کد خبر:110587
پ
وزیر امور خارجه روسیه
وزیر امور خارجه روسیه:

مسکو تمایلی برای بازگشت به چارچوب جی ۸ ندارد/ روسیه به هر اقدام خصمانه آمریکا پاسخ خواهد داد

وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به اینکه مسکو تمایلی به بازگشت به چارچوب جی ۸ ندارد تاکید کرد که این کشور به هر اقدام خصمانه آمریکا پاسخ خواهد داد.

وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به اینکه مسکو تمایلی به بازگشت به چارچوب جی ۸ ندارد تاکید کرد که این کشور به هر اقدام خصمانه آمریکا پاسخ خواهد داد.

 

*** روسیه به هر اقدام خصمانه آمریکا پاسخ خواهد داد

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سرگئی لاوروف در مصاحبه‌ با خبرگزاری «تاس» درباره نتایج سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که مسکو در آینده نیز همچنان به اقدامات غیردوستانه واشنگتن، در صورت ادامه آنها، پاسخ خواهد داد.

وزیر خارجه روسیه گفت: «اگر حملات خصمانه علیه روسیه از طرف آمریکایی ادامه پیدا کند، ما همچون گذشته به اقدام خصمانه آمریکا پاسخ خواهیم داد.

با این وجود، ما معتقدیم که به تعویق افتادن حل و فصل مشکلاتی که برای دو کشور و برای کل جهان مهم هستند، اشتباه است.»

لاوروف تأکید کرد که پیشنهادهای روسیه برای ایجاد همکاری با ایالات متحده در زمینه‌های مختلف همچنان به روی میز قرار دارد.

این پیشنهادها درباره موضوع ثبات راهبردی نیز صدق می‌کند که روسیه و ایالات متحده به عنوان بزرگترین قدرت‌های هسته‌ای در جهان مسئولیت ویژه‌ای در قبال آن دارند.

 

*** روسیه انتظار بالایی از دورنمای همکاری‌ها با آمریکا در سال ۲۰۲۰ ندارد

 

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در ارزیابی چشم‌انداز کار مشترک دو کشور در سال آینده، گفت که طرف روسی بر اساس برخورد واقع‌بینانه عمل می‌کند و همچنان به بهبود اوضاع امیدوار است، ولی انتظار زیادی از روند آتی روابط دوجانبه نباید داشت.

لاوروف همچنین یادآور شد که مسکو درباره تمایلات و نگرش دولت “دونالد ترامپ” رئیس‌جمهوری آمریکا به تعامل سازنده، نه بر اساس اظهارات مقامات، بلکه بر اساس عملکرد واشنگتن نتیجه گیری خواهد کرد.

ضمن اینکه، وجود عوامل مهارکننده مربوط به اوضاع سیاست داخلی در ایالات متحده و مبارزات انتخاباتی است که در سال آینده آغاز می‌شود و در آن “بدخواهان روسیه” ممکن است سعی کنند بار دیگر از تمایلات “روس‌هراسی” برای رسیدن به اهداف سیاسی خود استفاده کنند، نیز نباید از نظر دور داشت.

 

*** روسیه خواستار تمدید فوری پیمان “استارت-۳” بدون پیش شرط است

 

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که مسکو از تمدید پیمان مربوط به اقدامات برای ادامه کاهش و محدود کردن تسلیحات تهاجمی راهبردی (استارت-۳) بدون هیچ پیش شرط و تأخیرهای مصنوعی حمایت می‌کند.

وی گفت: «پس از از بین رفتن پیمان نابودی موشک‌های برد متوسط و کوتاه‌تر، پیمان استارت-۳ آخرین ابزار قانونی بین المللی است که به طور متقابل توان بالقوه موشکی-هسته‌ای کشورهای ما را محدود کرده و قابلیت پیش بینی در زمینه کنترل تسلیحات را فراهم می‌کند. البته با توجه به موضع گریزان کاخ سفید، دشوار است که بگوییم آیا این موضوع به “محوری” برای از سر گیری مذاکرات تبدیل خواهد شد یا خیر.»

لاوروف همچنین تأکید کرد که پیمان استارت-۳ از نظر ماهیت دوجانبه است و این بدان معناست که جذب سایر کشورها برای تمدید آن غیرممکن است.

 

*** امید برای حل مناقشه دونباس در دوره ریاست جمهوری ولادیمیر زلنسکی بوجود آمده است

 

وزیر خارجه روسیه همچنین ابراز عقیده کرد که امید برای پیشرفت در حل و فصل مناقشه نظامی در منطقه دونباس (شرق اوکراین) در دوره ریاست جمهوری “ولادیمیر زلنسکی” بوجود آمده است.

وی گفت: «متأسفانه، درگیری‌ها در شرق اوکراین همچنان ادامه دارد و هنوز در خط تماس تیراندازی‌ها شنیده می‌شود و محاصره این منطقه به قوت خویش باقی مانده است.»

لاوروف افزود: «با این وجود، امید برای پیشرفت در حل و فصل این مناقشه باقی مانده است.

رئیس‌جمهور زلنسکی پایان سریع جنگ در مناطق جنوب شرقی اوکراین را یکی از مهمترین اولویت‌های دوره ریاست‌جمهوری اعلام کرده و طی مدت ۵ ماه توانسته آنچه که پیشینیانش سرسختانه سال‌ها از انجام آن امتناع می ورزیدند، را انجام دهد.»

 

*** علت ناکامی آمریکا

 

وی در پاسخ به سئوال دیگری در تشریح علت ناکامی آمریکا در تلاش برای “اجرای کودتاهای دولتی در کشورهای آمریکای لاتین” یادآور شد که دولت ایالات متحده تلاش می‌کند تا نقاط ضعف خود در جهت گیری به سمت منطقه آمریکای لاتین، بعنوان “نیروی خارجی متخاصم” را ، از جمله با متهم کردن مسکو به کمک به دولت‌های منطقه مخفی کند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر خارجه روسیه در پایان اظهار داشت:

مبارزات جدی سیاسی و اطلاعاتی علیه روسیه انجام می‌شود و در این رابطه از مکانیسم مجازات‌های ثانویه و در وهله نخست، مجازات‌های مالی به طور فعال استفاده می‌شود.

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده + 2 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول