خبرنگار :
پ
رئیس سازمان نظام پرستاری کشور در گفت‌و‌گوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری سروش:

اجرای طرح هوم‌کر و کاهش ۲۰ الی ۸۰ درصدی هزینه‌های درمانی/ استخدام ۹ هزار پرستار تا پایان سال جاری

کاهش ۲۰ الی ۸۰ درصدی هزینه‌های درمانی با اجرای طرح هوم‌کر در کشور و استخدام ۹ هزار پرستار تا پایان سال جاری، دو خبر ویژه رئیس سازمان نظام پرستاری کشور بود که در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری سروش مطرح شد.

 

*** اجرای طرح هوم‌کر

 

به گزارش خبرگزاری سروش، محمد میرزابیگی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار این خبرگزاری، پیرامون طرح هوم‌کر یا همان ارائه خدمات پرستاری در منزل، اظهار داشت:

از زمان معاونت بنده در وزارت بهداشت و درمان این طرح مراحل مفصلی را طی کرد تا آیین‌نامه اجرایی آن ابلاغ شد.

در حال حاضر نیز بیش از ۱۰۰۰ مرکز خدمات هوم‌کر که خدمات پرستاری در منزل است در سطح کشور تاسیس شده و بسته‌های خدمتی پنج بیماری مزمن نیز در این طرح نوشته شده است.

اجرای این طرح در شهرهای اردبیل، همدان و کرمان به صورت آزمایشی اجرا شده و با مطالعاتی که از تجربه سایر کشورها در این زمینه انجام شده و همچنین بررسی پروسه خدمات آن کشورها به بیماران خود، این خدمات بومی‌سازی شده است.

 

 

طرح هوم‌کر

 

*** کاهش ۲۰ الی ۸۰ هزینه‌ها با اجرای طرح هوم‌کر

 

وی در ادامه خاطرنشان کرد:

دریافت خدمات پرستاری در منزل علاوه بر آن که هزینه‌ هتلینگ بیمارستان، هزینه رفت و آمد و غیره ندارد، منجر به کاهش بروز عفونت‌های بیمارستانی در بیماران نیز خواهد شد.

طی بررسی‌های صورت گرفته کاهش هزینه‌های درمانی با اجرای طرح هوم‌کر حدود ۲۰ تا ۸۰ درصد برآورد شده است.

 

*** اجرای طرح هوم‌کر در سراسر کشور

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس سازمان نظام پرستاری کشور در ادامه، اظهار داشت:

این طرح در حال حاضر در مسیر تصویب در شورای عالی بیمه قرار دارد و ۳ مصوبه‌ای که این شورا در خصوص این موضوع صادر کرده است و همچنین با حمایتی که وزیر بهداشت از بحث خدمات پرستاری در منزل داشته است، انشاالله این طرح بزودی با موفقیت در سراسر کشور عملیاتی خواهد شد.

 

*** ضرورت استخدام پرستار در نظام بهداشت و درمان

 

رئیس سازمان نظام پرستاری در بخش دیگری از گفت‌و‌گوی خود با خبرنگار خبرگزاری سروش پیرامون طرح هوم‌کر با اشاره به کمبود و ضرورت استخدام پرستار در نظام بهداشت و درمان کشور، اظهار داشت:

طی توافقی که حدود یک‌سال و نیم قبل با سازمان مدیریت و وزارت بهداشت صورت گرفت، تصمیم بر این شد که ۱۰ هزار نفر نیروی پرستاری در سطح کشور استخدام شوند اما در این میان حدود ۴۳۰۰ پرستار جذب شد و مابقی این تعداد به غیر پرستاران اختصاص داده شد.

میرزابیگی در ادامه اضافه کرد:

این موضوع از طریق سازمان نظام پزشکی و معاونت پرستاری وزارت بهداشت مورد پیگیری قرار گرفت و در حال حاضر نیز با پیگیری‌هایی که از مجلس، دولت و دیگر دستگاه‌های اجرایی صورت گرفته و همچنین طی دیدار با معاون اول رئیس‌جمهور و وزیر بهداشت این قول را گرفتیم که پنج هزار نفر پرستار جدید را به اضافه جبران خطایی که در استخدام قبلی رخ داده بود که در مجموع ۹ هزار پرستار می‌شود تا پایان سال ۹۸ استخدام شوند.

 

 

*** طرح هوم‌کر و ضرورت تربیت دانشجویان پرستار

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رئیس سازمان نظام پرستاری در پایان، ضمن اشاره به طرح هوم‌کر و نیاز بهداشت و درمان کشور به استخدام پرستاران، اظهار داشت:

با توجه به این که جامعه ایران به سوی سالمندی پیش خواهد رفت، تربیت دانشجویان پرستار اهمیت زیادی خواهد داشت، بگونه‌ای که نیاز است حداقل تا ۱۰ سال آینده، سالی ۹ هزار پرستار جدید استخدام شود.

در پایان می‌توانید گزارش تصویری این مصاحبه را مشاهده نمایید:

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
دریافت ویدیو
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × چهار =

کلید مقابل را فعال کنید