کد خبر:107382
پ
راه‌آهن میانه-بستان‌آباد
مدیر پروژه راه‌آهن میانه-بستان‌آباد:

بهره‌برداری از پروژه راه‌آهن میانه-بستان‌آباد با حضور رئیس‌جمهور / ظرفیت جابجایی سالانه ۷ میلیون تن بار و ۲ میلیون نفر مسافر در این ناوگان ریلی

مدیر پروژه راه‌آهن میانه-بستان‌آباد با اشاره به بهره‌برداری از این پروژه از ظرفیت جابجایی سالانه ۷ میلیون تن بار و ۲ میلیون نفر مسافر خبر داد. 

مدیر پروژه راه‌آهن میانه-بستان‌آباد با اشاره به بهره‌برداری از این پروژه توسط رئیس‌جمهور از ظرفیت جابجایی سالانه ۷ میلیون تن بار و ۲ میلیون نفر مسافر در این ناوگان ریلی خبر داد. 

 

*** پروژه راه‌آهن میانه-بستان‌آباد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، حمید علی محمدزاده پیرامون پروژه راه‌آهن میانه-بستان‌آباد، اظهار داشت:

اجرای این پروژه موجب کاهش ۱۱۴ کیلومتر طول مسیر، کاهش ۵.۵ ساعت زمان سیر قطار و اشتغال‌زایی برای ۲۰۰ نفر شده و با اجرای آن سالانه ۱۶ میلیون لیتر سوخت صوفه‌جویی می‌شود.

وی در ادامه گفت:

کاهش سالانه ۱۴۰ میلیارد ریال آلاینده‌های زیست محیطی و سالانه ۲۸۵ میلیارد ریال خسارت سوانج جاده‌ای از دیگر مزایای این طرح است.

مدیر پروژه راه‌آهن میانه-بستان‌آباد در ادامه گفت:

در اجرای این پروژه ۳۰ میلیون و ۵۱۶ هزار متر مکعب خاکبرداری، ۱۰ میلیون و ۵۶۲ هزار متر مکعب خاکریزی، ۳۶۰ هزار متر مکعب پی‌کنی، ۹ هزار و ۲۰۰ متر حفاری شمع، ۳۲۰ هزار متر مربع قالب‌بندی، ۶۳ هزار تن آرماتورریزی و ۶۵۲ هزار متر مکعب بتن‌ریزی شده است.

وی ۳۹۵ هزار متر مکعب بلاست‌ریزی، ۲۵۸ هزار تراورس، ۳۵ پل بزرگ به طول ۳ هزار و ۷۲۲ متر، ۲۵ تونل و گالری به طول ۴ هزار و ۸۷۸ متر، ۳۹۷ پل کوچک، ۳ ایستگاه درجه ۳و ۳ ایستگاه درجه ۲ را از دیگر کارهای اجرای این پروژه اعلام کرد.

وی یادآوری کرد: با اجرای این پروژه ۸ هزار میلیارد ریال رونق اقتصادی برای منطقه ایجاد می‌شود و هزینه اجرای پروژه ۱۴ هزار و ۱۴۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

 

*** راه‌آهن دوخطه میانه-بستان‌آباد-تبریز

 

بر اساس این گزارش، راه‌آهن دوخطه میانه-بستان‌آباد-تبریز از ایستگاه میانه واقع در مسیر راه‌آهن تهران-تبریز شروع‌ شده و با گذر از مسیری کوهستانی و شهرهای ترکمانچای، بستان‌آباد و باسمنج واقع در مسیر خود به ایستگاه موجود تبریز متصل می‌شود.

بهره‌برداری از راه‌آهن تبریز-میانه به‌ عنوان حلقه مفقوده اتصال راه‌آهن سراسری به راه‌آهن شمال‌غرب باعث پیوستگی بیشتر شبکه ریلی کشور می‌شود و بدون شک رشد صنعت حمل‌‌ونقل ریلی در شرایطی که افزایش قیمت حامل‌های انرژی باعث رشد تورم شده است، می‌تواند باعث حل برخی مشکلات حمل‌‌ونقل در این منطقه شود.

 

*** اتصال ترانزیت ریلی ایران به اروپا

 

طرح راه‌آهن میانه-تبریز حدود ۲۰۳ کیلومتر بوده که ۱۳۲ کیلومتر آن شامل مسیر میانه-بستان‌آباد و ۷۰ کیلومتر مسیر بستان‌آباد تا تبریز است و با توجه به اینکه حداکثر سرعت آن برای واگن‌های باری ۱۲۰ کیلومتر و برای واگن‌های مسافربری ۱۶۰ کیلومتر در ساعت تعیین شده است در صورت تکمیل فاصله میان تهران و تبریز را از نظر مسافت ۱۱۴ کیلومتر و از لحاظ زمانی ۵.۵ ساعت کاهش می‌‌دهد.

با بهره‌برداری از پروژه راه‌آهن میانه-بستان‌آباد-تبریز ترانزیت ریلی ایران برای نخستین‌ بار به اروپا متصل می‌شود و اتصال آن به راه‌آهن نخجوان، ایروان، تفلیس از طریق جلفا و دیگر مرزهای آبی و خاکی به افزایش مبادلات بین‌المللی و صادرات کالا به جمهوری‌های آذربایجان، ارمنستان و ترکیه می‌انجامد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، راه‌آهن میانه-بستان‌آباد امروز (۶ آذر ۹۸) با حضور رئیس‌‌جمهوری با اعتبار ۱۴ هزار و ۱۴۰ میلیارد ریال با ریل ساخت داخلی UIC۶۰ (ساخت ایران) به بهره‌برداری می‌رسد.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 7 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول