کد خبر:107734
پ
کرونا
روابط عمومی گمرک منتشر کرد

لیست ۷۶ قلم کالا معاف از ثبت سفارش در مناطق آزاد

روابط عمومی گمرک فهرست ۷۶ قلم کالا معاف از ثبت سفارش در مناطق آزاد را منتشر کرد.

روابط عمومی گمرک فهرست ۷۶ قلم کالا معاف از ثبت سفارش در مناطق آزاد را منتشر کرد.

 

*** ۷۶ قلم کالا معاف از ثبت سفارش در مناطق آزاد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، بر این اساس واردات مواد اولیه تولیدی و واسطه‌های ماشین‌آلات و تجهیزات موردنیاز واحدهای مستقر در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی شامل ۷۶ردیف تعرفه دیگر به ثبت سفارش در وزارت صنعت، معدن و تجارت نیاز نداشته و واردات آنها صرفا منوط به رعایت ضوابط و مقررات مربوطه به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی خواهد بود.

البته گمرک ایران موافقت با تعرفه‌های پیشنهادی مناطق آزاد برای معافیت واردات این ۷۶ قلم کالای وارداتی را به مصرف این کالاها در خط تولید واحدهای فعال صنعتی مستقر در مناطق آزاد و تا سقف نیاز آن‌ها مطابق پروانه بهره‌برداری مشروط کرده است.
 

*** لیست کالاها

 
براساس جداولی که از سوی گمرک ایران منتشر شده است، چند نوع کالا در دسته‌بندی‌های مختلف برای معافیت‌ها معرفی شده‌اند که گروه‌های کالایی را می‌توان به معادن و صنایع معدنی، غیرفلزی‌ها، نساجی، پوشاک و سلولزی، ماشین‌آلات و تجهیزات، خودرو و نیروی محرکه و برق و الکترونیک طبقه‌بندی کرد.
 

*** گروه معادن و صنایع معدنی

 
در گروه معادن و صنایع معدنی می‌توان به لیست کالاهایی همچون «منگنز و کنسانتره آن، میعانات گازی، گرافیت، رینگ گرافیت، الیاف نسوز، نسوزها، قطعات سرامیکی، مواد نسوز کوره، فرو منگنز پرکربن، فرو سیلیکو منگنز، ورق فولادی، ورق به عرض بیشتر از ۱۸۵۰ میلی‌متر، آهنگری شده و انواع پروفیل اشاره کرد.
 
*** غیرفلزی‌ها
 
همچنین در گروه غیرفلزی‌ها می‌توان به سدیم لوریل سولفات، اسپری فعال‌کننده، کش و پمپ اشاره کرد.
 
*** گروه نساجی، پوشاک و سلولزی
 
در گروه نساجی، پوشاک و سلولزی، ورق ام دی اف خام، ورق اچ دی اف خام، «ام دی اف خام، تخته چند لایه، پالت‌های ساده، پالت‌های صندوقی و سایر تخته‌های بارگیری؛ حلقه‌های اتصالی پالت از چوب، دوک‌مقوایی، منسوج‌ نبافته، طناب، اجزا و قطعات فوتبال دستی-آدمک و قطعات ایرهاکی-دیسک ایرهاکی از جمله کالایی هستند که در لیست معافیت‌ها قرار گرفته‌اند.
 

*** گروه خودرو و نیروی محرکه

 
همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد کالایی همچون دو زمانه بین ۵۰ تا ۲۵۰ سی‌سی، دو زمانه بین ۲۵۰ تا ۱۰۰۰ سی‌سی، پوسته یاتاقان، توام شده با بلبرینگ یا رولربیربنگ، کلاچ و کوپلینگ محور (از جمله قفل گاردن)، چرخ‌های دندانه‌دار، چرخک زنجیر خور و سایر ادوات انتقال نیرو عرضه شده به‌طور مجزا؛ اجزاء و قطعات، درزگیر واشر، مکانیکال سیال، کامیون‌های جرثقیل، جعبه‌دنده کامیون، ترمز جلو و عقب، پدال، سیستم دنده، اجزا و قطعات محور تریلی و «اجزا و قطعات صندلی در فهرست گروه خودرو و نیروی محرکه قرار گرفته‌اند.
 

*** گروه ماشین‌آلات و تجهیزات

 
در لیست گروه ماشین‌آلات و تجهیزات هم نام کالایی هچون اجزا و قطعات دستگاه بسته‌بندی، وینچ، اجزا و قطعات دستگاه آب، اجزا و قطعات چرثقیل سقفی، و کاسه نمدهای مقاوم در برابر خوردگی UF۶ دیده می‌شود.
 
 
به گزارش خبرگزاری سروش، گفتنی است، در گروه برق و الکترونیک کالاهایی مانند باتری نیکل کادمیوم، بوق، دستگاه تجزیه گاز یا دود و کیلومتر برای موتور‌سیکلت در این لیست جانمایی شده‌اند.
 
 
 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + هشت =

کلید مقابل را فعال کنید