کد خبر:111154
پ
اردکانیان
وزیر نیرو:

بهره‌برداری ۹۰ پروژه صنعت آب و برق کشور در قالب پویش “الف-ب-ایران”

وزیر نیرو از بهره‌برداری ۹۰ پروژه صنعت آب و برق کشور در قالب پویش “الف-ب-ایران” در سال ۹۸ خبر داد.

وزیر نیرو از بهره‌برداری ۹۰ پروژه صنعت آب و برق کشور در قالب پویش “الف-ب-ایران” در سال ۹۸ خبر داد.

 

*** بهره‌برداری از ۹۰ پروژه صنعت آب و برق کشور

 

به گزارش خبرگزاری سروش، رضا اردکانیان در آیین افتتاح طرح‌های صنعت آب استان اردبیل در محل سد احمدبیگلو مشگین‌شهر، اظهار داشت:

امروز در هفته یازدهم پویش هر هفته الف-ب-ایران هستیم و تاکنون موفق شدیم با تلاش و فعالیت شبانه‌روزی همه نیروهای طراح، برنامه‌ریز، محاسب، پیمانکاران و سازندگان در هر دو صنعت آب و برق از ۱۷ مهرماه که ریاست محترم جمهور در جلسه هیات وزیران آغاز این پویش را اعلام کرد، ۹۰ پروژه را در سراسر کشور با سرمایه‌گذاری بالغ‌بر ۷۹۲۰ میلیارد تومان به نقطه افتتاح برسانیم.

وی افزود: هم‌زمان با افتتاح این پروژه‌ها حدود ۲۹ پروژه دیگر نیز با سرمایه‌گذاری سه‌هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان کلنگ‌زنی شده و عملیات اجرایی آن‌ها آغاز شده که امیدواریم در سال‌های آتی به ثمر برسد.

اردکانیان تصریح کرد: در استان اردبیل وزارت نیرو در حال حاضر ۴۱ پروژه بزرگ را در بخش‌های مختلف صنعت آب و برق، آب و فاضلاب در دست اجرا داریم و اعتباری که برای این پروژه‌ها در نظر گرفته شده و هزینه خواهد شد بالغ‌بر ۸۳۳۶ میلیارد تومان می‌باشد.

وزیر نیرو ادامه داد: در مقایسه با سایر استان‌ها سطح پیشرفت کار در استان اردبیل سطح خوبی است و به طور متوسط پروژه‌ها ما حدود ۶۰ درصد پیشرفت دارند که امیدواریم تا پایان دولت دوازدهم تعداد قابل ملاحظه‌ای از این پروژه‌ها به بهره‌برداری برسند.

وی گفت: امروز سه سد از مجموع ۱۰ سدی که در پویش الف-ب-ایران در نیمه دوم سال جاری وعده شده بود افتتاح می‌شود و هموطنان عزیز در بخش‌های شرب و بهداشت و کشاورزی و محیط زیست و مصارف صنعتی از مواهب این سازه‌ها بهره‌مند خواهند شد.

 

*** بهره‌برداری از ۳۹ سد بزرگ در کشور

 

اردکانیان خاطرنشان کرد: به مناسبت موضوع افتتاح این سه سد که طبق آخرین اعلام کمیسیون بین‌المللی سدهای بزرگ که یک مجموعه شناخته شده بین‌المللی است، در حال حاضر ۹۷ کشور آمار سدهای خود را به این کمیسیون اعلام کردند و بر اساس آمار جمع آوری شده در حال حاضر تعداد ۵۷ هزار و ۲۰۰ سد بزرگ در دنیا در حال بهره‌برداری است که از این تعداد ۳۴ هزار در قاره آسیا و از این تعداد نیز نزدیک ۲۴ هزار سد در کشور چین ساخته شده و در دست بهره‌برداری است و مابقی در سایر کشورها.

وزیر نیرو اضافه کرد: در کشور ما ایران نیز در حال حاضر ۱۸۳ سد بزرگ در دست بهره‌برداری است که شامل سدهایی که امروز افتتاح می‌شوند و با افتخار اعلام می‌کنیم که نتیجه تلاش همه دست‌اندرکاران این صنعت و حمایت‌های دولت، مجلس و اجازه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی برای استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در دولت تدبیر و امید از ابتدا تا کنون ۳۹ سد بزرگ در صنعت آب کشور به بهره‌برداری رسیده‌اند.

اردکانیان با بیان اینکه برنامه ما این است که تا پایان دوره این دولت ۳۱ سد دیگر هم به مدار بهره‌برداری بیایند، گفت:

طبیعی این سازه‌ها در مراحل اجرا و بهره‌برداری نیز ظرفیت اشتغال مستقیم و غیرمستقیم دارند.

 

*** کلنگ‌زنی خط دوم انتقال فاضلاب شهر اردبیل

 

وزیر نیرو گفت: از محل ۳۹ سدی که در دولت تدبیر و امید به بهره‌برداری رسیده‌اند، حدود ۱۰۰ هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم در زمان اجرا و بهره‌برداری فراهم شده و از محل ۳۱ سد دیگر نیز که در برنامه بوده و تا پایان دولت به بهره‌برداری خواهند رسید حدود ۷۵ هزار اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ایجاد خواهد شد.

وی افزود: استان اردبیل به عنوان یکی از استان‌های مهم مرزی کشور و نقش تأثیرگذاری که در رونق تولید و توسعه دارد در حال حاضر در وضعیتی است که به نسبت سال‌های قبل از اطمینان و آرامش خاطر بیشتری نسبت به تأمین آب برخوردار است و وضعیت تخصیص منابع آب به میزان قابل توجهی بهبود پیدا کرده است.

اردکانیان تصریح کرد: ما امروز چهار پروژه مهم را با سرمایه‌گذاری حدود ۳۸۱ میلیارد تومان در استان اردبیل افتتاح می‌کنیم و هم‌زمان مراسم کلنگ‌زنی خط دوم انتقال فاضلاب شهر اردبیل نیز با اعتبار حدود ۴۰ میلیارد تومان آغاز خواهد شد.

 

*** بهره‌برداری از چند طرح دیگر 

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر نیرو در پایان اظهار داشت:

سد احمدبیگلو و شبکه آبیاری و زهکشی که امروز افتتاح می‌شود نقش مهمی در تأمین آب آشامیدنی هموطنان ما در شهر مشگین‌شهر و روستاهای اطراف دارد و قادر خواهد بود دو هزار و ۳۵ هکتار اراضی پایین دست خود را از آب تنظیم‌شده بهره‌مند کند.

دو سد دیگر بفراجرد خلخال با سرمایه‌گذاری ۷۷ میلیارد تومان برای تأمین آب شرب خلخال و تازه کند گرمی با سرمایه‌گذاری ۷۷ میلیارد تومان برای تأمین آب شرب تازه کند و روستاهای اطراف به بهره‌برداری می‌رسد.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 + 17 =

کلید مقابل را فعال کنید

همراه اول