کد خبر:110945
پ
میرزابیگی
رئیس سازمان نظام پرستاری در نشست خبری به مناسبت روز پرستار، تشریح کرد

سه مشکل اصلی پرستاران در نظام بهداشت و درمان کشور

رئیس سازمان نظام پرستاری، کمبود نیرو، معوقات و مشکلات سامانه قاصدک را سه مشکل اصلی پرستاران در نظام بهداشت و درمان کشور دانست که سازمان نظام پرستاری، پیگیری و رفع آنها را در دستور کار خود دارد.

رئیس سازمان نظام پرستاری، کمبود نیرو، معوقات و مشکلات سامانه قاصدک را سه مشکل اصلی پرستاران در نظام بهداشت و درمان کشور دانست که سازمان نظام پرستاری، پیگیری و رفع آنها را در دستور کار خود دارد.

 

*** توضیح خدمات سازمان نظام پرستاری 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمد میرزابیگی با اشاره به شعار سال ۹۸ روز پرستار مبنی بر جامعه و سلامت، هویت و منزلت، رفاه و معیشت به توضیح خدمات سازمان نظام پرستاری پرداخت و اظهار داشت:

سازمان با ۱۸۰ هزار عضو یکی از نهادهای عمومی غیردولتی است که بر اساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی از سال ۸۱ آغاز به کار کرده‌ و توانسته در دوره‌های مختلف مسائل  حوزه پرستاری را با  رویکردهای مختلف پیگیری کند مفتخریم که اعلام کنیم در دوره پنجم نظام پرستاری عمده فعالیت‌ها با حضور جوانان دهه هفتادی انجام شود.

وی در ادامه رویکرد این دوره از کار نظام پرستاری را تعاملی و از جنس نگاه به مسائل و ارائه راه حل‌ها دانست و گفت‌:

از این رو برای پیگیری مسائل لحظه‌ای درنگ نخواهیم کرد؛ چه از نظر حقوق مردم و چه از نظر حقوق حرفه‌ای و صنفی پرستاران؛ چرا که مسائل مربوط به حوزه پرستاری از سرنوشت مردم جدا نیست.

میرزابیگی در ادامه صحبت‌هایش، روز پرستار در سال ۹۸ را مقارن با شروع سال ۲۰۲۰ میلادی دانست و افزود:‌

این سال به عنوان سال پرستاری نامگذاری شده است. سال ۹۸ در سراسر کشور با مشارکت جامعه پرستاری و نهادهای هویتی شامل سازمان نظام پرستاری و معاونت پرستاری جشن‌هایی برگزار خواهد شد و برنامه‌هایی در این زمینه داریم.

 

 

*** سه مشکل عمده حوزه پرستاری

 

وی در ادامه اولویت فعلی سازمان نظام پرستاری را رفع موانع موجود برای پرستاران دانست و گفت: کمبود نیرو، معوقات پرستاران، مشکلات سامانه قاصدک همگی از مشکلاتی است که در دیدار با کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، شخص رئیس مجلس، معاون اول رئیس جمهور و وزیر بهداشت به آن اشاره کرده و پیگیر حل آن بوده‌ایم.

 

*** کمبود شدید نیروی پرستاری

 

وی با بیان این که طی دو یا سه سال گذشته استخدام  مناسب در حوزه پرستاری صورت نگرفته است، بیان کرد:‌ استخدام‌نکردن پرستاران و از طرفی بازنشستگی نیروهای قدیمی منجر به کمبود شدید نیروی پرستاری در کشور شد.

نمی‌توانیم از توسعه تخت‌های بیمارستانی صحبت کنیم بدون آن که در نظر بگیریم به ازای هر تخت بیمارستانی در ۲۴ ساعت شبانه روز باید ۲.۵ نفر گروه پرستاری مشغول  به کار باشد که از این عدد ۱.۸ نیروهای کارشناس پرستاری و ۷./ از گروه پرستاری شامل نیروهای وابسته به پرستاری باشند.

