک با ۳.۵ میلیون تومان در هر مترمربع اختصاص داده است.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، گزارش‌های دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، حکایت از آن دارد که در حالی از تیرماه ۹۸ تا پایان تابستان ۹۸، روند کاهشی معاملات ادامه داشته است، اما از ابتدای پاییز روند معاملات مسکن سیر صعودی را تجربه کرده؛ اما روند کاهشی قیمت مسکن حفظ شده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

15 − 1 =

کلید مقابل را فعال کنید