کد خبر:107226
پ
عضو شورای عالی نظام پزشکی
یک عضو شورای عالی نظام پزشکی:

واقعی‌شدن تعرفه‌های پزشکی امکان‌پذیر نیست

یک عضو شورای عالی نظام پزشکی واقعی‌شدن تعرفه‌های پزشکی را امکان‌ناپذیر دانست.

یک عضو شورای عالی نظام پزشکی واقعی‌شدن تعرفه‌های پزشکی را امکان‌ناپذیر دانست.

 

*** امکان‌پذیر نبودن واقعی‌شدن تعرفه‌های پزشکی

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حسین قشلاقی، با اشاره به واقعیت‌های موجود جامعه از جمله تورم، اظهار کرد:

تعرفه‌های پزشکی با میزان واقعی خود به شدت فاصله دارد و این مهم را می‌توان با دلایل و مستندات کافی به سیاست‌گذاران عرصه سلامت نشان داد.

 

وی افزود: سازمان نظام پزشکی روی این مبحث علمی کار کارشناسی انجام داده است و هزینه تمام شده و قیمت واقعی خدمات از سوی این سازمان اعلام خواهد شد اما اجرایی‌شدن آن جای سوال دارد زیرا هر ساله به بهانه‌های مختلف دولتمردان بسترهای لازم را برای افزایش تعرفه‌های پزشکی فراهم نمی‌کنند.

قشلاقی ادامه داد: در طی چند سال گذشته با چالش های متفاوتی از جمله افزایش قیمت ارز،تورم و جابه جایی وزیر بهداشت مواجه بودیم و سازمان نظام پزشکی نیز در فضای کنترل قیمت نتوانست آن چنان که انتظار می رود از حقوق اعضای خود دفاع نماید.

 

*** تعرفه‌های‌پزشکی در مقایسه با حقوق کارمندان افزایشی نداشته است

 

عضو شورای عالی نظام پزشکی با بیان اینکه تعرفه‌های پزشکی در مقایسه با حقوق کارمندان از افزایش چشمگیری برخوردار نبوده است، تصریح کرد:

سال ۹۸ در فصل تعریف و تدوین تعرفه با گرانی بنزین مواجه شدیم و اصرار نظام پزشکی برای واقعی‌شدن تعرفه‌های پزشکی با توجه به شرایط اجتماعی جامعه خیلی امکان‌پذیر نیست اما سازمان نظام پزشکی در راستای اجرای وظایف خود باید از حقوق اعضای خود دفاع کند، هر چند که هر سال به بهانه‌های مختلف بسترهای لازم برای افزایش تعرفه پزشکی فراهم نمی‌شود.

قشلاقی تاکید کرد: به رغم این که قیمت واقعی خدمات به مراکز درمانی و جامعه پزشکی ابلاغ نمی‌شود ؛مردم باید بدانند که ویزیت پزشکی که به آن مراجعه می‌کنند، چقدر است اما در عمل اجرایی نمی‌شود.

 

وی ادامه داد:  در چند سال اخیر شاهد هجمه های فراوان و ناعادلانه ای علیه پزشکان بودیم و مردم باید بدانند که به دلیل مشکلات اقتصادی و معیشتی ، پزشکان از آنها مبلغ واقعی تعرفه خدمات را دریافت نکرده و از جیب خود سوبسید پرداخت می‌کنند.

 

*** تبعات اعمال‌نکردن تعرفه واقعی و حق واقعی درمانگر 

 

به گفته عضو شورای عالی نظام پزشکی، اعمال‌نکردن تعرفه واقعی و حق واقعی درمانگر مطابق عرف و قانون ،تبعات قابل توجهی دارد از جمله این که شاهد افزایش دریافت‌های نامتعارف خواهیم بود که اثرات روحی و اجتماعی نامناسبی در جامعه ایجاد می‌کند.

قشلاقی با بیان اینکه تعرفه فقط در ویزیت خلاصه نمی‌شود، بیان کرد:

کلینیک‌ها و پاراکلینیک‌ها که با تجهیزات کار کرده و نیازمند دستگاه‌های تشخیصی هستند ، باید به موقع تعمیر و سرویس شوند و اگر قیمت خدماتی که به بیماران ارائه می‌دهند ، واقعی نباشد با گذشت زمان نمی توانند دستگاه‌های خود را به روز و تجهیز کنند و طبیعی است که کیفیت خدمات نیز کاهش خواهد یافت.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، یک عضو شورای عالی نظام پزشکی در پایان، اظهار داشت:

با سلب اختیار تعرفه‌گذاری از سازمان نظام پزشکی باید قوانینی اعمال می‌شد تا ساختار و ترکیب امروزی شورای عالی بیمه سلامت نیز تغییر کند و عادلانه نیست که خریدار خدمت برای خود نرخ تعیین کند بلکه باید تعامل منطقی بین فروشنده و خریدار خدمت وجود داشته باشد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + 15 =

کلید مقابل را فعال کنید