کد خبر:107593
پ
رئیس مرکز تجارت جهانی
در پی اعلام بی‌اطلاعی رئیس‌جمهور از افزایش قیمت بنزین

واکنش رئیس مرکز تجارت جهانی ایران به سخنان اخیر رئیس‌جمهور

در پی ابراز بی‌اطلاعی رئیس‌جمهور از افزایش قیمت بنزین، رئیس مرکز تجارت جهانی ایران به سخنان وی واکنش نشان داد.

در پی ابراز بی‌اطلاعی رئیس‌جمهور از افزایش قیمت بنزین، رئیس مرکز تجارت جهانی ایران به سخنان وی واکنش نشان داد.

 

*** واکنش رئیس مرکز تجارت جهانی ایران به سخنان رئیس‌جمهور در تبریز

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمدرضا سبزعلیپور  به سیاست “گرانی بنزین” و همچنین سخن رئیس‌جمهور در تبریز در خصوص (اطلاع‌نداشتن ایشان از “گرانی بنزین” تا زمان اجرا)؟! شدیداً واکنش نشان داد و اظهار داشت:

متأسفانه سیاست‌های غلط و عملکرد پُر اِبهام “دولت تدبیر و امید” طی شش سال گذشته، نه تنها مشکلات اقتصادی کشور را روز به روز بیشتر کرده و سطح معیشت و رفاه مردم را بطور محسوسی کاهش داده است بلکه بعضاً کارها، افاضات و سخنرانی‌های لوس و خلاف واقع دولتمردان، روح و روان مردم شریف ایران را نیز بهم ریخته و اشک ملت را درمی‌آورد.

 

وی افزود: آخرین شاهکار و عملکرد نادرست دولت که مردم را ناراحت و هزینه‌های بسیاری را طی روز‌های اخیر بر کشورمان تحمیل کرد، نحوه اجرای غلط، نسنجیده، بی‌موقع و غافلگیرانه دولت در افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت بنزین بود که همه را شوک زده کرد نحوه افزایش نرخ بنزین مبهم و سوالات زیادی را به دنبال داشته که تاکنون پاسخ منطقی و قابل قبولی از جانب هیچ مقام ذیربطی به این سوالات داده نشده است؟!

 

*** سوالات بی پاسخ از مسئولین

 

سوالاتی از جمله:

* فی‌الواقع دلیل اصلی افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت بنزین چه بوده است؟

* آیا برای جبران کسری بودجه دولت، نرخ بنزین گران شده و یا اینکه برای افزایش درآمد مردم؟

* چرا دولت درخصوص گرانی بنزین، از قبل با مردم صحبت نکرد و ملت را در جریان این تصمیم نگذاشت؟

* چرا دولتمردانی همچون(روحانی، نوبخت، زنگنه، ربیعی و…) طی سال ۹۸ بکررات افزایش نرخ بنزین را قویاً تکذیب نمودند؟

* باتوجه به اعتراضات و تنش‌های موجود در منطقه و کشور‌های همسایه، چرا دولت چنین زمانی را برای اجرای این طرح انتخاب کرد؟

* چرا برای جلوگیری از افزایش نرخ سایر کالا‌ها و خدمات آنهم به تبع گرانی قیمت بنزین، هیچ تدبیری اندیشیده نشده بود و چرا با اجرای این طرح “تورم” جدیدی را به مردم تحمیل کردید؟

* و… ده‌ها سوال دیگر

 

*** “دولت” واقعیتِ کسری بودجه را اِنکار کرده

 

علیپور تشریح نمود: واقعیت امر این است که دولت محترم قریب به ۷۰ الی ۸۰ هزار میلیارد کسری بودجه دارد و برای جبران کسری بودجه خود، شدیداً دنبال منابع مالی جدید و سهل‌الوصولی میباشد که بهترین و راحت‌ترین راهکاری که به ذهن آقایان خطور کرده، افزایش “نرخ بنزین” بوده تا شاید بتوانند کسری بودجه دولت را در ماه‌های پیش رو جبران کنند.

اما “دولت” واقعیتِ کسری بودجه را اِنکار کرده و برعکس بر سرِ ملت ایران منت گذارده که میخواهد کل مبلغ اِستحصالی از گرانی نرخ بنزین را بطور کامل به مردم پرداخت کند از همین رو دولت اعلام نموده که سالانه چیزی حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان از بابت افزایش نرخ بنزین بدست خواهد آمد که این مبلغ را بطور ماهانه تحت عنوان “کمک هزینۀ معیشتی”بحساب ۱۸ میلیون خانوار یعنی ۶۰ میلیون نفر واریز خواهد کرد؟

 

وی افزود: دو روز پس از افزایش نرخ بنزین، در کمال تعجب دولت اطلاع‌رسانی کرد که طی سه روزِ آینده، هر روز به حساب ۲۰ میلیون نفر مبلغی معادل ۵۵۰۰۰ تومان واریز خواهد کرد که سه روزِ بعد با افتخار و تبلیغات گسترده اعلام نمود که مبلغ “کمک هزینۀ معیشتی” به حساب ۶۰ میلیون نفر واریز شد؟!

