کد خبر:107522
پ
نشست خبر وزیر آموزش و پرورش
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد

ارائه دستاوردهای ۹۰ روزه در دومین نشست خبری وزیر آموزش و پرورش/ضرورت افزایش نهضت مدرسه‌سازی در مناطق پرجمعیت

 وزیر آموزش و پرورش در دومین نشست خبری خود ضمن تشریح دستاوردهای ۹۰ روزه وزارتخانه متبوع خود بر ضرورت افزایش نهضت مدرسه‌سازی در مناطق پرجمعیت تاکید کرد.

 وزیر آموزش و پرورش در دومین نشست خبری خود ضمن تشریح دستاوردهای ۹۰ روزه وزارتخانه متبوع خود بر ضرورت افزایش نهضت مدرسه‌سازی در مناطق پرجمعیت تاکید کرد.

 

*** ارائه دستاوردهای ۹۰ روزه وزیر در دومین نشست خبری وزیر آموزش و پرورش

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محسن حاجی میرزایی در ابتدای دومین نشست خود با اصحاب رسانه، اظهار داشت:

در آغاز نودمین روز فعالیت من در وزارتخانه است و می‌خواهم گزارشی از آنچه انجام شده و در دست انجام است را ارائه دهم در هفته‌ای گذشت چند رویداد مهم در حوزه آموزش و پرورش رخ داد و جزء وعده‌های ما بود و خوشبختانه گام‌های مهمی در این حوزه برداشته شد.

 
وی ادامه داد: آیین‌نامه رتبه‌بندی است که در هیات وزیران به تصویب رسید و بر اساس این رتبه‌بندی از مطالباتی برخوردار می‌شوند هدف این است که دانش و تجربه و صلاحیت معلمان در دریافتیشان را بدانیم و پرداخت پاداش به کیفیت‌های برتر است بین رفتارهای کیفی و غیرکیفی تمایز قائل شویم.
 
وزیر آموزش و پرکرش گفت: منطق اصلی رتبه‌بندی افزایش انگیزه و گیفیت کار معلمان است در قانون بودجه سال ۹۸ نیز ۲ هزار میلیاردتومان‌ پیش‌بینی شده و با تصویب هیات دولت، صلاحیت معلمان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
 

*** طرح رتبه‌بندی معلمان

 
وی بیان کرد: همکارانی شامل طرح می‌شوند که ۲ سال سابقه همکاری دارند و در رتبه یک قرار می‌گیرند و بعد از شش سال در رتبه دوم قرار می‌گیرند و به همین ترتیب تا رتبه پنجم.
 
حاجی میرزایی گفت: تمام آموزگان، مراقبان سلامت و ورزش و مشاوران و مدیر و معاون واحد آموزشی مشمول این طرح می‌شوند همکارانی که کار اداری انجام‌ می‌دهند مشمول امتیازات مربوط به کارکنان اداری برخوردار می‌شوند.
 
وی گفت: همسان‌سازی دریافتی معلمان با حقوق سایر کارکنان دولت را در دستور داریم که متناسب با بودجه و با حرکت‌های تدریجی به سمت بهبود کیفیت کار معلمان باشیم ولی تدوین قانون خاص می‌تواند بهترین کمک را بکند انتظار داریم معلمان نیز برای کیفیت کارشان تلاش کنند.
 
 

*** مسکن معلمان

 
وی ادامه داد: تفاهم‌نامه هفته قبل برای مسکن‌دار شدن ۱۷۰ هزار فرهنگی گام دوم‌ما بود قیمت زمین نقش تعیین‌کننده در تعیین قیمت واحد مسکونی است جایی که آموزش و پرورش  این طرح ۳ ساله پیش‌بینی شده و شخرها و مناطق روستایی را شامل می‌شود کسانی واجد شرایط هستند که فاقد زمین و ملک باشند و از تسهیلات این حوزه بهره‌مند نشده‌اند.
 
وی در ادامه به توضیح اینکه چه معلمانی مشمول دریافت تسهیلات دریافت مسکن در تفاهم‌نامه جدید آموزش و پرورش با وزارت راه و شهرسازی می‌شود پرداخت.
 