 

 

طی برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه استخدام پرستاران با روند مناسبی انجام شد. حتی طی سال‌های ۹۲ تا ۹۵ نیز استخدام پرستار در بخش دولتی و غیر دولتی داشتیم و حدود ۴۳ هزار و ۵۰۰ نفر پرستار استخدام شدند اما از سال ۹۵ تا سال ۹۸ هیچ استخدامی صورت نگرفته؛ این در حالی است که طی این سه سال افزایش تعداد تخت و بخش‌های بیمارستانی را در سطح کشور شاهد بودیم.

رئیس سازمان نظام پرستاری ادامه داد: در خصوص کمبود نیروی پرستار اکنون به آمار قبل از سال ۹۲ رسیده‌ایم به شکلی که در سال ۹۵ به ازای هر تخت بیمارستانی، حدود ۱.۳ نفر گروه پرستاری داشتیم که این عدد در حال حاضر به عدد ۹./ رسیده است.

کمبود نیروی پرستار علاوه بر این که مشکلاتی برای خود پرستاران از لحاظ افزایش فشار کاری ایجاد می‌کند، منجر به مشکلاتی برای بیماران به ویژه بیماران بستری شده در بخش‌های ویژه را به دنبال خواهد داشت.

 

*** قول وزیر بهداشت برای جذب ۹هزار پرستار تا اسفندماه ۹۸

 

میرزا بیگی با اشاره به قول مساعد وزیر بهداشت، مبنی بر استخدام ۹ هزار نفر نیروی پرستاری تا اسفند ماه سال ۹۸، گفت‌:

امیدواریم با این احتساب بخشی از کمبودهای این حوزه  برطرف شود. همچنین با توجه به این که جامعه ایران در حرکت به سوی سالمندی پیش خواهد رفت تربیت دانشجویان پرستار نیز اولویت خواهد داشت چراکه حداقل تا ۱۰ سال آینده نیاز است که سالی ۹ هزار نیروی پرستار استخدام شوند.

 

*** تاخیرهای ۸ تا ۲۲ ماهه در پرداخت معوقات پرستاران

 

وی در ادامه سخنان خود به مشکلات حوزه پرداخت دستمزد پرستاران اشاره کرد و گفت:‌

در حال حاضر میزان معوقات پرستاران حداقل ۸ ماه و حداکثر ۲۲ ماه است؛ به طوری که در شهر محرومی مانند گچساران، کارانه و اضافه کار پرستاران همچنان پس از ۲۲ ماه پرداخت نشده است.

رئیس سازمان نظام پرستاری همچنین ادامه داد:

طرح قاصدک که از زمان دولت یازدهم شروع به  کار کرد از ابتدا مشکلات خود را داشت؛ اما معاونت درمان وقت، به حرف پرستاران و نمایندگان آنها گوش نکرد تا جایی که در یکی دو سال گذشته مشکلات معوقات به اوج خود رسید.

میرزابیگی با اشاره به دوره خدمت خود در معاونت پرستاری وزارت بهداشت، افزود:

در شروع کار بنده از اسفند سال ۹۲ کل معوقات پرستاری که ۸۸۰ میلیارد تومان برآورد شده بود با رایزنی‌های صورت گرفته پرداخت شد و تا زمان حضور من در وزارتخانه این معوقات بیشتر از ۳ الی ۵ ماه گزارش نشد.

 

*** انتقاد از عملکرد سامانه قاصدک

 

وی در انتقاد از عملکرد سامانه قاصدک، گفت:

باید نوع پرداخت فوق مبتنی بر عملکرد و نتیجه کاری باشد که پرستار ارائه می‌دهد و نه مبتنی بر وقت و حقوق  پرستار با حذف سامانه قاصدک در کوتاه مدت به نظام پرداختی قبل بازردیم اما برای بلند مدت باید به فکر نوع پرداخت مناسبی باشیم.

