کد خبر:111126
پ
سعید نمکی
نامه وزیر بهداشت به دبیرکل سازمان جهانی بهداشت:

محدودیت در دسترسی ایران به تامین دارو/ ضرورت انجام اقدامی از سوی جامعه بین‌‌المللی

وزیر بهداشت در نامه‌ای به دبیرکل سازمان جهانی بهداشت ضمن اعلام محدودیت در دسترسی ایران به تامین دارو  بر ضرورت انجام اقدامی از سوی جامعه بین‌‌المللی در این خصوص تاکید کرد.

وزیر بهداشت در نامه‌ای به دبیرکل سازمان جهانی بهداشت ضمن اعلام محدودیت در دسترسی ایران به تامین دارو  بر ضرورت انجام اقدامی از سوی جامعه بین‌‌المللی در این خصوص تاکید کرد.

 

*** محدودیت در دسترسی ایران به تامین دارو

 

به گزارش خبرگزاری سروش، سعید نمکی با اشاره به تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران در نامه‌ای به “تدروس آدانوم”؛ دبیرکل سازمان جهانی بهداشت، نوشت:

همانطور که مسلماً آگاه هستید، ایرانیان قربانی جنگ اقتصادی هستند که توسط دولت ایالات متحده آمریکا تحمیل شده است.

وی در بخشی از این نامه تاکید کرده است که محدودیت‌های شدید اعمال شده توسط آمریکا تهیه و واردات دارو و وسایل پزشکی را برای شهروندان ایرانی غیر ممکن کرده است در حالی که دولت آمریکا مدعی است که تحریم‌های اقتصادی آنان علیه ایران شامل دارو، مواد غذایی و وسایل پزشکی نمی‌شود اما واشنگتن تقریبا تمام معاملات مالی ایران از طریق سیستم بانکی بین‌المللی را مسدود کرده است.

به نوشته نمکی آمریکا با اعمال قوانین سختگیرانه در حقیقت انجام معاملات بشردوستانه توسط شرکت‌ها را محدود کرده و مانع ورود کالاهایی پزشکی به ایران است.

وزیر بهداشت ایران در ادامه افزود: به دنبال نامه قبلی من در تاریخ ۱۷ نوامبر (۲۶ آبان) ۲۰۱۹، اوضاع بدتر شده است و برای رفع این اوضاع وخیم، مطلقاً اقدامی از جامعه بین‌المللی و به ویژه هیچ یک از نمایندگان سازمان ملل ندیده‌ایم.

 

*** آمریکا دست به جنایت بشری علیه ایران زده است

 

براساس نامه نمکی به مدیر کل سازمان جهانی بهداشت، آمریکا با تحریم ایران، نه تنها متهم به انجام “تروریسم اقتصادی” است، بلکه علیه شهروندان ایرانی دست به ارتکاب جنایت علیه بشریت زده است.

وی با اشاره به تحریم‌های آمریکا یادآور شده که موانع عمده بر واردات مواد غذایی، دارو و وسایل پزشکی و گزینه‌های درمانی موجود برای بیماران ایرانی تأثیر گذاشته است به طور خاص، من بر تحریم‌های جدید آمریکا علیه داروهای ۳۴۵ بیمار موکوپلی‌ساکاریدوز (MPS) متذکر می‌شوم که دو شرکت آمریکایی مانع ارسال داروهای این نوع از بیماری به ایران می‌شوند.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در پایان نامه وزیر بهداشت آمده است:

جمهوری اسلامی ایران همواره بر اساس منافع مشترک و احترام متقابل به دنبال تعامل سازنده و عزتمندانه با جهان بوده است.

در مقابل، ایالات متحده بدون توجه به حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل با خروج یکجانبه از توافق هسته‌ای تحریم‌های اقتصادی علیه ایران اعمال کرده است.

می‌خواهم به شما اطلاع دهم که صدها کودک ایرانی مبتلا به MPS به دلیل کمبود داروهای فوق در معرض خطر مرگ و میر و عوارض جانبی قرار گرفته‌اند.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − 13 =

کلید مقابل را فعال کنید