وی ابلاغ شیوه‌نامه تبدیل وضعیت معلمان‌پیش دبستانی و نهضتی و حق‌التدریس‌ها به همه استان‌ها را گام دیگری در راستای احقاق حقوق معلمان دانست که اجرایی شده است. 
 
وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: توزیع شیر در مدارس نیز در پیش‌دبستانی ضمیمه مدارس دولتی، مدارس دولتی و غیردولتی در مقطع ابتدایی و متوسطه اول با تامین بودجه مهیا شد اما در کل کشور این جمعیت  ۱۵ میلیون نفر می‌شود اما اعتباری که اختصاص پیدا کرده محدود است برای همین اولویت را به ۸ استان محروم کشور دادیم این جمعیت تحت پوشش و دفعات توزیع شیر با افزایش اعتبار توسعه پیدا می‌کند.
این جمعیت تحت پوشش و دفعات توزیع شیر با افزایش اعتبار توسعه پیدا می کند. هم اکنون توزیع شیر در استانهای ایلام، بوشهر، خوزستان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان آغاز شده است.
 
*** انتقاد وزیر از آشفتگی‌های موجود در نیروی انسانی
 
وی در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از آشفتگی در نیروی انسانی از توافق برای ورود برای سامان‌دهی و با کیفیت کردن نیروی انسانی و تامین بودجه آن با مراجع ذیربط در این حوزه خبر داد. 

وی بیان کرد: در ابتدای سال حدود ۱۰۸ هزار معلم کم داشتیم که بخشی از آن با تاخیر سن بازنشستگی، استفاده از خرید خدماتی‌ها، به کاری‌گیری یک سوم زمان بازنشستگان و… جبران شد امیدوارم در سال ۹۹ با ساماندهی بهتر از نیروی انسانی سال تحصیلی را آغاز کنیم.

قرار شد کارگروهی متشکل از سازمان اداری استخدامی، آموزش و پرورش و سازمان برنامه تشکیل شود تا به طور جدی به این مساله بپردازند در مورد اینکه باید این نیروها به لحاظ کیفی تامین شود همچنان جلساتی برگزار می‌شود و از طرفی تعداد نیروی مورد نیاز برای سال ۹۹ در جلسات این کارگروه بررسی شده است.

وزیر آموزش و پرورش گفت: نگرانی‌های جدی برای اجرای سند تحول بنیادین وجود دارد. در آغاز قبول مسئولیتم درکی از مسائل آموزش و پرورش داشتم اما با صحبت کارشناسان در این مدت نگرانی‌های من افزایش پیدا کرده و فاصله داریم با آنچه سند تحول بنیادین از ما می‌خواهد.

 

*** ارزیابی بودجه آموزش و پرورش و احتمال کاهش آن

 

وی در پاسخ به سوالی درباره ارزیابی بودجه آموزش و پرورش و احتمال کاهش آن گفت:

وضع بودجه آموزش و پرورش خوب نیست طی سال‌های گذشته همگام با بودجه سایر نهادها بودجه آموزش و پرورش افزایش داشته ولی این بودجه امکان ارائه آموزش با کیفیت را ندارد. کیفیت بخشی برنامه‌های ما بودجه ندارد و فشردگی در آموزش و پرورش به کاهش کیفیت انجامیده و تنگناهایی در بودجه سال ۹۹ می‌بینیم.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: پیش‌بینی ما ۷۳ هزار میلیارد تومان برای سال ۹۹ است که فکر کنیم آنچه در بودجه در نظر گرفته شده است ۵۴ هزارمیلیاردتومان است.

این بودجه هنوز تصویب نشده و تلاش می‌کنیم بودجه را واقعی‌تر کنیم. همه تصمیم‌گیران با درک آثار بودجه بر روی هر بخش تصمیم بگیرند و ما سعی می‌کنیم این اثرات را در جلسات مطرح کنیم.