میرزابیگی با اشاره به این که پرستاران سالانه ۸۹۰ میلیون بار مراجعه را به عنوان خط مقدم نظام سلامت پاسخ‌گو هستند، بیان کرد:

سلامت حق مردم است و پیگیری مشکلات پرستاران می‌تواند کمکی به بیماران نیز باشد. به عنوان مثال ارائه خدمات مراقبتی پرستاری در منزل برای بیماران مزمن می‌تواند منجر به کاهش مراجعه به بیمارستان‌ها شده و کاهش هزینه‌های بیمار، بیمه‌ها و غیره را به دنبال داشته باشد.

 

*** ضرورت ارائه خدمات پرستاری در منزل

 

وی با اشاره به این که جامعه پرستاری برای این موضوع اعلام آمادگی کرده است گفت:

با توجه به این که ۴۰ درصد بیماران بیمارستانی را بیماران مزمن تشکیل می‌دهند، باید با همکاری وزارت بهداشت، به فکر ارائه خدمات مناسب در منزل برای بیماران سکته‌ مغزی، بیماران سرطانی، بیماران دارای شرایط پایدار که در آی سی یو بستری شده‌اند و غیره باشیم که خوشبختانه طرح این موضوع در جلساتی که با مسئولین مختلف داشته‌ایم، مورد استقبال آنها قرار  گرفته است.

میرزابیگی ادامه داد: اکنون هزار مرکز مراقبت فعال پرستاری می‌تواند خدمات پرستاری را با قیمت‌های ارزان‌تر از بیمارستان‌ها به مردم ارائه دهند. 

 

 

دریافت این گونه خدمات علاوه بر آن که هزینه‌ هتلینگ بیمارستان، هزینه رفت و آمد و غیره ندارد، منجر به کاهش بروز عفونت‌های بیمارستانی در بیماران نیز خواهد شد طی بررسی‌های صورت گرفته کاهش هزینه‌ها در بخش دریافت خدمات پرستاری در منزل حدود ۲۰ تا ۸۰ درصد برآورد شده است.

وی با اشاره به انجام طرح پایلوت پرستاری در منزل در ۳ استان کرمان، همدان و اردبیل، گفت: این طرح‌ می‌تواند یک حق پیشنهاد به پزشک و یک حق انتخاب به بیمار برای انتخاب روند درمانی‌اش بدهد.

میرزابیگی در خصوص استخدام پرستاران در بیمارستان‌های خصوصی نیز اظهار کرد:

تاکید می‌کنیم که بیمارستان‌های خصوصی هنگام استخدام پرستاران دقت بیشتری برای پذیرش و مدارک ارائه شده از سوی متقاضیان کار داشته باشند تا اصالت کار دقیقا احراز شود.

 

*** توقف طرح تربیت کمک پرستار در بیمارستان‌ها

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس سازمان نظام پرستاری در پایان با اشاره به تربیت نیروی پرستار بومی نیز، اظهار داشت:

این طرح در سازمان نظام پرستاری آغاز به کار کرد اما با مخالفت برخی از همکاران مواجه شد. هدف اصلی این طرح آن بود که ۳۰ درصد از خدمات گروه پرستاری که نیاز به تحصیلات دانشگاهی ندارد توسط افرادی ارائه شود که دوره‌های یک ساله کمک پرستاری را گذرانده باشند؛ به طور کلی یعنی این افراد باید یک چهارم دوره تحصیل پرستار را گذرانده و به شکل یک چهارم تعداد پرستاران جذب کار شده تا یک چهارم خدمات پرستاری را به بیمار ارائه دهند.

در همین زمینه پس از آن که خدمات ارائه شده توسط پرستار دسته بندی شد، حوزه کاری کمک پرستاران نیز مشخص گردید این خدمات شامل کارهایی که اکنون می‌بینیم که خود بیمار یا همراهش انجام می‌دهند اکنون این طرح متوقف شده است؛ اما در صورتی که نیاز به تربیت کمک پرستار داشته باشیم با توجه به نیاز بخش‌های درمانی، تربیت کمک پرستاران از سر گرفته خواهد شد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − چهار =

کلید مقابل را فعال کنید