کد خبر:110416
پ
جایزه طراحی آینده ناسا
خبرگزاری سروش گزارش می‌دهد:

دانشمند توانمند ایرانی سه جایزه طراحی آینده ناسا را از آن خود کرد

دانشمند توانمند ایرانی که ریاست شرکت Contour Crafting و کرسی استادی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی را نیز عهده‌دار است سه جایزه طراحی آینده ناسا را از آن خود کرده است.

دانشمند توانمند ایرانی که ریاست شرکت Contour Crafting و کرسی استادی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی را نیز عهده‌دار است سه جایزه طراحی آینده ناسا را از آن خود کرده است.

 

*** دانشمند توانمند ایرانی سه جایزه طراحی آینده ناسا را از آن خود کرد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، بهرخ خوشنویس که عضو آکادمی ملی مهندسی و عضو آکادمی ملی مخترعین آمریکا در سال ۲۰۱۹ است.

خوشنویس ایرانی ساکن آمریکا است که در ساری به‌دنیا آمده و در اراک زندگی کرده است. کارشناسی خود را در رشته‌ مهندسی صنایع از دانشگاه شریف در سال ۱۳۵۳گرفت.

وی کارشناسی ارشدش را در همین رشته‌ در ایران و سپس برای ادامه تحصیل به آمریکا مهاجرت کرد و در دانشگاه اوکلاهما مدرک دکتری خود را گرفت.

رئیس شرکت Contour Crafting از مدرسان برجسته دروس اختراع، ابداع و نوآوری دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و هم‌چنین اعضای فعال انجمن دانشگاه و انجمن فارغ‌التحصیلان صنعتی شریف (SUTA) محسوب می‌شود و در همایش‌های این دو انجمن نیز مشارکت فعال دارد.

 

*** سوابق و سمت‌ها

 

خوشنویس رئیس شرکت Contour Crafting و مدیر عامل لوئیز ال دون و استاد مهندسی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (USC) در لس‌آنجلس است.

رئیس شرکت Contour Crafting در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی به‌عنوان استاد با چندین گروه مهندسی از جمله هوافضا، مکانیک، فضانوردی، عمران و محیط زیست، صنایع و سیستم‌ها همکاری می‌کند.

وی مدیر مرکز فناوری‌های ساخت سریع اتوماتیک (CRAFT) است و در فناوری‌های ساخت و رباتیک فعالیت دارد و هم‌چنین عضو جدید مفاهیم پیشرفته ناسا (NIAC) است.

خوشنویس عضو انجمن مهندسان سازه، عضو پژوهشکده مهندسی صنایع و سیستم‌ها و همکار انجمن شبیه‌سازی رایانه‌ای است.

 

*** اختراعات و جوایز

 

اختراعات خوشنویس در رسانه‌های معتبری مانند اشپیگل، هفته‌نامه تجارت، نیویورک تایمز، لس‌آنجلس تایمز، شبکه‌های بین‌المللی تلویزیونی، رادیویی و تبلیغات جهانی در سراسر جهان معرفی و پرداخته شد.

مدیر مرکز فناوری‌های ساخت سریع اتوماتیک در سال ۲۰۱۴، به عنوان دریافت‌کننده جایزه بزرگ مسابقه طراحی آینده (Grand Prize of the Creating the Future) برای اختراع فناوری ساخت رباتیک Contour Crafting انتخاب شد.

وی با اختراع Contour Crafting توانست جایزه بزرگ ناسا را از میان جوایز بیش از ۱۰۰۰ جایزه فناوری جهانی دریافت کند.

Contour Crafting هم‌چنین در سال ۲۰۱۴، به عنوان یکی از ۲۵ نامزد برتر در میان بیش از ۴۰۰۰ اختراع توسط برنامه تاریخ شگفتی‌های نو (History New Marvels) در سالن مشاهیر ملی مخترعین انتخاب شد.

پشتیبانی این برنامه توسط گروه رسانه‌های ناسا Tech Briefs Media و با حمایت مالی صنایع عمده از جمله Intel و HP انجام شده است و جایزه بزرگ به تنهایی یکی از برترین  ۱۰۰۰ فناوری رقابت جهانی تبدیل شد.

این دانشمند در سال ۲۰۱۶، اختراع دیگری با نام  SSS ارائه کرد که برنده جایزه برتر بین‌المللی ناسا برای مسابقه چالش‌های درون سیتو (In-Situ) شد.

خوشنویس در سال ۲۰۱۷ توسط مجله Connected World در کنار نام کسی چون الون ماسک به عنوان یکی از ده پیشگام برتر اینترنت اشیا (IoT) شناخته شد.

 

*** فناوری Contour Crafting 

 

Contour Crafting یا (CC) نوعی فناوری ساخت لایه‌لایه است که می‌تواند در ساخت خودکار سازه‌های کل و همچنین اجزاء فرعی مورد استفاده قرار گیرد.

با استفاده از این فرایند یک خانه مجزا یا مجموعه‌ای از خانه‌ها که هر یک احتمالا طراحی متفاوتی دارند ، ممکن است به‌طور خودکار در یک مرحله ساخته شود هم‌چنین در هر خانه تمام مجرای برق، لوله کشی و تهویه مطبوع تعبیه شود.

 

*** فناوری SIS و SLS

 

SIS فناوری تولید افزودنی (AM) است که در آن قسمت‌هایی لایه‌لایه از ماده پایه پودری ساخته می‌شوند. ایده اصلی فرآیند SIS ، جلوگیری از نواحی منتخب لایه‌های پودر از ذوب‌شدگی است.

SIS ممکن است روش مخالف با فرآیند انتخابی لیزر (SLS) باشد که در آن مناطق منتخب پودر توسط یک پرتو لیزر مناسب ساخته می‌شوند و هم‌چنین SIS از پمپاژ فله‌ای در بدن قسمت استفاده می‌کند ، ضمن اینکه مانع از ایستایی در مرزهای مختلف بدنه می‌شود.

 

*** فناوری SSS

 

SSS و چالش‌های درون سیتو (In-Situ) مربوط به فناوری‌هایی است که می‌توانند از مواد سیاره‌ای محلی ساختارهایی در ماه و مریخ بسازند.

فناوری SSS  قادر به ساخت مستقل پدهای فرود، جاده‌ها و ساخت آجرهای متصال و سایر اشیاء مانند ابزارهای فلزی و قطعات یدکی با استفاده از مواد داخل محل است.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، اغلب سخنرانی‌های رئیس شرکت Contour Crafting پیرامون اختراع، نوآوری و فناوری در TEDx با موضوع ساخت‌وساز خودکار بیش از یک میلیون‌ بار در سرتاسر جهان مشاهده شده است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × یک =

کلید مقابل را فعال کنید