کد خبر:107742
پ
شاخص
مدیرعامل شرکت ملی مس ایران گزارش داد

کسب رتبه هشتم جهان در صنعت مس /افزایش تولید مس به ۴۰۰ هزار تن تا پایان سال ۹۸/ داخلی‌سازی ۳۹۰ قطعه وارداتی/ افتتاح سه طرح به ارزش ۴۵۰۰ میلیارد تومان

مدیرعامل شرکت ملی مس ایران با اشاره به اینکه در صنعت مس در وضعیت مناسب و رتبه هشتم جهان قرار داریم از افزایش تولید مس به ۴۰۰ هزار تن تا پایان سال ۹۸ و افتتاح سه طرح به ارزش ۴۵۰۰ میلیارد تومان در کشور خبر داد.

مدیرعامل شرکت ملی مس ایران با اشاره به اینکه در صنعت مس در وضعیت مناسب و رتبه هشتم جهان قرار داریم از افزایش تولید مس به ۴۰۰ هزار تن تا پایان سال ۹۸ و افتتاح سه طرح به ارزش ۴۵۰۰ میلیارد تومان در کشور خبر داد.

 

*** صنعت مس در ایران و جهان

 

به گزارش خبرگزاری سروش، به نقل از خبرگزاری صنایع، اردشیر سعد محمدی در گفتگو با رسانه ملی پیرامون صنعت مس، با اشاره به بررسی ذخائر مس ایران، اظهار داشت:

میزان ذخایر بین‌المللی دنیا حدود ۸۵۰ میلیون تن مس خالص است، ایران نیز با ۳۴ و نیم میلیون تن مس خالص، رتبه هشتم جهان را دارا می‌باشد و با روند اکتشافاتی که در شرکت ملی مس در حال اجرا است امید بر این است که در آینده نزدیک رده هفتم دنیا را به دست بیاوریم.
وی در ادامه پیرامون وضعیت استخراج و اکتشاف مس در ایران افزود:
وضعیت استخراج بدین شرح است که ذخایر اقتصادی مس سرچشمه بالغ بر یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن، میزان ذخایر اقتصادی مس سونگون بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن و در شهربابک استان کرمان ذخایر اقتصادی مس به بیش از یک میلیارد تن ارتقا پیدا کرده است.
 

*** افزایش تولید مس به ۴۰۰ هزار تن تا پایان سال ۹۸

 
مدیرعامل شرکت ملی مس ایران با اشاره به کیفیت مس ایرانی، اظهار داشت:
خوشبختانه میزان کیفیت بهترین مس ایرانی از بهترین مس دنیا نیز بالاتر است در حال حاضر ایران قادر به تولید مس ۹۹.۹۹۴ را نیز تولید کند که به مس ۵-۹ در دنیا معروف شده است که در صنایع نانو و هایتک به کار می‌رود.
سعد محمدی ادامه گفت: خوشبختانه ما در سال ۹۸، ۱۵ درصد بیشتر از برنامه تولیدمان، رشد داشته‌ایم این موضوع در حالی است که ما حتی یکی از کوره‌ها را به دلایل زیست‌محیطی تعطیل کرده‌ایم.
انشاء الله با این روند ظرفیت تولید مس تا پایان سال ۹۸ به ۴۰۰ هزار تن خواهد رسید همچنین در خاتون آباد تا ۱۲۰ هزار تن، سرچشمه تا ۲۸۰ هزار تن نیز تولید مس خواهیم داشت تا نهایتا در آینده ظرفیت تولید مس در کشور را به ۵۰۰ هزار تن برسانیم.
 

