کد خبر:107682
پ
رهبری

توصیه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی خطاب به داوطلبان انتخابات مجلس

با آغاز نام‌نویسی داوطلبان نمایندگی مجلس رهبر انقلاب اسلامی خطاب به داوطلبان این دوره مواردی را بیان فرمودند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی خطاب به داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی توصیه‌هایی را بیان فرمودند.

 

*** فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی خطاب به داوطلبان نمایندگی مجلس

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رهبر انقلاب اسلامی پیش از آغاز جلسه درس خارج فقه، با شرح روایتی درباره توصیه پیامبر اعظم(ص) خطاب به جناب ابوذر، ضمن انتقاد به ثبت‌نام بی‌محابای برخی افراد در انتخابات مجلس، اظهار داشت:

هر مسئولیّتی، هر سِمَتی، هر توانایی‌ای، در کنارش یک مسئولیّتی دارد، یک تعهّدی وجود دارد باید دید که آیا می‌توانید آن تعهّد را انجام بدهید یا نه؟ این خیلی درسِ بزرگی است».

متن سخنان رهبر معظم انقلاب به‌شرح زیر است:

بسم الله الرّحمن الرّحیم
الحمد للّه ربّ العالمین و الصّلاه و السّلام علی سیّدنا محمّد و آله الطّاهرین و لعنه الله علی اعدائهم اجمعین.

عَن اَبی‌ذَرٍّ (سَلامُ اللّهِ عَلَیهِ) اَنَّ النَّبیَّ (صَلَّی اللّهُ عَلَیهِ وَ آلِهِ) قالَ یا اَباذَرٍّ اِنّی اُحِبُّ لَکَ ما اُحِبُّ لِنَفسی اِنّی اَراکَ ضَعیفاً فَلاتُؤَمَّرَنَّ عَلیٰ اِثنَینِ وَ لاتَوَلَّیَنَّ مالَ یَتیم.(۱)

“قالَ یا اَباذَرٍّ اِنّی اُحِبُّ لَکَ ما اُحِبُّ لِنَفسی”
خود جناب ابی‌ذر این توصیه‌ی پیغمبر به خودش را ذکر می‌کند؛ برای ماها نیز درس است، درس بسیار بزرگی است.

حضرت به وی فرمود من هرچه برای خودم دوست می‌دارم، برای تو نیز دوست می‌دارم؛ یعنی آن چیزی که می‌خواهم به تو بگویم، از روی کمال محبّت است؛ چون انسان به خودش کمال محبّت را دارد. خب، حالا آن حرفی که حضرت می‌خواهد به ابی‌ذر بزند چیست؟

 

*** تذکر پیرامون ضعف در مدیریّت 

 

“اِنّی اَراکَ ضَعیفاً”
من جنابعالی را در مدیریّت، ضعیف می‌بینم. خیلی آدم خوبی هستی، مجاهد فی‌سبیل‌اللّه، رُک‌گو، و آسمان بر راست‌گوتر از او سایه نیفکنده، زمین راست‌گوتر از او را بر خودش حمل نکرده؛ اینها همه به‌جای خود محفوظ، امّا شما آدم ضعیفی هستی.

“فَلاتُؤَمَّرَنَّ عَلیٰ اِثنَین”
حالا که آدم ضعیفی هستی، مواظب باش بر دو نفر نیز ریاست نکنی! یعنی پیدا است آن ضعفی نیز که حضرت فرمودند، ضعف در مدیریّت است؛ یعنی تو آدمی هستی که مدیریّت نداری؛ اگر چنانچه بر دو نفر یا بیشتر ریاست پیدا کردی، نمی‌توانی کار آنها را به سامان برسانی. این، درس برای ماها است. ما ــ حالا همه‌ی ما نه؛ بعضی‌مان این جوری هستیم ــ به‌مجرّد اینکه یک مسندی، یک جایی، یا خالی می‌شود یا ممکن است خالی بشود، فوراً چشم می‌دوزیم که برویم آنجا! خب، شما اوّل نگاه کن ببین می‌توانی یا نمی‌توانی.

حالا بحث اسم‌نویسی برای انتخابات مجلس است، گفتند شروع شده، همین طور بدون محابا می‌روند! خب، شما که می‌خواهی بروی آنجا، آنجا سؤال دارد؛ این توانایی‌ای که خدا به من و شما می‌دهد، کنارش مسئولیّت هست. این [مطلبی] که عرض می‌کنم، در مورد خود این حقیر از همه بیشتر است. شما نیز همین جور؛ یعنی آن کسانی که مسئولیّتی دارند، همین جور هر مسئولیّتی، هر سِمَتی، هر توانایی‌ای، در کنارش یک مسئولیّتی دارد، یک تعهّدی وجود دارد، می‌توانید آن تعهّد را انجام بدهید یا نه؟ این خیلی درسِ بزرگی است.

 

*** توجه به مال حلال

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رهبر معظم انقلاب اسلامی در پایان این سخنرانی فرمودند:

وَ لاتَوَلَّیَنَّ مالَ یَتیم”
هیچ مال یتیمی را هم شما به‌عهده نگیر. نه از باب اینکه احتمال این وجود دارد که خدای نکرده مثلاً ایشان دست‌درازی می‌کند به مال یتیم. خب، مقام ابی‌ذر خیلی بالاتر از این حرفها است، نزدیک مقام عصمت است مقام او؛ پس این احتمال در او نیست.

علّت اینکه می‌گویند تولیت مال یتیم را قبول نکن، این است که نمی‌توانی حقّ یتیم را به او بدهی؛ دیگران می‌آیند دست‌درازی می‌کنند، جنابعالی نیز آدم ضعیفی هستی، تدبیر لازم را نداری و نمی‌توانی. برجستگی‌های نظام اسلامی و نظام ارزشهای اسلامی اینها است؛ یعنی در درجه‌ی اوّل، من و شما خودمان مسئولیم که ببینیم؛ این کار را قبول بکنیم؟ نکنیم؟ می‌توانیم؟ نمی‌توانیم؟ این بسیار مسئله‌ی مهمّی است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + 4 =

کلید مقابل را فعال کنید