کد خبر:112474
پ
فهرست افراد تحریم‌ شده
وزیر امور خارجه:

اقدام ایران علیه پایگاه هوایی آمریکا در عراق اقدامی متناسب و دفاعی مشروع بود

وزیر امور خارجه، اقدام ایران علیه پایگاه هوایی آمریکا در عراق را اقدامی متناسب و دفاعی مشروع عنوان کرد.

وزیر امور خارجه، اقدام ایران علیه پایگاه هوایی آمریکا در عراق را اقدامی متناسب و دفاعی مشروع عنوان کرد.

 

*** لزوم مقابله جامعه جهانی با یکجانبه‌گرایی مخرب آمریکا

 

به گزارش خبرگزاری سروش، در پی خودداری آمریکا از صدور ویزا برای وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، متن سخنان تنظیم شده محمد جواد ظریف برای شرکت در نشست شورای امنیت سازمان ملل، توسط توسط نماینده ایران در این سازمان قرائت شد.

در بخشی از این متن، با اشاره به یکجانبه‌گرایی مخرب آمریکا و آثار زیان‍بار آن بر قواعد و هنجارهای بین‌المللی، از ترور بزدلانه قهرمانانی که کابوس گروه‌هایی نظیر داعش بودند، به عنوان یک نمونه از اقدامات این کشور یاد شده است.

وزیر امور خارجه، اظهار داشت: از زمان روی کار آمدن رژیم جدید آمریکا و در تعارض اساسی با منشور ملل متحد، تهدیدها و حملات افزون‌تری متوجه مردم ایران و سایر کشورها شده است و حالا آمریکا حتی به تقلید از جنایت جنگی داعش، میراث فرهنگی تمدن هزاران ساله ایران را تهدید می‌کند.

 

*** اقدام ایران علیه پایگاه هوایی آمریکا در عراق اقدامی متناسب و دفاعی مشروع بود

 

در سخنرانی ظریف آمده است: اقدام ۸ ژانویه ما علیه یک پایگاه هوایی در عراق که از آن حملات بزدلانه علیه شهید سلیمانی صورت گرفته بود، اقدامی متناسب در پاسخ به یک حمله تروریستی و منطبق بر حق ایران در دفاع مشروع بر اساس ماده ۵۱ منشور سازمان ملل بود.

وزیر امور خارجه با اشاره به خروج آمریکا از موافقتنامه‌های مهم بین‌المللی، برجام و تلاش برای مجازات کشورهایی که قطعنامه ۲۲۳۱ را اجرا می‌کنند‎‏، از آن‌ها به عنوان اقداماتی بی سابقه و اهانتی کاملاً آشکار به شورای امنیت یاد کرد.

وی ضمن اشاره به برخی اقدامات مخرب آمریکا در زمینه اقتصادی، از جمله تررویسم اقتصادی علیه ایران که موجب مشکلات جدی در دستیابی مردم عادی از جمله به دارو شده، اعلام کرد هیچ کشوری از جمله متحدان اروپایی آن، از شر این گونه اقدامات مخرب آمریکا در امان نیست.

ظریف افزود: در چنین شرایطی، منفعل بودن، سر فرود آوردن در مقابل یکجانبه‌گرایی آمریکا در روابط دوجانبه، وجه‌المصالحه قرار دادن اصول منشور برای منافع کوتاه مدت، یا حتی تلاش برای رهایی از ضررهای آنی ناخواسته، موجب تشجیع بی‌قانونی یکجانبه‌گرایانه و قلدری علیه خود آن‌ها خواهد شد و برای تقویت چندجانبه‌گرایی، نباید یکجانبه‌گرایان مورد تشویق قرار گیرند.

 

*** طرح صلح هرمز برای تقویت صلح و امنیت

 

ظریف، تقویت چندجانبه‌گرایی را مستلزم اراده سیاسی جدی دولت‌ها و سندی در حمایت از ارزش‌ها، اصول و چندجانبه‌گرایی مندرج در منشور دانسته و اعلام کرده است چنین سندی باید شامل تعهد مجدد به منشور، دخالت‌نکردن در امور داخلی و خارجی کشورها و ممنوعیت تهدید یا استفاده از زور، رد اقدامات قهری یکجانبه شامل تحریم‌ها به عنوان اقداماتی غیرقانونی و نیز شناسایی ایجاد مانع در زمینه تجارت نیازهای اساسی بشر به عنوان عملی کیفری باشد.

 

به گزارش خبرگزاری سروش، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پایان با اعلام تعهد مجدد ایران به چندجانبه‌گرایی و اصول منشور ملل متحد، طرح صلح هرمز برای تقویت صلح و امنیت در منطقه خلیج فارس را در این راستا دانسته و ابراز امیدواری کرده است با همکاری سایر کشورها اهداف آن محقق شود.

 

 

انتهای پیام///

منبع
خبرگزاری سروش
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + 17 =

کلید مقابل را فعال کنید