 

*** ابهام بزرگ در ادعای دولت در واریز یارانه معیشتی

 

جدای از اینکه این مبلغ به حساب ملت واریز شده یا نه، چند ابهام بزرگ در ادعای دولت در واریز این مبلغ بشرح زیر وجود دارد:

۱- قرار بود تا دولت، اول بنزین را بفروشد و بعد مبلغ مازاد آنرا به حسابِ ملت شریف ایران واریز کند، اما “روز سوم طرح” که هنوز به اندازۀ یک روز هم بنزین فروخته نشده بود که دولت چنین مبلغی را بدست آورده باشد؟!

۲- اگر این مبلغ را از فروش بنزین تأمین نکرده، پس با وجود کسری بودجه، دولت این مقدار پول را ظرف دو سه روز از کجا آورد؟

۳- آیا دولت برای تأمین این مبلغ، پول بدون پشتوانه چاپ کرده است؟

۴- بر چه اساسی و طبق چه فرمولی، دولت تعداد ۶۰ میلیون نفر را انتخاب کرده؟

۵- و… چندین سوال دیگر

 

*** آیا کمک هزینۀ‌های معیشتی واریز شده؟

 

علیپور در ادامه تصریح کرد: اگر دولت مبلغ “کمک هزینۀ معیشتی” این ماه را به حساب ۶۰ میلیون نفر واریز کرده باشد، به عبارتی باید به حساب سه چهارمِ مردمِ ایران پول واریز کرده باشد، یعنی چنانچه از ۴ نفر سوال کنیم که آیا پولی به حساب شما واریز شده؟ باید ۳ نفر از آن‌ها بگویند “بله” به حساب ما واریز شده و فقط ۱ نفر باید بگوید “خیر” به حساب من پولی واریز نشده است.

اما طی ۱۰ روزی که از واریز مبلغ “کمک هزینۀ معیشتی” می‌گذرد، اینجانب شخصاً از جمع کثیری از مردم اعم از (مرد و زن، باسواد و بیسواد، فقیر و غنی، بالا شهری و پایین‌شهری، تهرانی و شهرستانی، دولتی و خصوصی و…) سوال کرده‌ام که آیا دولت مبلغ “کمک هزینۀ معیشتی” را به حساب شما واریز کرده یا نه؟

محض نمونه، فقط یک نفر را یافتم که تأیید کرد پولی به حسابش واریز شده و مابقی مردم اظهار بی‌اطلاعی میکنند؟! پاسخ منفی مردم بدان معناست که دولت اشتباه بزرگی در اعلام اعداد و ارقام و همچنین واریز مبالغ پول به حساب مردم مرتکب شده و چه بسا بنابه دلیلی مبهم و نامعلوم هنوز پولی به حساب غالب مردم واریز نشده است که احتمال واریز نشدن مبلغ فوق قابل قبول‌تر است؟!

 

*** دولت روی تمامی مبلغ مازاد “نرخ بنزین” حساب باز کرده است

 

سبزعلیپور گفت: اگر طبق گفته روحانی، انگیزه دولت از افزایش “نرخ بنزین” فقط و فقط بخاطر عشق و علاقه ایشان به مردم بوده و کل مازاد مبالغ به حساب ملت واریز خواهد شد و دولت هیچ نفعی از این پول نخواهد برد؟!

در این ارتباط باید خدمت رئیس‌جمهور عرض کنم که اگر دولت هیچ نفعی از این ده‌ها هزار میلیارد تومان نخواهد برد و تمام این پول به جیب مردم خواهد رفت پس اصلاً چه لزومی داشت که این اقدام نسنجیده صورت گرفته و کشور را دچار بحران و آشوب بکنید و مردم را خشمگین کنید که نه تنها نفع مادی ندارید بلکه ده‌ها هزار میلیارد نیز خسارت مادی و اعتباری و حیثیتی به ایران و ایرانی بزنید؟ این سیاست و عملکرد دولت با هیچ عقل سلیمی منطبق و سازگار نیست؟! اینجانب به ضرس قاطع عرض میکنم که دولت روی تمامی مبلغ مازاد “نرخ بنزین” حساب باز کرده است.