 

*** مدارس دولتی و غیردولتی

 

حاجی میرزایی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص مدارس دولتی و غیردولتی گفت:

الان ۸۹ درصد مدارس ما دولتی است و ۱۱ درصد آن غیردولتی است باید نسبت به این امر واقع بین بود. اینکه مدرسه‌داری برخی مسئولان مصداق تعارض منافع باشد ورود می‌کنیم  ما خود را متعهد می‌دانیم خدمات لازم را به این مدارس ارائه کنیم ضمن آنکه بررسی‌ها نشان می‌دهد تفاوت معناداری میان نتایج کنکور دانش آموزان دولتی و غیردولتی وجود ندارد.

وی درباره کارگروه اقتصادی اظهار کرد:

  این کارگروه تشکیل شده و ۱۱۰ هزار ملک آموزش و پرورش شماسایی شده که ۵۰ درصد آن مشکل سند دارد که رفع آن در دستور کار است. ما در برخی مناطق به دلیل جا به جایی افراد مدارس خالی داریم که با میراث فرهنگی برای تبدیل آن به بوم‌گردی صحبت هایی کردیم.

وزیر آموزش و پرورش درباره تنوع مدارس گفت:

تاکید کردیم که ماموریت ما ارائه آموزش با کیفیت به همه مخاطبان است و به اقتضای زمان مدارسی شکل گرفته است و به قوت خود باقی مانده است اگر اقتضائات گذشته باشد می‌توان آن مدارس را حدف کرد دخالت نهادهایی چون شورای عالی انقلاب فرهنگی را غیرتخصصی نمی‌دانم؛ ای کاش دخالت‌ها محدود به همین نهادهای تخصصی می شد. حال آموزش و پرورش خیلی خوب نیست و باید همه جریان‌هایی که عمیقا به آموزش و پرورش فکر می‌کنند با جدیت بیشتری وارد شوند و به بهبود حال آموزش و پرورش کمک کنند.

 

 

*** دستگیری دانش‌آموزان در حوادث و آشوب‌های اخیر

 

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به پرسشی درباره احتمال دستگیری دانش‌آموزان در حوادث و آشوب‌های اخیر، بیان کرد:

از آغاز اجتماعات یکی از مراقبت‌های ما کسب اطلاع از استانها درباره این بود که دانش آموزی دچار حادثه یا دستگیر شده یا خیر؟ ما گزارش و اطلاعی از دستگیری هیچ دانش‌آموزی در حوادث اخیر نداشتیم اینکه تعداد زیادی از دانش‌آموزان در اجتماعات بودند گزاره تایید شده‌ای نیست از استان ها اطلاع گرفتیم و گزارش مستند و دقیقی درباره کشته‌شدگان نیز نداریم.

 

وزیر آموزش و پرورش در عین حال افزود: اما قبول داریم که جامعه در معرض تغییرات گسترده و پرشتاب است که روح و ذهن و روان نسل جدید را نیز متاثر کرده‌ است تجهیز جوانان به توانمندی‌هایی برای مواجهه فعال با این تغییرات از ماموریت‌های اصلی ماست. برای این حادثه خاص کمیته و کارگروهی تشکیل نشده اما در مجموع توجه ویژه به نسل نوجوان در اولویت ماست.

 

*** نحوه تاسیس مدارس غیردولتی 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر آموزش و پرورش در پایان، اظهار داشت:

 این لایحه از سوی دولت به مجلس ارائه شد و قطعا در آموزش و پرورش نیز تمام افرادی که مشمول قانون می‌شوند این تعارض را در نظر می‌گیرند افرادی که در جایی فعالیت دارند نباید مدرسه‌داری کنند، اما اینکه تا چه حد مدرسه‌داری مسئولان مصداق دارد؛ باید بررسی شود و به جد با آن برخورد می‌کنیم.

نحوه تاسیس مدارس غیردولتی در قانون آمده و هرکسی مجوز بگیرد، می تواند مدرسه دایر کند، می‌خواهد مسئول باش، می‌خواهد نباشد با قانون تعارض منافع موضوع را کنترل می‌کنیم به هرحال این کار غیرقانونی نیست قانون حمایت می‌کند ما هم حمایت می‌کنیم اما موسسی تخلف کند برخورد می کنیم. حدود شهریه‌ها مشخص است مدارس متعددی در شورای نظارت بررسی می‌شوند و مسلط بر موضوع هستیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × یک =

کلید مقابل را فعال کنید