کد خبر:107363
پ
افزایش قیمت نفت
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد:

افزایش قیمت نفت در پی نشست سران اوپک/ تعویق مذاکرات تجاری چین و آمریکا

به دنبال نشست‌های سران اوپک و اعمال محدودیت‌های تولیدی نفت، قیمت نفت افزایش یافت و احتمال توقف مذاکرات تجاری چین و آمریکا افزایش یافته است.

به دنبال نشست‌های سران اوپک و اعمال محدودیت‌های تولیدی نفت، قیمت نفت افزایش یافت و احتمال توقف مذاکرات تجاری چین و آمریکا افزایش یافته است.

 

*** افزایش قیمت نفت نسبت به ماه‌های گذشته

 

به گزارش خبرگزاری سروش، قیمت نفت به بالاترین سطح خود در دو ماه گذشته نزدیک شده و این روند در میان تردیدهای بسیاری مبنی بر اینکه سرانجام آمریکا و چین قادر به معامله‌ای تجاری خُرد هستند یا خیر ادامه یافت.

گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است این معامله تجاری که می‌تواند فشارهای زیادی بر اقتصاد جهانی وارد کند با وقفه مواجه شده است.

این خبرها همگی به دنبال نشست تولیدکنندگان عمده نفت و سران اوپک به جریان افتاد.

به گزارش رویترز سران کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به رهبری روسیه در پنجم دسامبر (۱۴ آذر) دیدار و اقدام به کاهش تولید تا اواسط سال ۲۰۲۰ خواهند کرد.

 

*** توقف در مراحل اولیه معامله تجاری چین و آمریکا

 

خبرها حاکی از آن است که چین مذاکره‌کنندگان ارشد تجاری آمریکا را برای دور جدید مذاکرات و دیدار به پکن دعوت کرده است.

هم‌چنین مسئله نفت موضوع موردتوجه اظهارات وزارت بازرگانی چین طی روزهای اخیر بود و گفتنی است این وزارتخانه برای دستیابی به توافق اولیه با آمریکا برای پایان دادن به جنگ تجاری طولانی‌مدت تلاش خواهد کرد.

همچنین ممکن است مذاکره برای این زوج تجاری ممکن نباشد و تلاش‌ها در این راستا است که نگرانی‌ها و ترس از تعویق مرحله اول تکمیلی معامله به سال آینده میلادی رفع شود.

 

*** کاهش سهام نفت خام آمریکا

 

معاملات آتی نفت خام برنت با ۳۴ سنت یا ۰.۵۳ درصد کاهش به ۶۳.۶۳ دلار در هر بشکه رسید این در حالی است که معاملات آتی نفت خام وست تگزاس با ۳۱ سنت با ۰.۵۳ کاهش سقوط کرد و به بشکه‌ای ۵۸.۲۷ دلار رسید.

بازار در هفته گذشته شاهد بزرگ‌ترین کاهش، در سه ماه برای سهام نفت خام آمریکا درکوشینگ (Cushing) بود، کوشینگ نقطه تحویل معاملات آتی غرب تگزاس (WTI) است.

 

*** چالش نفت از نگاه رئیس مسائل راهبردی بورس سیدنی

 

مایکل مک کارتی، رئیس مسائل راهبردی در CMC Markets و بورس در سیدنی با اشاره به این‌که عرضه و تقاضای نفت طی هفته‌های پیشین دچار چالش‌هایی در سطح جهانی شده است، گفت:

عامل اصلی چشم‌انداز تقاضا برای نفت مذاکرات تجاری چین-آمریکا است که در حال حاضر ادامه دارد و باوجوداینکه در روزهای اخیر شاهد سطح بالای معاملات نفت بودیم اما جای تعجب نیست که کمی فشار درفروش روز مشاهده شود.

وی در ادامه با اشاره به اقدامات آتی کشورهای غربی، افزود:

چندین کشور بزرگ اقتصادی ازجمله ایالات‌متحده، فرانسه و آلمان داده‌های تولیدی بیشتری را بعدتر منتشر می‌کنند که می‌تواند بر بازار تأثیر بگذارد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، همچنین معامله‌گران در دیگر کشورها طی اعتراضات مداوم توجه ویژه‌ای به تأثیر تولید نفت در کشورهای عضو اوپک ازجمله ایران و عراق دارند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 1 =

کلید مقابل را فعال کنید