علیپور خطاب به رئیس‌جمهور گفت: آقای روحانی عزیز؟! مردم ایران بجای ۵۵۰۰۰ تومانی که دولت جنابعالی میخواهد به آن‌ها بدهد (البته طبق گفته خودتان) و در مقابل ماهی حداقل ۵۰۰ هزار تومان به هر نفر تورم و گرانی جدید تحمیل کند، برعکس حاضرند نفری ۵۵۰۰۰ تومان هم به دولت شما بدهند تا قیمت کالا و خدمات به حالت یکی دو سال قبل باز گردد؟!

اصلاً مردم ایران از شما درخواست پول نکرده بودند که حضرتعالی به زور میخواهید به آن‌ها پول بدهید و اگر کسی از عملکرد و پول دادن‌های دولت شما راضی بود پس چرا اعتراضات به راه افتاد؟

 

*** سیاست‌های “رابین هودی” روحانی

 

دولت روحانی با گرفتن پول از مردم و توزیع مجدد آن بین مردم، عملکرد “رابین هود” را پیشه کرده و رئیس‌جمهور محترم میخواهد دولتش را با سیاست‌های “رابین هودی” به پیش ببرد و قصد دارد از این طریق مردم را خوشحال و اعتماد آنان را دوباره بدست آورد، اما غافل از اینکه “رابین هود” پول و ثروتِ مفسدین و غارت‌گران و زورگویان را میگرفت و بین نیازمندانِ واقعی توزیع میکرد و با این کار خود، دیگر گرانی سایر کالا‌ها و تورم را نیز به مردم تحمیل نمیکرد پس کارکرد “رابین هود” آن زمان کجا و رابین هود زمان ما کجا؟

شما همان کسی بودید که چند سال پیش صراحتاً اعلام کردید که بنزین دو نرخی و سهمیه‌ای، فساد زاست و برای عده‌ای رانت ایجاد میکند، حال چه شد که به یکباره گفته‌های آنروزتان را فراموش کردید و مدافع بنزین دو نرخی و سهمیه‌ای شدید؟

شما که اینقدر طرفدار رفراندم و همه پرسی بودید و برای هر مورد سیاسی، پیشنهاد رفراندم و مراجعه به آراء مردم را مطرح میکردید، پس چرا درخصوص افزایش “نرخ بنزین” و توزیع پول بین ملت شریف ایران، به رفراندم و به آراء مردم مراجعه نکردید تا جلوی این همه اعتراض و آشوب و عصبانیت مردم را بگیرید؟

در اصل این افزایش قیمت به نام مردم انجام شد ولیکن به کام دولت شما تمام خواهد شد؟!

 

*** رهبر معظم انقلاب اسلامی از تصمیم سران قوا

 

این صاحب نظر اقتصادی خطاب به روحانی اظهار داشت:

هر چند که تصمیم دولت شما جهت “گرانی نرخ بنزین” در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا مطرح و مصوب گردید، اما حضرتعالی از ابتدا سعی نمودید تا مسئولیت این تصمیم را از گردن خود ساقط و دیگر مقامات ارشد نظام را مسئول این خرابکاری و تصمیم غلط معرفی نمائید که با شروع اعتراضات و به آشوب کشیده‌شدن شهر‌های مختلف، شما پا پس کشیده و سکوت اختیار نمودید تا اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی ورود پیدا کرده و طی سخنانی از تصمیم سران قوا درخصوص گرانی بنزین حمایت کردند.

موضوعی که رسماً دست رئیس‌جمهور بود و خودتان آنرا ابلاغ و اجرا کردید، شخصاً زیر بار مسئولیتش نرفتید؟! آنوقت انتظار داشتید که رهبری با آن مخالفت کند؟ که اگر “حضرت آقا” با آن طرح مخالفت میکردند، از طرف جمعی شناخته شده به دیکتاتوری متهم می‌شدند و ایشان را نیز متهم میکردید که چوب لای چرخ دولت گذاشته و آنوقت با زیرکی خاص خود، در برابر ملت ایران و جهانیان مظلوم‌نمایی میکردید که من می‌خواستم کار کنم، اما دیگران نگذاشتند.

البته حمایت رهبر معظم انقلاب اسلامی از تصمیم سران قوا، تأییدی بر رضایت قلبی معظم له از گرانی “نرخ بنزین” و تحمیل تورم و فشار به زندگی مردم نبوده و نیست بلکه ایشان چه در جایگاه رهبر ایران اسلامی و چه بعنوان یک شخص ایرانی به قانون احترام گذاشته و از تصمیم سران قوا که بنوعی قانون محسوب میشود، حمایت کردند.