*** ضرورت توجه به سرمایه‌گذاری در صنعت مس

 
وی در ادامه پیرامون تولید مس در جهان افزود:
میزان تولید جهانی در حال حاضر کمی بیش از ۲۴ میلیون تن است که از این میزان ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تن در چین تولید می‌شود، همچنین چین دو میلیون و ۷۵۰ هزار تن مس نیز خریداری می‌کند.
این موضوع به این معناست که سرمایه‌گذاری در زمینه مس در کشورهای پیشرفته شکل جدیدی را به خود گرفته است و لازم است ایران نیز به این موضوع توجه جدی‌تری داشته باشد.
مدیر عامل شرکت ملی مس در خصوص تقاضای مس ایران در جهان نیز بیان کرد:
در حال حاضر تمام نیاز بازار داخل را از طریق تابلوی بورس تامین خواهیم کرد و در این زمینه هیچ مشکلی نداریم، مابه تفاوت آن را صادر می‌کنیم که به دلیل کیفیت منحصر به فرد مس ایرانی خوشبختانه خریداران خوبی نیز در این زمینه برای آن وجود دارد.
 
 
 
*** اهمیت سرمایه‌گذاری در صنعت مس
 
سعد محمدی در ادامه گفتگوی خود با رسانه ملی به تشریح اهمیت سرمایه‌گذاری در زمینه مس پرداخت و گفت:
مس در دنیا به دو دلیل عمده به عنوان عنصر استراتژیک برای سرمایه‌گذاری شناخته شده است، نخست اینکه تا ۳۰ سال آینده استفاده از برق به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت و یکی از عناصر اصلی جهت انتقال برق، مس می‌باشد و از این رو سرمایه‌گذاری در این زمینه سودمند می‌باشد و دوم اینکه در ده سال آینده ۳۰ درصد خودروهای دنیا تبدیل به خودروهای برقی می‌شود که در ساخت خودروهای برقی نیز از مس بیشتری نسبت به خودروهای دیگر استفاده خواهد شد، با توجه به این دو موضوع تقاضای مس تا سال ۲۰۲۳ به بیش از دو و نیم میلیون تن ارتقاء خواهد یافت.
 
*** ۱.۸ میلیارد یورو سرمایه‌گذاری در زمینه مس
 
وی در خصوص سرمایه‌گذاری مس در ایران، گفت:
امید بر این است که با توجه به سرمایه‌گذاری‌هایی که در طرح‌های توسعه خود به ارزش ۱.۸ میلیارد یورو در زمینه مس انجام داده‌ایم قسمتی از این نیاز و تقاضای جهانی را در چند سال آینده بتوانیم به ایران اختصاص دهیم و بتوانیم در بازار جهانی حضور جدی، چشمگیر و فعال داشته باشیم.
 

*** افزایش سرمایه و توسعه شرکت ملی مس

 
مدیرعامل شرکت ملی مس پیرامون تامین مابقی سرمایه در این شرکت، اظهار داشت:
با توجه به شرایطی که مالکین این شرکت در بورس دارند و صحبت‌هایی که صورت گرفته، بخش زیادی از منابع شرکت از درآمدهای خود شرکت تامین می‌شود البته به زودی افزایش سرمایه را نیز از محل سودهای انباشته خواهیم داشت.
در حال حاضر چهار کارخانه کنسانتره ۱۵۰ هزار تنی از جمله کارخانه‌ای در کرمان، کارخانه‌ای در سرچشمه، میتوک فاز دو و فاز سه سونگون در حال عملیاتی شدن هستند که این اتفاق برای ما حدود ۷ هزار میلیارد تومان در سال گردش مالی دار، بنابراین با سرعت دادن و افزایش گردش مالی می‌توانیم سرمایه‌های وارد شده به سیستم را برای توسعه به کار ببریم.
وی در ادامه تصریح کرد: ضمن آنکه بازار سرمایه نیز روش‌های مختلف مالی را می‌تواند برای تامین سرمایه ما در این بخش فراهم کند و نگاه اقتصادی و سود‌دهی که بازار دارد می‌تواند پشتیبانی دلگرم‌کننده برای سرمایه‌گذاری جدی در این بخش باشد.
 

