کد خبر:112041
پ
۵۵
یادداشت:

سراغ معافیت‌های مالیاتی بروید نه مالیات‌دهندگان

مالیات‌ها باید از کسانی‌که تاکنون فرار مالیاتی یا معافیت‌های مالیاتی داشته‌اند، اخذ شود.

مالیات‌ها باید از کسانی‌که تاکنون فرار مالیاتی یا معافیت‌های مالیاتی داشته‌اند، اخذ شود.

 

*** سراغ معافیت‌های مالیاتی بروید نه مالیات‌دهندگان

 

به گزارش خبرگزاری سروش، لطفعلی بخشی در یادداشتی به لزوم اخذ مالیات از کسانی‌که تاکنون فرار مالیاتی یا معافیت‌های مالیاتی داشته‌اند، تاکید کرده است.

وی در این یادداشت آورده است:

سیاست‌هایی که برای لایحه بودجه ۹۹ درنظر گرفته‌شده این است که به هر قیمت، بودجه را متعادل نشان دهند، درحالی‌که این موضوع واقعیت ندارد. بودجه‌های هر ساله کشور همیشه دچار کسری‌های زیاد است که این روند نیز در لایحه بودجه ۹۹ پیش گرفته شده است.
 
بودجه ۹۹ واقع‌بینانه نیست و ارقامی که برای درآمدها در نظر گرفته‌شده محقق نخواهند شد. اگر دولت بر فرض، اوراق چاپ و افراد را وادار کند تا این اوراق را بخرند نیز، در واقع این وامی است که سال آینده باید با مقداری سود پس داده شود؛ بنابراین اعدادی نیستند که دولت بتواند همانند گذشته ریخت و پاش کند.

در واقع اگر انتشار این اوراق مورد استقبال جامعه قرار نگیرد، دولت می‌تواند از بانک‌ها بخواهد آن‌ها را خریداری کنند. این اوراق امکان‌ درآمدزایی دارد اما خیلی نیز نباید نسبت به‌ آن‌ خوش‌بین بود و در صورت محقق شدن این اوراق، باید بدانیم که این قرض را پرداخت می‌کنیم.

از فرارها و معافیت‌های مالیاتی درآمدزایی کنید در کل مالیات، بهترین منبع درآمدی است اما لازم به ذکر است که مالیات‌ها نباید از قشر فعال جامعه بلکه از کسانی‌که تاکنون فرار مالیاتی داشته‌اند یا معافیت مالیاتی داشته‌اند باید اخذ شود. به‌عبارت دیگر، بحث ما گسترش مالیات‌هاست، نه افزایش آن‌ها.

 

*** تمرکز اصلی دولت، بر افزایش درآمدها است

 

نویسنده در ادامه یادداشت خود آورده است:

اگر مناطق آزاد را مشمول مالیات بر ارزش‌افزوده کنیم، درآمدها به‌شدت افزایش پیدا می‌کند. همچنین باید بخش‌های دیگر جامعه را که تحت پوشش مالیات بر ارزش‌افزوده نیستند، به این نوع مالیات اضافه کنیم تا درآمدهای دولت افزایش یابد.

علاوه بر این، باید معافیت‌های غیرمعقول همچون معافیت هنرمندان را حذف کنیم.

حقیقت اینجاست که معادل ۹۰درصد هنرمندان درآمدشان در حد معافیت‌های حقوقی است و تنها ۱۰درصد از آن‌ها درآمدهای خیلی بالایی دارند که آن‌ها نیز طبیعی است که مشمول مالیات شوند.

تمرکز اصلی دولت بر افزایش درآمدها است درحالی‌که باید بر صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری بودجه پافشاری کند.

در این زمینه توصیه‌ای که می‌توان داشت این است که باید زمانی‌که در جنگ اقتصادی هستیم با مردم بیشتر رو راست باشیم؛ بودجه بعضی از دستگاه‌ها را کم یا حذف کنیم.

به گزارش خبرگزاری سروش، نویسنده در پایان یادداشت خود آورده است:

صرفه‌جویی در بودجه، این پیام را به مردم منتقل می‌کند که وقتی دولت صرفه‌جویی می‌کند، شما نیز در واقع صرفه‌جویی کنید.

دولت باید به‌فکر صرفه‌جویی اساسی در هزنیه‌های جاری باشد، زیرا این هزینه‌ها مشکل‌ساز هستند و کمک زیادی نیز نمی‌توانند بکنند.

وقتی می‌گوییم که در جنگ اقتصادی هستیم نمی‌توانیم هزینه‌ها را بی‌ملاحظه افزایش دهیم.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × سه =

کلید مقابل را فعال کنید