 

*** سخنان روحانی در تبریز

 

وی در ادامه به سخنان روحانی در تبریز اشاره کرد و خطاب به رئیس‌جمهور گفت:

۱۵ روز پس از اجرای طرح گرانی بنزین و آغاز اعتراضات مردم و ظهور آشوب‌های خیابانی که منجربه خسارات مادی معنوی شد، به یکباره روزه سکوت خود را شکسته و در برابر دوربین‌ها ظاهر شدید و بجای اظهار تأسف و اظهار همدردی با مردم و اقناع افکار عمومی، در کمال تعجب با قهقهه و به تمسخر گرفتن موضوع، اعلام می‌کنید که خودتان هم از “گرانی بنزین” خبر نداشته‌اید و تازه چند ساعت بعد از مردم متوجه گرانی می‌شوید!

چند روز قبل نیز در دفاع از کاری که کرده‌اید، اظهار نمودید که گرانی بنزین به نفع مردم است و تازه بر سر مردم منت گذاشته و طلبکار نیز شدید که بروید خدا را شکر کنید که اجازه ندادیم نرخ بنزین ۵ هزار تومان بشود؟! یعنی بنوعی با این سخن خود مردم را تهدید کردید که اگر قدردان دولتِ تدبیر و امید نباشید، چه بسا که یک شب می‌خوابید و صبح با بنزین لیتری ۵ هزار تومان مواجه می‌شوید؟!

شما با این سخنان‌تان میخواهید چه چیزی را به اثبات برسانید؟ اینکه، چون خبر نداشتید، پس هیچ مسئولیتی متوجه شما نیست و دیگر سران نظام مسبب این مسائل هستند؟ نه خیر، شما با این سخنان و با خنده‌هایتان، هرگز نمی‌توانید از تصمیم غلط‌تان و خرابکاری‌های رخ داده شانه خالی کنید، هرچند که شما شش سال است که اختیار کار‌های کشور را به دیگران تفویض نموده و خودتان از خیلی از چیز‌ها بی‌خبرید؟!

 

*** مردم ایران شایسته این زندگی سخت نیستند

 

علیپور اظهار داشت: روحانی، بعد از اظهارات عجیب شما، دیروز رئیس دفترتان اظهار میدارند که جنابعالی از بابت مسائل رخ داده بسیار متأسف هستید و فقط منظورتان این بوده که اختیاراتتان را به شورای امنیت کشور تفویض نموده اید! یعنی بنوعی خواستند اَعمال و رفتار شما و اتفاقات رخ داده را صاف و صوف کنند که این خود عذری بدتر از گناه است.

وی گفت: به جناب آقای روحانی عرض می‌کنم این ملتی که به جنابعالی اعتماد کرده و شما را بعنوان رئیس‌جمهور خود برگزیدند شایسته چنین برخورد و چنین زندگی سخت و دشواری نیستند، آنهم مردم کشور بزرگ و ثروتمندی بنام “ایران” که اگر درست مدیریت شود به تنهایی می‌تواند خرج مردمِ ده کشورِ جهان را بدهد.

صراحتاً تأکید میکنم که دولتِ شما با این مشکلاتی که به مردم تحمیل کرده، خاطرۀ خوبی از خود بجای نگذاشته و نام خود را به نیکی در دل مردم هک نکرده است.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در پایان، اظهار داشت:

زمانیکه دولت شما خرج کردِ ایرانی‌ها را با کشور‌های مرفه و پیشرفتۀ جهان مقایسه بکند اوضاع اقتصادی مردم روز به روز بدتر خواهد شد و زمانی که پرداخت‌های دولت‌تان به مردم شریف ایران به “ریال” باشد و دریافت‌های شما از مردم به “دلار” محاسبه شود، ملت رفته رفته فقیرتر و کمرشان نیز زیر بار مشکلات خمیده‌تر خواهد شد.

پس مرحمت فرموده، چشمتان به قیمت‌های دیگر کشور‌ها و پرداخت‌های مردم مرفهِ جهان نباشد بلکه سعی کنید مردمِ ایران را به سطح رفاه مردم آن سرزمین‌ها برسانید در خاتمه مستحضر باشید که نرخ بنزین در کشور ایران نسبت به درآمد و حقوق غالب مردم، جز گران‌ترین بنزین‌های جهان میباشد و هیچ ملتی با این سطح درآمد، توان پرداخت چنین قیمتی را نه تنها برای بنزین بلکه برای سایر حامل‌های انرژی و خدمات نخواهند داشت.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 4 =

کلید مقابل را فعال کنید