*** داخلی‌سازی ۳۹۰ قطعه در صنعت مس

 
سعد محمدی در خصوص میزان خودکفایی و داخلی‌سازی در صنعت مس، گفت:
در بخش ساخت قطعات توانسته‌ایم اکثر قریب به اتفاق قطعات را داخلی‌سازی کنیم همچنین در میز تعمیق ساخت داخل صنعت مس توانستیم با دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان تعامل خوبی داشته باشیم که از ۱۰۹۲ قطعه که در سال ۹۸ در دستور کار قرار گرفتند حدود ۳۹۰ عدد آن تاکنون ساخته شدند و مابقی نیز در حال مهندسی معکوس در حال ساخت هستند.
در بخش کنسانتره، ایمیدرو هماهنگی انجام داده است که بتوانیم با صنعتگران داخلی کاری برای داخل‌سازی داشته باشیم برای مثال در بخش داخلی‌سازی کوره‌ها ۹۵ درصد آجرهای نسوز آن را داخلی‌سازی کرده‌ایم اما در بخش تجهیزات خاص کوره‌ها هنوز وابسته هستیم.
وی با اشاره به سطح علمی و تکنولوژی کشور نیز در زمینه این صنعت، گفت:
از دانش روز دنیا عقب نیستیم خوشبختانه خود را با آموزش مداوم پرسنل خود به سطح دانش‌های جهانی رسانده‌ایم.
 

*** افتتاح سه طرح به ارزش ۴۵۰۰ میلیارد تومان

 
سعد محمدی در ادامه به راهکارهای جذب سرمایه‌گذار اشاره کرد و گفت:
اگر بتوانیم ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در بخش مس و میزان سوددهی آن را به نمایش بگذاریم متقاضیان برای سرمایه‌گذاری در این زمینه به راحتی به این صنعت ورود خواهند کرد که موجب افزایش گردش مالی، اشتغال‌زایی و ماندن سرمایه در کشور خواهد شد.
مدیر عامل شرکت ملی مس همچنین از افتتاح سه طرح به ارزش ۴۵۰۰ میلیارد تومان خبر داد و گفت:
کارخانه تولید اسید سولفوریک با ظرفیت ۶۱۰ هزار تن و سرمایه‌گذاری ۱۱۰ میلیون یوروئی، کوره خاتون‌آباد با ظرفیت ۱۲۰ هزار تنی و سرمایه‌گذاری ۱۵۰ میلیون یوروئی و کارخانه دیگر با سرمایه‌گذاری ۴۰میلیون یوروئی در این زمینه در حال بهره‌برداری هستند که جمعا بالغ بر ۴۵۰۰ میلیارد تومان می‌باشد.
 
*** اختلاف قیمت مس در بورس و بازار
 
سعد محمدی در گفتگو با رسانه ملی در بخشی از صحبت‌هایش به انتقادات وارد شده به اختلافات قیمت میان بورس و بازار نیز پاسخ داد و گفت:
تعیین‌کننده قیمت‌ها در صنعت مس بازار جهانی است، در بورس قیمت‌ها بر اساس تابلو مشخص می‌شود و به این صورت نیست که ما بخواهیم مستقیم مذاکره کنیم.
 
*** حمایت از صنایع پایین‌دستی
 
وی در رابطه با حمایت‌هایی که برای صنایع پایین‌دستی که از مس تغذیه می‌کنند نیز، اظهار داشت:
محصولات متفاوتی در بورس کالا در زمینه مس بفروش می‌رسد و برای شرکت‌هایی که توان خرید پایین‌تری دارند، فروش های سه ماهه و سود ۱۵ درصدی را در نظر گرفته‌ایم.
 

*** استراتژی سرمایه‌گذاری در بخش کنسانتره

 
به گزارش خبرگزاری سروش، مدیر عامل شرکت ملی مس ایران در پایان، اظهار داشت:
 
در زمینه ذوب و ذخیره معدنی مس در وضعیت مناسبی قرار داریم بنابراین اکنون استراتژی ما سرمایه‌گذاری در بخش کنسانتره است که ساخت چهار کارخانه آن را در دستور کار خود قرار داده‌ایم و در بخش معادن نیز به همان ترتیب باید تولیدات خود را بالا ببریم و سالانه ۱۸۵ میلیون تن عملیات معدنی انجام می‌دهیم که ۵۱ میلیون تن ماده معدنی است.
 
همچنین در حال برنامه‌ریزی برای نوسازی ناوگان و تجهیزات خود هستیم تا بتوانیم تجهیزات معدنی خود را ارتقا دهیم.

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری صنایع
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 − هفت =

کلید مقابل را فعال کنید