کد خبر:107729
پ
وزیر صمت
وزیر صنعت:

رشد ۱۷ درصدی صادرات وزنی در ۷ ماه نخست سال ۹۸/ رشد تولید در ۴۴ گروه کالایی

وزیر صنعت با اشاره به رشد تولید در ۴۴ گروه کالایی از رشد ۱۷ درصدی صادرات وزنی در ۷ ماه نخست ۹۸ خبر داد.

وزیر صنعت با اشاره به رشد تولید در ۴۴ گروه کالایی از رشد ۱۷ درصدی صادرات وزنی در ۷ ماه نخست ۹۸ خبر داد.

 

*** ضرورت حضور بخش خصوصی در تمامی عرصه‌ها برای عبور از تحریم

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رضا رحمانی در بیست و سومین مراسم سالروز ملی صادرات پیرامون تاخیر در برگزاری این مراسم، اظهار داشت:

یکی از علت‌های تاخیر برگزاری مراسم روز ملی صادرات به دلیل هم‌زمانی آن با دهه پایانی ماه صفر بود که برای جابجایی آن درخواست‌های متعدد داشتیم.

وی در ادامه افزود: بنده شخصا تاکید دارم که متولی برگزاری مراسم روز ملی صادرات خود اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی باشد چرا که سیاست دولت و وزارت صمت بر این است که محور امور خود مردم و تشکل‌های بخش خصوصی باشند.

همچنین یکی از راهبردهای اساسی برای عبور از تحریم‌ها حضور پررنگ مردم و تشکل‌های بخش خصوصی در همه عرصه‌ها به ویژه در حوزه اقتصاد است.

 

*** رشد تولید ۴۴ گروه کالایی تولیدی کشور در ۷ ماه اخیر

 

رحمانی بیان کرد: امروز به عنوان یک اصل مهم در همه حوزه‌ها به نظریات اتاق بازرگانی، بخش خصوصی و فعالان اقتصادی در تصمیم‌گیری‌ها توجه می‌کنیم، به عنوان نمونه دستورالعمل رمز ارزها با نظر و مشورت اتاق بازرگانی ابلاغ شده است و مشکلات مطروحه در این‌ مراسم به نوعی جمع‌بندی مفید و جامعی از مسائل حوزه صادرات است که پیگیری آن در دستور کار است.

وی اعلام کرد: علیرغم همه این مشکلات با توجه به رصد روزانه ۴۴ گروه کالایی تولیدی در کشور، همزمان با رصد قیمت ۱۰۰ قلم کالای مصرفی مردم در سطح بازار، در حال انجام است؛ و طبق آمار ۷ ماهه موجود از ۴۴ قلم کالای تولیدی به جز دو گروه ( خودرو و آلومینیوم) در سایر گروه‌ها با رشد تولید مواجه هستیم.

 

 

*** ضرورت تامین نقدینگی برای تکمیل ظرفیت خالی تولیدی کشور

 

وزیر صمت گفت: این یک واقعیت است که علیرغم رشد تولید، ظرفیت خالی نیز داریم، فعال‌سازی ظرفیت‌های خالی تولید جزو برنامه‌های سال ۹۸ این وزارتخانه است ظرفیت تولید خالی در برخی رشته‌ها داریم، به عنوان نمونه بالغ بر ۵۰ درصد ظرفیت تولید کاشی و سرامیک خالی است.

رحمانی تصریح کرد: نیاز به سرمایه در گردش و تامین مالی واحدهای تولیدی برای افزایش ظرفیت تولید و فعال‌سازی ظرفیت‌های خالی باید مد نظر قرار بگیرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم بیست و سومین سالروز ملی صادرات در سالن اجلاس سران، اظهار داشت:

افزایش نرخ ارز باید سبب جهش صادراتی بشود، اشکالات ساختاری برای نیل به این هدف باید اصلاح بشود همچنین به دنبال شیوه های نوین تامین مالی هستیم، نظام بانکی باید تقویت بشود و این نیازمند همکاری و همراهی مشترک است.

 علیرغم تغییر نرخ ارز علت عدم رشد چند برابری و جهشی صادرات، برخی اشکالات ساختاری و تأمین‌نشدن نقدینگی مورد نیاز واحدهای تولیدی بوده است.

 

***  در ۷ ماهه نخست ۹۸، صادرات از لحاظ وزنی ۱۷ درصد رشد داشته است

 

وی گفت : زیر ساخت‌هایی مانند صنایع بسته‌بندی نوین، صنایع سورتینگ و پایانه صادراتی باید ایجاد شوند، لذا مشکلات باید اولویت‌بندی شده و همچنین در این حوزه تخصیص منابع باید حساب شده باشد تا در سایه اراده مشترک و تجمیع توان همه بخش‌ها و تخصیص صحیح منابع، با توجه به موقعیت جغرافیایی ویژه، نیروی انسانی سایر و فرصت‌ها موجود می‌توانیم گام‌های بزرگی در عرصه صادرات کشور برداریم.

رحمانی افزود: در ۷ ماهه نخست ۹۸، صادرات از لحاظ وزنی ۱۷ درصد افزایشی بوده است، صادرات به کشورهای همسایه تا ۱۴۰۰ را می‌خواهیم دو برابر کنیم همچنین الحاق به پیمان اقتصادی اوراسیا یک فرصت بزرگ صادراتی برای کشور است، در موافقتنامه با اوراسیا، کشورهای عضو ۵۰۲ قلم کالا با ۵۶ درصد تخفیف را به ما ترجیح داده‌اند و ما ۳۶۰ قلم کالا با ۳۲ درصد تخفیف را به کشورهای اوراسیا ترجیح دادیم، تشکل‌ها و بخش خصوصی از این فرصت باید نهایت استفاده کنند.

 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان، اظهار داشت:

توسعه صادرات جزو ۷ برنامه محوری وزارتخانه است و باور داریم که سال ۹۸ و ۹۹ پیشران اقتصادی ما صادرات است و صادرات کالاهای کیفی باید در دستور کار قرار بگیرد، ذیل برنامه توسعه صادرات ۴ برنامه داریم که صادرات به کشورهای همسایه در این راستا است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − 16 =

کلید مقابل را فعال کنید