کد خبر:111527
پ
کرونا
 نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران در یادداشتی عنوان کرد

رفتار مسئولانه و پایدار، کلید نجات بورس

 نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران در یادداشتی پیرامون آثار شهادت سردار سلیمانی بر اقتصاد، رفتار مسئولانه و پایدار را کلید نجات بورس عنوان کرد.

 نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران در یادداشتی پیرامون آثار شهادت سردار سلیمانی بر اقتصاد ایران، رفتار مسئولانه و پایدار را کلید نجات بورس عنوان کرد.

 

*** رفتار مسئولانه و پایدار، کلید نجات بورس

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در پی ترور و به شهادت‌رسیدن سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی، توسط نیروهای آمریکایی، تنش در منطقه به سطوح بی سابقه‌ای رسیده و بسیاری از «سناریوهای حدی» که تا دیروز، هیچ وزنی در سبد ریسک فعالان بازار سرمایه نداشت؛ امروز بعنوان سناریوهای محتمل روی میز قرار گرفته‌اند.

در این شرایط، عده ای فعالان بازار سرمایه، با استناد به آئین نامه شرایط اضطراری بورس، خواستار تعطیلی سه روزه این بازار شده‌اند.

این موضوع را می توان از دو جهت مورد بحث و بررسی قرار داد:

 

از منظر تنظیم‌گری بازار:

 

در شرایطی که نبود تقارن اطلاعات، بروز محدودیت‌های ساختاری جدی در نظام اقتصادی و مختل‌شدن عملکرد زیرساخت‌های پرداخت و تسویه در بازار بورس و سایر ارکان نظام اقتصادی کشور منجر به بروز ریسک جدی «شکست بازار» شود؛ تنظیم گر می‌تواند برای بازگرداندن بازار به یک تعادل مولد و بهینه و با هدف جلوگیری از وقوع چرخه‌های غیرتعادلی خودتشدیدکننده و ویرانگر، موقتا فعالیت بازار را به حالت تعلیق درآورد.

در شرایط حاضر قطعا سطح نبود اطمینان در اقتصاد کشور افزایش یافته و ساختار ریسک‌های کوتاه‌مدت و میانمدت اقتصاد کشور، بویژه در بخش ریسک‌های سیاسی، تغییر کرده است.

اما مجموعه این شرایط به معنای بروز وضعیت شکست بازار در بورس یا حتی نزدیک‌شدن به چنین وضعیتی نیست زیر نه شکل جدید و مهمی از نبود تقارن اطلاعات در بازار بوجود آمده و نه زیرساخت‌های پرداخت و تسویه با مشکلی مواجه شده‌اند.

احتمالا الگوی رفتار بازار ارز دچار تغییراتی خواهد شد و متناسب با آن الگوی رفتارهای وابسته به پارامتر قیمت ارز نیز تغییر خواهد کرد. همچنین فعالان بازار ممکن است با تغییر ساختار ریسک، تصمیم به خروج از برخی بخش ها، یا شرط بندی بر روی بعضی بخش ها بگیرند.

مجموع این فعل و انفعالات گرچه داغ و پرتنش، اما بخشی طبیعی و گریزناپذیر از حیات بازار بورس است و در این شرایط تعطیلی بورس به معنای نادیده‌گرفتن حق سهام‌داران برای اصلاح سبد خود در برابر تغییر شرایط بازار و ساختار ریسک است.

 

از منظر سیاسی و اجتماعی:

 

مهم‌ترین جبهه ای که دشمنان ایران، امروز در برابر مردم و کشور گشوده‌اند؛ جبهه جنگ روانی و ایجاد تنش و ناامیدی اجتماعی و سیاسی است.

ماجراجویی های نظامی، اقدامات تروریستی، تحریم‌های اقتصادی، تغذیه رسانه‌ها با خوراک مسموم و…همه و همه با این هدف انجام می‌شود که روحیه مردم و ثبات جامعه در هم شسکته شود.

در چنین شرایطی بستن بازار بورس، آن هم بدون عذر موجه از منظر اقتصادی و تنظیم گری، تنها موجب ایجاد تنش و نگرانی بیشتر در میان مردم می‌شود اگر معامله‌گران احساس کنند مقررات‌گذار نسبت به نقض حقوق اساسی آن‌ها، در شرایط بحرانی و بر اساس مصلحت سنجی‌های موردی و سلیقه‌ای بی پرواست؛ این برداشت قطعا اثر بسیار ویران‌کننده‌ای بر آینده میانمدت بازار بورس خواهد گذاشت.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، نویسنده در پایان این یادداشت آورده است:

همه بورس‌های جهان روزهای سخت و پرالتهابی را به دلیل تحولات محیط اقتصاد کلان یا ناآرامی‌های اجتماعی و فقدان اطمینان‌های سیاسی تجربه می‌کنند و در این شرایط بسیار محتمل است که شاهد ریزش و خیزش‌های غیرمنطقی نیز در بازار باشیم.

راه حل مبارزه با این نوسانات ناخواسته، آموزش معامله‌گران، خبررسانی شفاف،مستمر،صادقانه و مسئولانه و عمق‌بخشیدن به بازار از طریق توسعه ابزارهای مشتقه و تشویق فعالان اقتصادی به حضور گسترده‌تر در بازار سرمایه و بازارهای وابسته به آن است.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + 6 =

کلید مقابل را فعال کنید